Pokój ucznia: jak go urządzić?

2015-08-03 15:38

Urządzenie pokoju ucznia to niemałe wyzwanie. Trzeba bowiem pamiętać o funkcjonalności wnętrza oraz wygodzie dziecka. Podpowiadamy jak urządzić pokój ucznia i prezentujemy aranżacje zdjęć pokoi dzieci w naszej galerii!

Urządzanie pokoju ucznia to jedna z największych, po przygotowywaniu pokoju dla niemowlaka, remontowych rewolucji w dziecięcej przestrzeni. Zarówno rodzice, jak i dzieci z niemałym entuzjazmem podchodzą do tej dużej zmiany w życiu kilkulatka. Chcą, by odzwierciedlała się ona również w aranżacji pokoju dziecka. Trzeba przecież kupić niezbędne do nauki meble: biurko, krzesło, lampkę, półki na książki. Aranżując pokój ucznia, trzeba tak wykorzystać przestrzeń, by była funkcjonalna, a dziecko wygodnie mogło przystąpić do nauki.

>>Zobacz również, jak samodzielnie wykonać literki na ścianę do dziecięcego pokoju>>

Pokój ucznia: jak urządzić strefę do nauki?

Najważniejszym elementem pokoju ucznia jest oczywiście biurko. Najlepiej ustawić je w pobliżu okna, co zapewni dziecku dostęp do światła dziennego. Ważne jest również, by świeżo upieczony uczeń miał do niego swobodny dostęp. Dlatego wokół biurka warto zostawić wolną przestrzeń.

Pamiętajmy także, by dostosować wysokość biurka do wzrostu dziecka. Najłatwiej, by oszczędzić sobie czasu i pieniędzy, wybrać mebel z funkcją regulacji wysokości blatu. Nie bez znaczenia jest również wielkość mebla. Najlepiej, by przed zakupem rodzice wspólnie ustalili ją z dzieckiem. Zastanowili się, czy na biurku ma stać komputer stacjonarny, laptop, jakie znajdą się na nim akcesoria, ile pomieści księżek.

Nie bez znaczenia podczas urządzania strefy nauki w pokoju ucznia jest także wybór właściwego krzesła. Powinno być dobrane wysokością do biurka - i tu również najlepiej sprawdzi się postawienie na mebel z jej regulacją. Dobrze by było, by biurko i krzesło pasowały do siebie estetycznie, by każde z nich było wykonane w tym samym stylu. Krzesło w pokoju ucznia powinno być wyposażone w podłokietniki i zagłówek, by dziecko mogło wygodnie się uczyć, a przy okazji, by jego zdrowie nie ucierpiało.

>>Dowiedz się również, jakie meble do dziecięcego pokoju wybrać, by nie zagracić przestrzeni>>

Nie zapominajmy też o właściwym oświetleniu dziecięcego biurka. Najkorzystniejsze światło słoneczne nie pomoże niestety o każdej porze dnia i roku. Dlatego przyda się lampka zamontowana na biurku lub w jego pobliżu. Przydatne będą również organizery czy zegar ścienny.

Pokój dla ucznia aranżacja

Pokój ucznia, co pewnie jest dla niego nie bez znaczenia, powinien być też atrakcyjny wizualnie. Warto więc dostosować aranżację wnętrza pokoju do zainteresowań dziecka. Jeśli interesuje się kosmosem, malowaniem, zwierzętami, przyrodą wystarczy dokupić elementy z tym motywem, które dodamy do jego pokoju. Przygotowując pokój ucznia nie trzeba go całkowicie remontować. Wystarczy zakup biurka, krzesła i kilku akcesoriów, można również zmienić kolor ścian, kupić nowy dywan czy zasłony. Najlepiej sprzyjające nauce i relaksujące są barwy pastelowe. Pokój ucznia warto wyraźnie podzielić na dwie strefy: do nauki i do odpoczynku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE