Ból spojenia łonowego w ciąży i po porodzie

2018-10-26 15:49

Ból spojenia łonowego w ciąży nie jest wcale rzadką przypadłością – tak naprawdę doświadcza go nawet większość przyszłych mam. Przyczyną takiego problemu może być rozejście się spojenia łonowego. W jakiej sytuacji trzeba udać się do lekarza?

Ból spojenia łonowego w ciąży

i

Autor: Żona krawca/facebook

Spojenie łonowe posiada każdy człowiek – znajduje się ono w miejscu, w którym łączą się ze sobą, wchodzące w skład miednicy, obie kości łonowe. Zbudowane jest ono z tkanki chrzęstnej, dzięki czemu ma odpowiednią sztywność, ale i cechuje się ono pewną elastycznością.

Gdzie poszukiwać spojenia łonowego? Można je odnaleźć poprzez umieszczenie palca na pępku, a następnie – wzdłuż linii środkowej ciała – przemieszczać go ku dołowi. Twardy opór, który wyczujemy w końcu w okolicy łonowej, będzie najprawdopodobniej właśnie spojeniem łonowym.

Zazwyczaj w ogóle nie zdajemy sobie sprawy z tego, że posiadamy spojenie łonowe. Pewna jednak grupa dość często doświadcza pewnych problemów związanych z tą częścią ciała. Mowa tutaj o przyszłych mamach – bardzo duża część z nich zmaga się z przypadłością, którą jest ból spojenia łonowego w ciąży.

Spis treści:

Spojenie łonowe i zmiany, które zachodzą w ciąży

Przyczyny bólu spojenia łonowego w ciąży

Ból spojenia łonowego a wizyta u lekarza

Ból spojenia łonowego po porodzie

Jak uchronić się przed bólem spojenia łonowego

Domowe sposoby na ból spojenia łonowego

Ból spojenia łonowego w ciąży a ćwiczenia

Spojenie łonowe i zmiany, które zachodzą w ciąży

Wspomniano już, że spojenie łonowe jest swoistym spoiwem, które od przodu łączy ze sobą obie części miednicy. Jego zadaniem jest utrzymywanie integralności tej struktury, musi ono jednak w pewnych okresach życia podlegać różnym zmianom.

Najistotniejsze z nich zachodzą w czasie trwania ciąży – otóż po to, aby poród przebiegał bez komplikacji, spojenie łonowe musi ulec pewnemu rozluźnieniu (bez tego zjawiska wydostanie się dziecka z macicy na świat byłoby znacząco utrudnione).

Spojenie łonowe u ciężarnej nie zmienia się jednak samo z siebie – to, że staje się ono mniej zwarte, dzieje się dzięki hormonom. Pewien wpływ na ten proces mają estrogeny, dużo jednak większą rolę w rozluźnieniu spojenia łonowego ma zdecydowanie mniej znana substancja – relaksyna.

Hormon ten produkowany jest przez łożysko i jajniki, i oprócz tego, że prowadzi on do rozluźnienia połączeń pomiędzy kością krzyżową i kośćmi miednicznymi, jego działanie skutkuje także i rozluźnieniem spojenia łonowego.

Czytaj:

Ból brzucha na początku ciąży

Kolka nerkowa w ciąży: przyczyny, objawy, zapobieganie

Przyczyny bólu spojenia łonowego w ciąży

To, że spojenie łonowe u ciężarnej ulega rozluźnieniu, zwykle nie prowadzi do dolegliwości bólowych. Pojawiają się one raczej wtedy, kiedy to ta zmieniona struktura zostanie poddana jakimś dodatkowym obciążeniom. Takowe mogą wynikać z ucisku na spojenie łonowe przez rozwijające się w obrębie macicy dziecko.

Im płód jest większy, tym większe jest prawdopodobieństwo, że przyszła mama będzie doświadczała bólu spojenia łonowego w ciąży. Z tego też powodu kobiety, które są w ciąży mnogiej, mają zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Nie tylko jednak dziecko może sprzyjać bólowi spojenia łonowego w ciąży. Zdarza się, że dolegliwości ta miewa i inne podłoże. Nadwyrężenie struktur spojenia łonowego, skutkujące dolegliwościami bólowymi, może bowiem być efektem również i zbyt dużego wysiłku fizycznego – okazuje się, że nawet dźwiganie ciężkich zakupów może doprowadzić do takiego problemu.

To właśnie m.in. ze względu na takie ryzyko przyszłe mamy przestrzegane są przed podejmowaniem się zbytnio obciążających je czynności. Ciąża to oczywiście nie choroba, aczkolwiek ze względu na różne problemy, do których predysponuje – takie jak np. właśnie ból spojenia łonowego w ciąży – przyszłe mamy po prostu muszą się oszczędzać.

Czytaj:

Bóle kręgosłupa w ciąży

Rwa kulszowa w ciąży: przyczyny, objawy, zapobieganie

Ból spojenia łonowego a wizyta u lekarza

Pewnego stopnia ból spojenia łonowego pojawiać się może prawie u wszystkich ciężarnych. Jeżeli ma on niewielkie nasilenie i utrzymuje się przez krótki czas, zwykle nie ma podstaw do niepokoju.

Wtedy jednak, gdy ból spojenia łonowego ma bardzo duże nasilenie, skutkujące ograniczeniem funkcjonowania pacjentki (np. prowadzi on do tego, że zmuszona jest ona ograniczyć swoją codzienną aktywność fizyczną, związaną z wykonywaniem zwyczajnych obowiązków), zdecydowanie należy już udać się do ginekologa.

Ból spojenia łonowego po porodzie

Ból spojenia łonowego występuje przede wszystkim w ciąży – po jej rozwiązaniu, w krótszym lub dłuższym czasie, typowo dochodzi do jego całkowitego ustąpienia. 

Zdarza się jednak i tak, że od porodu mijają kolejne tygodnie, a pacjentka wciąż odczuwa ból spojenia łonowego. Taka sytuacja jest bardzo niepokojąca – może ona bowiem być spowodowana rozejściem się spojenia łonowego, ale nawet i jego rozerwaniem.

Do drugiego z wymienionych problemów dochodzić może m.in. przy porodzie naturalnym dziecka o bardzo dużej masie urodzeniowej, oprócz tego może on stanowić również powikłanie operacji położniczej (takiej jak np. poród z wykorzystaniem kleszczy).

Gdy od porodu mija więc długi czas, a ból spojenia łonowego nie ustępuje, pacjentka zdecydowanie powinna udać się do lekarza – możliwe w takiej sytuacji jest bowiem nawet to, że konieczne będzie przeprowadzenie u niej leczenia operacyjnego.

Które badania w ciąży są obowiązkowe? Wideo

Jakie badania są obowiązkowe w ciąży?

Jak uchronić się przed bólem spojenia łonowego

Powyżej wspomniano o możliwości przeprowadzenia operacji przy rozejściu się spojenia łonowego. Pacjentki, które zmagają się jednak z bólem spojenia łonowego w ciąży, nie muszą od razu popadać w skrajnego stopnia lęk. Tak naprawdę operacje przeprowadzane są rzadko, w większości przypadków problem można opanować z wykorzystaniem postępowania zachowawczego.

Przede wszystkim pacjentce z bólem spojenia łonowego w ciąży zaleca się jedno: oszczędzający tryb życia. Wtedy gdy doświadczany przez nią ból jest bardzo silny, może ona spróbować go złagodzić poprzez stosowanie leków przeciwbólowych. Podkreślić trzeba tutaj jednak to, że pacjentki nie powinny brać żadnych preparatów bez konsultacji z lekarzem.

Część z dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych jest przeciwwskazana w ciąży, dlatego też ciężarne powinny przyjmować tylko te środki, które zostaną im zalecone przez ginekologa.

Domowe sposoby na ból spojenia łonowego

Wśród innych metod, które mogą pomóc kobietom z bólem spojenia łonowego, wymienia się m.in.:

  • odpowiednią dietę (bogatą w składniki wspierające odbudowę chrząstki)
  • korzystne może się także okazać stosowanie specjalistycznych pasów na rozejście spojenia łonowego
  • pomocne bywają również zabiegi fizykoterapeutyczne

W sytuacji zaś, gdy ból utrzymuje się po porodzie, pacjentka może rozważyć skorzystanie z rehabilitacji ortopedycznej.

Czytaj:

Dieta pudełkowa w ciąży to dobry pomysł?

Ćwiczenia na kręgosłup w ciąży

Ból spojenia łonowego w ciąży a ćwiczenia

Pacjentkom, które zmagają się z bólem spojenia łonowego, ćwiczenia raczej są odradzane. Owszem, umiarkowanej intensywności aktywności, takie jak np. kilkudziesięciominutowe spacery, mogą korzystnie wpływać na stan przyszłej mamy.

Znacznego jednak stopnia wysiłek fizyczny może wręcz nasilić występujące u kobiety problemy – to właśnie dlatego najlepszym remedium na opisywany ciążowy problem jest właśnie oszczędzający tryb życia.

Czy lubisz siebie w ciąży
Pytanie 1 z 15
Zostałaś zaproszona na wesele koleżanki:
Zdjęcie