Jak zabezpieczyć okna przed dziećmi? Radzimy, co zrobić, by uniknąć tragedii

2022-08-02 12:38

Zabezpieczenia przed dziećmi to bardzo ważne elementy, które powinny znaleźć się w każdym domu. Dzięki nim można uniknąć wielu nieszczęśliwych wypadków. Jakie gadżety będą odpowiednie do twojego mieszkania? Na te inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

zabezpieczenie okien przed dziećmi
Autor: Getty Images Zabezpieczenia przed dziećmi. Jak sprawić, by dom był bezpieczny dla malucha?

Spis treści

 1. Zabezpieczenia przed dziećmi: dlaczego warto je w domu wprowadzić?
 2. Które zabezpieczenia przed dziećmi są najważniejsze?
 3. Gdzie kupić zabezpieczenia przed dziećmi?
 4. Zabezpieczenia mebli, szafek i szuflad
 5. Zabezpieczenia kabli i kontaktów
 6. Blokady okien i drzwi
 7. Ochrona przed upadkiem

Ani się obejrzysz, jak twoje dziecko z bezbronnego noworodka stanie się rocznym dzieckiem, które stawia swoje pierwsze kroki.

Wielu rodziców często przegapia ten moment i zapomina o zakupie odpowiednich zabezpieczeń i blokad, które pomogą utrzymać bezpieczeństwo w domu. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zainwestować w kilka sprawdzonych gadżetów.

Zabezpieczenia przed dziećmi: dlaczego warto je w domu wprowadzić?

Dla raczkującego niemowlaka otaczający świat skrywa wiele tajemnic, które musi rozwiązać. Dzieci w tym wieku są ciekawe i codziennie pragną odkrywać coraz to nowsze zakamarki mieszkania. Niestety, bardzo często rodzice nie zdają sobie sprawy ile niebezpieczeństw czyha na ich pociechy w salonie i kuchni.

Warto wprowadzić różne zabezpieczenia, które pomogą ci spokojnie odpocząć, podczas gdy pociecha będzie się grzecznie bawiła, nie zwracając uwagi na meble, które - po wielu próbach otworzenia zakończonych fiaskiem - na pewno się znudzą.

Czytaj: Dom bezpieczny dla dziecka: jak stworzyć dom bezpieczny dla niemowlaka?

Które zabezpieczenia przed dziećmi są najważniejsze?

Najważniejszymi zabezpieczeniami są te, które chronią dzieci przed realnym i częstym zagrożeniem. Przykładem może być blokada na okno. Dzięki niej sama dowolnie ustalasz promień rozchylenia, a pociecha nie będzie miała siły oraz możliwości jego zwiększania.

Kolejnym obowiązkowym gadżetem będą zabezpieczenia, które możemy wykorzystać przy kuchence. Nakładki na pokrętła od gazu powinny być zastosowane w każdym mieszkaniu.

Dziewczynka wypadła z okna. Sąsiadka widziała wszystko.

Niemowlak, który już stabilnie stoi i zaczyna powoli chodzić o własnych siłach, będzie bardzo zainteresowany takimi wystającymi gałkami, które można nacisnąć lub przekręcić. Jeśli posiadasz kuchenkę elektryczną lub indukcyjną, dla ciebie też istnieją pewne osłony, które zapobiegają oparzeniom.

Czytaj: Jak zrobić domowe środki czystości? 10 sprawdzonych przepisów

Gdzie kupić zabezpieczenia przed dziećmi?

Zabezpieczenia przed dziećmi są coraz bardziej popularne i wprowadzane do sprzedaży przez wielu producentów. Znajdziesz je na pewno w sklepach meblowych na przeznaczonym tej kategorii dziale. Inne, mniej popularne, blokady bez problemu dostaniesz w internecie.

Wystarczy wpisać rodzaj zabezpieczenia jaki cię interesuje, a następnie przejrzeć wszystkie aukcje i porównać ceny. Pamiętaj tylko, aby wprowadzić je w życie zanim zdarzy się nieszczęśliwy wypadek, a nie dopiero po.

Zabezpieczenia mebli, szafek i szuflad

Niemal każde dziecko uczy się chodzić, trzymając się mebli. Ważne więc, by były one odpowiednio wypoziomowane i stabilne. Chybotliwe półki wypełnione książkami i regały ścienne trzeba wtedy przytwierdzić bezpośrednio do ściany – za pomocą mocowań, które można kupić w większości sklepów z meblami.

Zabezpieczenia są również konieczne, gdy maluszek jest już na tyle duży, że poszukując wrażeń, zaczyna wysuwać szuflady, otwierać lodówkę i szafki. Szuflady czy szafki są nie tylko niebezpieczne ze względu na swoją zawartość (np. sztućce w kuchni, detergenty w łazience), ale również dlatego, że można sobie nimi przytrzasnąć palce. Dostęp do nich utrudniają blokady, które można kupić w sklepie. Oto najczęściej spotykane.

 • Najprostsze są te mocowane do mebli lub sprzętów za pomocą dwustronnej taśmy. By otworzyć szufladę, nie trzeba odklejać całej blokady, wystarczy otworzyć zabezpieczenie po jednej stronie. Dostępne są w różnych wersjach.
 • Magnetyczne: montowane w środku szuflad lub szafek, są niewidoczne i na tyle mocno łączą dwa elementy mebla, że malec nie jest w stanie go otworzyć.

Czytaj:  RACZKOWANIE. Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo, kiedy zaczyna raczkować?

Bezpieczny sen noworodka - odpowiednie warunki do snu

 • Najbardziej zaawansowane – na szyfr. Wyglądają jak miniaturowe blokady do roweru: by je otworzyć, trzeba ustawić liczby w odpowiedni sposób.
 • Do drzwi przesuwnych. Są montowane za pomocą taśmy klejącej – mają kształt skrzydełek, które wystarczy rozłożyć, jeśli nie chcemy, by malec bawił się drzwiami. Muszą być zamontowane poza zasięgiem dziecka.

Zabezpieczenia kabli i kontaktów

Wiele dzieci uwielbia gryźć albo giąć kable, a dziurki w gniazdkach aż kuszą, by włożyć w nie paluszki albo jakiś cienki metalowy przedmiot. To może się skończyć bardzo źle, dlatego i kable, i gniazdka trzeba odpowiednio zabezpieczyć.

Kable można schować albo pod wykładziną dywanową, albo w specjalnych rynienkach, które są dostępne w marketach budowlanych. Jeśli zaś chodzi o gniazdka, to najlepszym – i w zasadzie na razie jedynym – zabezpieczeniem są specjalne zaślepki.

Można je kupić zarówno w sklepach z artykułami dziecięcymi, jak i w marketach budowlanych czy w działach z akcesoriami elektrycznymi supermarketów. Warto jednak dobrze pilnować dołączonych do zestawu kluczyków, bo bez nich wyciągnięcie z kontaktu takiej zaślepki bywa bardzo trudne.

Czytaj: Ekologiczny dom: jak urządzić ekopokoik dla dziecka?

Jak sprawdzić jakość powietrza w mieszkaniu?

Blokady okien i drzwi

Nawet najlepiej pilnowany maluch czasem wspina się na parapet, rzuca zabawkami w szybę czy w ataku złości trzaska drzwiami. Odpowiednie zabezpieczenie okien i drzwi wewnętrznych może uchronić was przed nie lada kłopotami.

By uniknąć przytrzaśnięcia paluszków drzwiami, warto nałożyć na nie specjalne nakładki zabezpieczające (inna nazwa to stopery do drzwi) wykonane z tworzywa. Innym rodzajem zabezpieczeń są podkładki, które wsunięte pod drzwi uniemożliwiają ich zamknięcie. Dużo większy wybór mają rodzice szukający zabezpieczeń do okien.

 • Klamki na kluczyk. Zastępuje się nimi zwykłą klamkę zamontowaną fabrycznie w oknie. Po przekręceniu kluczyka nikt – nie tylko dziecko – nie będzie mógł otworzyć okna.
 • Blokady uniemożliwiające otwarcie okna. Są różne ich typy: od najprostszych blokad z plastiku, przez montowane na ramie okna i zamykane na kluczyk, po ograniczniki montowane w mechanizmie.
 • Folia ochronna na szyby – zapobiega ich przypadkowemu zbiciu przez dziecko. Po naklejeniu na szybę jest praktycznie niewidoczna.
 • Blokada do drzwi balkonowych. Uniemożliwia ich otwarcie, ale również daje rodzicowi możliwość ustawienia drzwi w takiej pozycji, aby dziecko nie mogło ich zatrzasnąć, gdy mama czy tata jest na balkonie, a maluch wewnątrz mieszkania.

Ochrona przed upadkiem

Bramki ochronne są niezbędne wszędzie tam, gdzie są wewnętrzne schody albo gdy chcesz zablokować maluszkowi wstęp do któregoś z pomieszczeń (np. do kuchni). Montuje się je w futrynie drzwiowej lub na ścianach.

Bramka musi być na tyle wysoka, aby uniemożliwić maluszkowi przedostanie się na drugą stronę górą. Powinna też pasować do miejsca, w którym będzie zamontowana. Bramki dostępne w sklepach mają szerokość już od 65 cm do nawet 140 cm.

Przed zakupem trzeba też koniecznie ocenić rodzaj zamknięcia – nie może być ono dostępne dla dziecka, gdyż malec bardzo szybko nauczy się je otwierać. Powinno być przykryte specjalną, trudną do podniesienia, zaślepką

Czytaj: BRAMKI OCHRONNE szkodzą dzieciom? Powodują wiele urazów

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza