Najwygodniejsze krzesła do biurka dla dzieci. Zobacz RANKING 2021

2021-02-03 14:58

Wybór krzesła biurowego dla dziecka to bardzo istotna sprawa. Nauka i odrabianie lekcji zajmuje sporą część życia małego człowieka, zwłaszcza w dobie pandemii i zdalnego nauczania. Warto więc, by dziecko miało zapewniony pełen komfort. Jakie krzesła do biurka dla dzieci będą zdrowe dla kręgosłupa, wygodne, a przy tym estetyczne i praktyczne?

Najwygodniejsze krzesła do biurka dla dzieci.
Autor: Getty images Zobacz RANKING krzeseł do biurka dla dzieci na 2021 rok

Krzesło do biurka dla dzieci musi być dobre i wygodne. Długie godziny spędzone na zdalnym nauczaniu i podczas odrabiania lekcji mogą bardzo źle wpływać na zdrowie całego ciała.

Wbrew pozorom, nieodpowiednio dobrane siedzisko może obciążać nie tylko kręgosłup, ale także nogi, a co za tym idzie – krążenie. Zła postawa ramion usztywnia z kolei kark, a w konsekwencji może powodować nawet migrenowe bóle głowy.

Przemyślane dobranie krzesła do biurka dla dzieci to zatem inwestycja w ich dobre samopoczucie, sprawniejszą naukę i to, by w przyszłości były zdrowymi ludźmi. Sprawdzamy więc, jakie wymogi powinno spełniać krzesło biurowe dla dziecka i szukamy idealnych modeli.

Spis treści

 1. Jaka jest prawidłowa postawa przy biurku?
 2. Idealne krzesła do biurka dla dzieci, czyli jakie?
 3. Krzesła biurowe dla dzieci – kwestie estetyczne i praktyczne
 4. Nasz RANKING krzeseł do biurka dla dzieci

Jaka jest prawidłowa postawa przy biurku?

Przyjmując odpowiednią pozycję przy biurku, dziecko nie będzie nadwyrężało swojego kręgosłupa. Właściwe dobranie krzesła do biurka dla dzieci, które wymusi taką pozycję, wyeliminuje ryzyko powstania wad postawy. Jakie więc jest prawidłowe ułożenie ciała w pozycji siedzącej podczas pracy przy biurku?

 • Proste plecy - dziecko nie powinno się garbić, krzesło nie może być więc za wysokie względem biurka, bo spowoduje to nachylanie się nad biurkiem.
 • Kolana ugięte pod kątem 90 stopni  - tu oprócz wysokości, ważna jest też odpowiednia głębokość siedziska.
 • Stopy równo oparte o ziemię – dobrze dopasowana do długości łydek dziecka wysokość siedziska sprawi, że stopy nie będą wisiały w powietrzu, jak to się dzieje w przypadku zbyt wysokiego krzesła. Nie będzie też konieczności prostowania nóg lub zbytniego ich zginania, co jest normą przy krzesłach zbyt niskich.
 • Przedramiona oparte w kącie 90 stopni – taka pozycja ramion nie powoduje podnoszenia do góry barków, a co za tym idzie nie spina karku i mięśni głowy. Ważna jest więc odległość między siedziskiem, a blatem biurka. Czasami przydatne mogą też okazać się podłokietniki. 

Idealne krzesła do biurka dla dzieci, czyli jakie?

Krzesło biurowe dla dziecka powinno rosnąć razem z nim i służyć nawet przez 5 lat. Dobre krzesło, będzie droższe, ale wbrew pozorom bardziej opłacalne, bo nie będzie wymagało szybkiego wymienienia na nowe. Na co zwracać uwagę?

 • Regulacja wysokości siedziska – dzięki niej, nogi dziecka będą w odpowiednim kącie, mimo upływu czasu i rośnięcia dziecka.
 • Możliwość regulacji oparcia – najbardziej zaawansowane modele mają regulowane oparcie, które można dostosować do długości pleców. Zdarzają się także krzesła do biurka dla dzieci wyposażone w możliwość takiego manewrowania oparciem, by modyfikować głębokość siedziska. Odpowiednio głębokie siedzisko również wymusza dobrą postawę przy pracy siedzącej.
 • Podnóżek – niektóre krzesła biurowe dla dzieci wyposażone są w podnóżek. Dzięki niemu łatwo dostosować krzesło nawet do za dużego biurka. To idealna opcja dla tych, którzy już przedszkolakowi chcą kupić dobry fotel biurowy na długie lata. Wraz z wiekiem dziecka, taki podnóżek można zdemontować, zamiast zmieniać krzesło na nowe.
 • Podłokietniki – nie są one niezbędne, ale bardzo przydatne. Dziecko przy biurku nie tylko pisze, odrabia lekcje czy czyta. Podłokietniki przydadzą się zwłaszcza podczas nauki zdalnej, gdy dziecko siedzi i jedynie słucha nauczyciela. Będzie mogło wówczas przyjąć wygodną, relaksującą pozycję.

Krzesła biurowe dla dzieci – kwestie estetyczne i praktyczne

Wiadomo, że estetyka również jest istotna przy wyborze takiego mebla, jakim jest krzesło do biurka. Warto więc postawić na model, który będzie ponadczasowy kolorystycznie, lub będzie miał możliwość szybkiej zmiany obicia.

Krzesła do biurka dla dzieci powinny być też wykonane z łatwo czyszczącego się materiału, gdyż z pewnością będą wielokrotnie zabrudzane farbami, flamastrami etc.

Kolejną kwestią jest to, czy krzesło ma być wyposażone w obrotowe siedzisko i kółka. Od lat takie modele są najbardziej popularne do pracy i nauki, bo umożliwiają łatwe i szybkie przemieszczenie się, wstawanie, dosuwanie się do biurka itp. Dla bezpieczeństwa najmłodszych dzieci, można rozpatrzeć model z blokadą tychże funkcji.

Czytaj również: Jak wybrać biurko dla pierwszaka? Pomysły dla najmłodszych uczniów

Meble, które rosną wraz z dzieckiem – łóżka, szafy, szafki, biurka, fotele, krzesła

Wady postawy u dzieci: skolioza, lordoza, kifoza

Nasz RANKING krzeseł do biurka dla dzieci

Po rozpatrzeniu wszystkich aspektów zdrowotnych, praktycznych i estetycznych, wybraliśmy 5 modeli krzeseł biurowych dla dzieci.