Odparzenia pieluszkowe – jak dbać o delikatną skórę niemowląt

2013-03-12 13:53

Odparzenia pieluszkowe zdarzają się dość często, dlatego, że niemowlak ma delikatną skórę, jeszcze nie w pełni rozwinięąa. Dlatego też nie stanowi pełnej bariery ochronnej i łatwo ulega podrażnieniom. Bardzo szybko mogą się na niej pojawić odparzenia u niemowlaka, czyli bolesne zaczerwienienia na pupie i w pachwinach.

Spis treści

  1. Odparzenia pieluszkowe – często zmieniaj pieluchę
  2. Odparzenia u dzieci – chroń delikatną skórę niemowlaka
  3. Pielęgnacja pupy noworodka – wietrz pupę dziecka
  4. Przewijanie dziewczynki
  5. Przewijanie chłopca

O odparzeniu mówimy, gdy zaczerwienienie jest lekkie i obejmuje jedynie fragment skóry. Gdy jednak rumień rozprzestrzenia się na większy fragment pupy, skóra jest mocno czerwona, pokryta krostkami, mamy do czynienia z pieluszkowym zapaleniem skóry. Obie dolegliwości sprawiają maluchowi silny ból (choć odparzenie jest łagodniejsze, niż pieluszkowe zapalenie). Na szczęście od obu tych dolegliwości można dziecko uchronić, odpowiednio dbając o delikatną skórę niemowlaka.

Przeczytaj również: Pieluszkowe zapalenie skóry: czerwona pupa u niemowlaka - co robić?

Odparzenia pieluszkowe – często zmieniaj pieluchę

W upały nawet co 1,5 godziny – dziecko wtedy więcej pije, a więc i sporo siusia. Jak najczęściej sprawdzaj także, co się w niej znajduje. Teoretycznie mocz od razu wsiąka w pieluszkę, w praktyce różnie z tym bywa, zwłaszcza gdy kupujesz najtańsze pieluszki, które na dodatek nie przepuszczają powietrza. Delikatna skóra pod pieluszką jest stale wilgotna i już samo to sprzyja podrażnieniom. Ryzyko rośnie, gdy pieluszka jest przepełniona bądź dziecko zrobiło kupę – wtedy skórę drażni dodatkowo amoniak, który powstaje wskutek rozkładu moczu i kału przez bakterie. Delikatna skóra malucha nie obroni się sama, gdyż ochronna warstwa lipidowa jest jeszcze zbyt słaba.

Przeczytaj również: Odparzenia pupy niemowlaka: 5 skutecznych sposobów

Odparzenia u dzieci – chroń delikatną skórę niemowlaka

Oczyść pupę maluszka wilgotnymi chusteczkami albo wacikiem zmoczonym w czystej, ciepłej wodzie, osusz skórę i posmaruj kremem zapobiegającym odparzeniom. Warstwa kremu nie powinna być zbyt gruba – do skóry musi docierać powietrze. Nie syp zbyt dużo zasypki, bo szybko zwilgotnieje i podrażni skórę. Codziennie wieczorem kąp dziecko, a po kąpieli stosuj oliwkę albo balsam dla niemowląt – po to, by skóra się nie przesuszała (zbyt sucha łatwiej ulega podrażnieniom).

Przeczytaj również: Jakie wybrać pieluchy dla niemowlaka: pieluchy jednorazowe czy pieluchy tetrowe?

Pielęgnacja pupy noworodka – wietrz pupę dziecka

Ze zwykłym odparzeniem pupy poradzisz sobie sama – wystarczy dokładnie umyć pupę dziecka ciepłą, przegotowaną wodą bez żadnych środków myjących, które mogłyby spowodować pieczenie, a potem posmarować kremem ochronnym i łagodzącym podrażnienia. Pomaga też wietrzenie skóry – po zmianie pieluszki przez kilka minut pozwól dziecku poleżeć z gołą pupą na kocyku, dla bezpieczeństwa podkładając pod niego kawałek folii, która w razie „wypadku” zabezpieczy materac przed zabrudzeniem. Jeśli maluch ma pieluszkowe zapalenie skóry, jak najszybciej skontaktuj się z pediatrą. Może być konieczne zastosowanie maści z antybiotykiem, gdyż podrażniona delikatna skóra cały czas ma kontakt z bakteriami znajdującymi się w moczu i kale.

Przeczytaj również: Kosmetyki dla dzieci: kosmetyki do pielęgnacji pupy niemowlaka

Przewijanie dziewczynki

Przewijak, pielucha, krem na odparzenia... co jeszcze? Na początku przewijanie niemowlaka wygląda na dość skomplikowane. Bardzo szybko okazuje się jednak, że pieluszkę można łatwo zmienić nawet w środku nocy, niemal z zamkniętymi oczami. Zobacz co zrobić, by przewijanie było ekspresowe, jak trzymać niemowlaka podczas przewijania i w jaki sposób należy pielęgnować dziewczynkę. Sprawdź również w jaki sposób wygodnie przytrzymywać dziecko, by przewijanie było bezpieczne dla delikatnego ciała twojej córeczki.

Przewijanie chłopca

Przewijak, pielucha, krem na odparzenia... co jeszcze? Na początku przewijanie niemowlaka wygląda na dość skomplikowane. Bardzo szybko okazuje się jednak, że pieluszkę można łatwo zmienić nawet w środku nocy, niemal z zamkniętymi oczami. Zobacz co zrobić, by przewijanie było ekspresowe, jak trzymać niemowlaka podczas przewijania i w jaki sposób należy pielęgnować chłopca. Sprawdź również w jaki sposób wygodnie przytrzymywać dziecko, by przewijanie było bezpieczne dla delikatnego ciała twojego synka.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza