RACZKOWANIE. Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo, kiedy zaczyna raczkować?
Raczkowanie to jeden z ważniejszych etapów w życiu każdego dziecka. Raczkowanie nie tylko pomaga niemowlakowi przemieszczać się, ale uczy też jak zachować równowagę, rozwija koordynację ruchów i pozytywnie wpływa na rozwój mózgu dziecka. Czy raczkowanie może też być niebezpieczne? Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo, gdy zaczyna raczkować?
Kiedy nasz maluch korzysta z nowej umiejętności: raczkowania, odkrywając domowe zakamarki, naszym zadaniem jest zapewnienie mu bezpieczeństwa. Jak to zrobić?
>>Raczkowanie: jak zachęcić, by nie zniechęcić czyli abc raczkowania niemowlaków>>
Raczkowanie to bardzo ważny etap rozwoju
Dziecko najpierw zaczyna przekręcać się z brzuszka na plecki, potem siadać, a stąd już krótka droga do raczkowania. Statystycznie dzieci zaczynają raczkować między 8. a 10. miesiącem życia, jednak nie ma tu reguły. Niektóre dzieci raczkują już w 6. miesiącu, a może zdarzyć się i tak, że całkowicie pominą ten etap i bez raczkowania zaczną chodzić.
O czym warto pamiętać, kiedy dziecko zaczyna raczkować
Przede wszystkim naszym zadaniem jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Kiedy maluch zaczyna raczkować ciekawią go wszystkie domowe zakamarki. Powinniśmy dokładnie przeanalizować czy strefa, w której będzie się poruszać jest dla niego bezpieczna, ponieważ w każdym domu są miejsca, które mogą okazać się niebezpieczne, mimo, że dla nas nie stanowią żadnego zagrożenia.
>>Rozwój dziecka. Raczkowanie i pełzanie rozwija mózg>>
Pozatykaj wszystkie gniazdka
Dziecko nie zdaje sobie sprawy, jakie konsekwencje może mieć włożenie paluszków do gniazdka elektrycznego. Aby uchronić je przed zagrożeniem, warto zainwestować w specjalne nakładki na gniazdko i stosować, gdy nie korzystamy z zasilania.
Pamiętaj o odkurzaniu
Na podłodze nie mogą znajdować się żadne małe elementy. Dzieci mają tendencję do chwytania wszystkiego co znajduje się na podłodze i wkładania sobie tych rzeczy do buzi. Dlatego warto zadbać o częste sprzątanie, aby nasza podłoga była wolna od niebezpiecznych dla raczkującego dziecka przedmiotów. Szczególnie, gdy np. w domu jest starsze rodzeństwo rozrzucające zabawki.
Zabezpiecz rogi i kanty
Kanty mebli są bardzo niebezpieczne dla maluchów. Wystarczy chwila, by dziecko nabiło sobie guza. Aby uniknąć takich przykrych niespodzianek, zabezpiecz rogi i kanty mebli folią bąbelkową lub gąbką, a wokół niebezpiecznych miejsc ułóżmy miękkie poduszki.
Zadbaj o to, aby powierzchnie nie były mokre i śliskie
Warto o tym pamiętać, kiedy nasz malec zaczyna raczkować. Mogłoby się wydawać, że raczkującemu dziecku nie grozi poślizgnięcie, jednak wystarczy mała kałuża np. z soku by rączki dziecka się rozjechały, a ono uderzyło główką o podłogę.
Zabezpiecz leki i środki czystości
To bardzo ważne, aby wszystkie lekarstwa i środki chemiczne znajdowały się w miejscu niedostępnym dla dziecka. Najlepiej na górnych półkach! Samo zamknięcie szafki nie jest żadnym zabezpieczeniem. Wypicie środka czystości czy połknięcie tabletek może zakończyć się tragedią.
Nigdy nie spuszczaj raczkującego dziecka z oczu! Wbrew pozorom wystarczy chwila niedopilnowania i dziecko może sobie zrobić krzywdę.
W co ubrać raczkujące dziecko?
Aby maluch nie miał problemów z raczkowaniem, warto zadbać o odpowiednie ubranie. Najlepiej takie, które nie będą krępować jego ruchów. Unikajmy również śliskich i cienkich materiałów - przy raczkowaniu bardzo szybko może zetrzeć się materiał na kolankach dziecka. Mając raczkujące dziecko warto pomyśleć o zakupie specjalnych rajstopek z silikonowymi nakolannikami i podeszwą (np. marki YO!) - ochronią nasze dzieci przed ślizganiem.