Zabezpieczenia przed dziećmi: gadżety do domu, które się sprawdzą

Zabezpieczenia domu
Autor: Getty images

Zabezpieczenia przed dziećmi to bardzo ważne elementy, które powinny znaleźć się w każdym domu. Dzięki nim można uniknąć wielu nieszczęśliwych wypadków. Jakie gadżety będą odpowiednie do twojego mieszkania? Na te inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Ani się obejrzysz, jak twoje dziecko z bezbronnego noworodka stanie się rocznym dzieckiem, które stawia swoje pierwsze kroki.

Wielu rodziców często przegapia ten moment i zapomina o zakupie odpowiednich zabezpieczeń i blokad, które pomogą utrzymać bezpieczeństwo w domu. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zainwestować w kilka sprawdzonych gadżetów.

Spis treści:

 1. Zabezpieczenia przed dziećmi: dlaczego warto je w domu wprowadzić?
 2. Które zabezpieczenia przed dziećmi są najważniejsze?
 3. Gdzie kupić zabezpieczenia przed dziećmi?
 4. Zabezpieczenia mebli, szafek i szuflad
 5. Zabezpieczenia kabli i kontaktów
 6. Blokady okien i drzwi
 7. Ochrona przed upadkiem

Zabezpieczenia przed dziećmi: dlaczego warto je w domu wprowadzić?

Dla raczkującego niemowlaka otaczający świat skrywa wiele tajemnic, które musi rozwiązać. Dzieci w tym wieku są ciekawe i codziennie pragną odkrywać coraz to nowsze zakamarki mieszkania. Niestety, bardzo często rodzice nie zdają sobie sprawy ile niebezpieczeństw czyha na ich pociechy w salonie i kuchni.

Warto wprowadzić różne zabezpieczenia, które pomogą ci spokojnie odpocząć, podczas gdy pociecha będzie się grzecznie bawiła, nie zwracając uwagi na meble, które - po wielu próbach otworzenia zakończonych fiaskiem - na pewno się znudzą.

Czytaj: Dom bezpieczny dla dziecka: jak stworzyć dom bezpieczny dla niemowlaka?

Które zabezpieczenia przed dziećmi są najważniejsze?

Najważniejszymi zabezpieczeniami są te, które chronią dzieci przed realnym i częstym zagrożeniem. Przykładem może być blokada na okno. Dzięki niej sama dowolnie ustalasz promień rozchylenia, a pociecha nie będzie miała siły oraz możliwości jego zwiększania.

Kolejnym obowiązkowym gadżetem będą zabezpieczenia, które możemy wykorzystać przy kuchence. Nakładki na pokrętła od gazu powinny być zastosowane w każdym mieszkaniu.

Niemowlak, który już stabilnie stoi i zaczyna powoli chodzić o własnych siłach, będzie bardzo zainteresowany takimi wystającymi gałkami, które można nacisnąć lub przekręcić. Jeśli posiadasz kuchenkę elektryczną lub indukcyjną, dla ciebie też istnieją pewne osłony, które zapobiegają oparzeniom.

Czytaj: Jak zrobić domowe środki czystości? 10 sprawdzonych przepisów

Gdzie kupić zabezpieczenia przed dziećmi?

Zabezpieczenia przed dziećmi są coraz bardziej popularne i wprowadzane do sprzedaży przez wielu producentów. Znajdziesz je na pewno w sklepach meblowych na przeznaczonym tej kategorii dziale. Inne, mniej popularne, blokady bez problemu dostaniesz w internecie.

Wystarczy wpisać rodzaj zabezpieczenia jaki cię interesuje, a następnie przejrzeć wszystkie aukcje i porównać ceny. Pamiętaj tylko, aby wprowadzić je w życie zanim zdarzy się nieszczęśliwy wypadek, a nie dopiero po.

Zabezpieczenia mebli, szafek i szuflad

Niemal każde dziecko uczy się chodzić, trzymając się mebli. Ważne więc, by były one odpowiednio wypoziomowane i stabilne. Chybotliwe półki wypełnione książkami i regały ścienne trzeba wtedy przytwierdzić bezpośrednio do ściany – za pomocą mocowań, które można kupić w większości sklepów z meblami.

Zabezpieczenia są również konieczne, gdy maluszek jest już na tyle duży, że poszukując wrażeń, zaczyna wysuwać szuflady, otwierać lodówkę i szafki. Szuflady czy szafki są nie tylko niebezpieczne ze względu na swoją zawartość (np. sztućce w kuchni, detergenty w łazience), ale również dlatego, że można sobie nimi przytrzasnąć palce. Dostęp do nich utrudniają blokady, które można kupić w sklepie. Oto najczęściej spotykane.

 • Najprostsze są te mocowane do mebli lub sprzętów za pomocą dwustronnej taśmy. By otworzyć szufladę, nie trzeba odklejać całej blokady, wystarczy otworzyć zabezpieczenie po jednej stronie. Dostępne są w różnych wersjach.
 • Magnetyczne: montowane w środku szuflad lub szafek, są niewidoczne i na tyle mocno łączą dwa elementy mebla, że malec nie jest w stanie go otworzyć.

Czytaj:  RACZKOWANIE. Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo, kiedy zaczyna raczkować?

Bezpieczny sen noworodka - odpowiednie warunki do snu

 • Najbardziej zaawansowane – na szyfr. Wyglądają jak miniaturowe blokady do roweru: by je otworzyć, trzeba ustawić liczby w odpowiedni sposób.
 • Do drzwi przesuwnych. Są montowane za pomocą taśmy klejącej – mają kształt skrzydełek, które wystarczy rozłożyć, jeśli nie chcemy, by malec bawił się drzwiami. Muszą być zamontowane poza zasięgiem dziecka.

Zabezpieczenia kabli i kontaktów

Wiele dzieci uwielbia gryźć albo giąć kable, a dziurki w gniazdkach aż kuszą, by włożyć w nie paluszki albo jakiś cienki metalowy przedmiot. To może się skończyć bardzo źle, dlatego i kable, i gniazdka trzeba odpowiednio zabezpieczyć.

Kable można schować albo pod wykładziną dywanową, albo w specjalnych rynienkach, które są dostępne w marketach budowlanych. Jeśli zaś chodzi o gniazdka, to najlepszym – i w zasadzie na razie jedynym – zabezpieczeniem są specjalne zaślepki.

Można je kupić zarówno w sklepach z artykułami dziecięcymi, jak i w marketach budowlanych czy w działach z akcesoriami elektrycznymi supermarketów. Warto jednak dobrze pilnować dołączonych do zestawu kluczyków, bo bez nich wyciągnięcie z kontaktu takiej zaślepki bywa bardzo trudne.

Czytaj: Ekologiczny dom: jak urządzić ekopokoik dla dziecka?

Jak sprawdzić jakość powietrza w mieszkaniu?

Blokady okien i drzwi

Nawet najlepiej pilnowany maluch czasem wspina się na parapet, rzuca zabawkami w szybę czy w ataku złości trzaska drzwiami. Odpowiednie zabezpieczenie okien i drzwi wewnętrznych może uchronić was przed nie lada kłopotami.

By uniknąć przytrzaśnięcia paluszków drzwiami, warto nałożyć na nie specjalne nakładki zabezpieczające (inna nazwa to stopery do drzwi) wykonane z tworzywa. Innym rodzajem zabezpieczeń są podkładki, które wsunięte pod drzwi uniemożliwiają ich zamknięcie. Dużo większy wybór mają rodzice szukający zabezpieczeń do okien.

 • Klamki na kluczyk. Zastępuje się nimi zwykłą klamkę zamontowaną fabrycznie w oknie. Po przekręceniu kluczyka nikt – nie tylko dziecko – nie będzie mógł otworzyć okna.
 • Blokady uniemożliwiające otwarcie okna. Są różne ich typy: od najprostszych blokad z plastiku, przez montowane na ramie okna i zamykane na kluczyk, po ograniczniki montowane w mechanizmie.
 • Folia ochronna na szyby – zapobiega ich przypadkowemu zbiciu przez dziecko. Po naklejeniu na szybę jest praktycznie niewidoczna.
 • Blokada do drzwi balkonowych. Uniemożliwia ich otwarcie, ale również daje rodzicowi możliwość ustawienia drzwi w takiej pozycji, aby dziecko nie mogło ich zatrzasnąć, gdy mama czy tata jest na balkonie, a maluch wewnątrz mieszkania.

Ochrona przed upadkiem

Bramki ochronne są niezbędne wszędzie tam, gdzie są wewnętrzne schody albo gdy chcesz zablokować maluszkowi wstęp do któregoś z pomieszczeń (np. do kuchni). Montuje się je w futrynie drzwiowej lub na ścianach.

Bramka musi być na tyle wysoka, aby uniemożliwić maluszkowi przedostanie się na drugą stronę górą. Powinna też pasować do miejsca, w którym będzie zamontowana. Bramki dostępne w sklepach mają szerokość już od 65 cm do nawet 140 cm.

Przed zakupem trzeba też koniecznie ocenić rodzaj zamknięcia – nie może być ono dostępne dla dziecka, gdyż malec bardzo szybko nauczy się je otwierać. Powinno być przykryte specjalną, trudną do podniesienia, zaślepką

Czytaj: BRAMKI OCHRONNE szkodzą dzieciom? Powodują wiele urazów

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE