Co zrobić, aby ręczniki były miękkie i pachnące? Dodaj do bębna tę jedną rzecz

2024-01-24 10:24

Nie ma nic bardziej nieprzyjemnego niż pocieranie wilgotnego ciała szorstkim ręcznikiem. Nie chcemy tego zwłaszcza, gdy chodzi o delikatną skórę naszego maluszka czy dziecka. Chwytamy się więc różnych sposób, ale kiedy nie pomagają płyny do płukania, warto postawić na stare, sprawdzone sposoby.

Co zrobić, aby ręczniki były miękkie i pachnące? Dodaj do bębna tę jedną rzecz
Autor: Getty Images Co zrobić, aby ręczniki były miękkie i pachnące? Dodaj do bębna tę jedną rzecz

Dlaczego ręczniki po praniu są sztywne? Przecież jeszcze niedawno były mięciutkie niczym plusz, tymczasem po wyschnięciu przypominają raczej papier ścierny. Niestety, winne najczęściej jest nieodpowiednie pranie i suszenie. Zbyt duża ilość detergentów, zbyt krótki cykl prania, a nawet nieodpowiednia temperatura suszenia. To wszystko może sprawić, że zamiast miękkiej chmurki, po praniu ręcznik staje się szorstki i twardy.

A przecież nie ma nic bardziej nieprzyjemnego niż pocieranie wilgotnego ciała szorstkim ręcznikiem. Nie chcemy tego zwłaszcza, gdy chodzi o delikatną skórę niemowlęcia czy dziecka. Chwytamy się więc różnych sposób, ale kiedy nie pomagają płyny do płukania, warto postawić na stare, sprawdzone sposoby.

Spis treści

  1. Co zrobić żeby ręczniki nie były szorstkie?
  2. Czym można zastąpić proszek do prania?
Kąpiel niemowlęcia - o czym warto pamiętać? M jak mama

Twarda woda powoduje, że detergenty gorzej rozpuszczają się i nie działają tak skutecznie jak powinny. Do tego minerały w niej zawarte osadzają się na włóknach, co można nie tylko poczuć przez stwardnienie materiału, ale i zobaczyć - często po praniu na ubraniach pojawia się osad lub nawet ślady rdzy (żelaza), a także resztek proszku do prania. Twarda woda niszczy również ubrania.

Co zrobić żeby ręczniki nie były szorstkie?

Sposobem na zneutralizowanie twardej wody są płyny zmiękczające do tkanin, niestety, często nie radzą sobie one z problem. Tu na ratunek przychodzi zwykły produkt, który na pewno masz w swojej kuchni.

Od lat do zmiękczania materiałów i ręczników gospodynie domowe stosują proszek do pieczenia. Jak czytamy na wielu poradnikach internetowych - wystarczy wrzucić do pralki zawartość dwóch torebek proszku, a ręczniki będą miękkie i puszyste. Czy to prawda? Tak. A wszystko dzięki sodzie będącej składnikiem proszku. Soda oczyszczona rozluźnia włókna i pomaga usunąć z nich resztki detergentu, który na skutek twardej wody osadził się na materiale. Dodatkowo, proszek do pieczenia nadaje świeżości ręcznikom, ponieważ usuwa nieprzyjemne zapachy.

Czytaj również: Koniecznie je upierz przed założeniem. Nawet nie wiesz, jaką drogę przebyły

Jak prać pierwsze ubranka dla noworodka? Sprawdź to, zanim wrzucisz je do pralki

Czym można zastąpić proszek do prania?

Wśród trików, dzięki którym ręczniki znów będą miękkie i puszyste, jest nie tylko proszek do pieczenia. Specjalistki od prania podkreślają, że liczy się wszystko: rodzaj używanych detergentów, ilość prania, a także sposób wkładania ich do pralki. Okazuje się, że jednym ze sposobów, który sprawia, że ręczniki są bardziej puszyste, jest dokładne strzepywanie ich przed włożeniem do bębna.

Strzepnięcie ręcznika rozluźnia materiał i ułatwia detergentowi wnikanie we włókna. Inna rada to wrzucenie do pralki piłeczki tenisowej, która nie pozwala na zgniatanie tkaniny.

Gospodynie domowe podkreślają również, ze nadmiar detergentów, zamiast pomagać w uzyskaniu miękkości, psuje ją, dlatego radzą, aby kupować dobrej jakości proszki i płyny, ale używać ich w niewielkich ilościach, odradzają również stosowanie suszarek mechanicznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza