Świnka morska dla dziecka - wszystko, co warto wiedzieć o śwince morskiej

2020-07-09 14:51

Czy świnka morska to dobry pomysł dla dziecka? Jak dbać o tego gryzonia, czy świnka morska może powodować uczulenie u dziecka? Wyjaśniamy, jakie cechy ma świnka morska i czy jest dobrym kandydatem na pupila dla twojego dziecka. 

Świnka morska
Autor: thinkstockphotos.com

Świnka morska może być doskonałym towarzyszem dla dziecka, oczywiście pod pewnymi warunkami. Czym cechuje się świnka morska? Jakie ma usposobienie i jak właściwie się nią zajmować? Zanim sprowadzicie do domu nowego lokatora, warto poznać kilka faktów na temat świnki morskiej i zasady jej pielęgnacji. 

Spis treści:

  1. Dlaczego świnka morska jest dobra dla dziecka?
  2. Jakie wymiary ma świnka morska?
  3. Czy świnka morska może mieszkać z innymi zwierzakami?
  4. Gdzie trzymać świnkę morską?
  5. Co jedzą świnki morskie?
  6. Jak pielęgnować skórę świnki?
  7. Świnka morska - co warto o niej wiedzieć?

Dlaczego świnka morska jest dobra dla dziecka?

Przede wszystkim te urocze, małe zwierzęta żyją stosunkowo długo, bo od 6 do 12 lat. Jeżeli świnka morska pojawi się obok dziecka w wieku 4-5 lat, będzie razem z nim dorastała, a w momencie kiedy odejdzie, dziecko będzie już nastolatkiem i łatwiej będzie mu zrozumieć, że żadne zwierzę nie żyje wiecznie.

Jakie wymiary ma świnka morska?

Długość ciała, w zależności od rasy, mniej więcej od 23 do 35 centymetrów. Jak to zwykle bywa ze zwierzętami, samiczki są przeważnie mniejsze, ważą od około 700 aż do 1300 g.

Jakie zwierzątko kupić dziecku?

Czy świnka morska może mieszkać z innymi zwierzakami?

Oczywiście, ze względu na niewielkie gabaryty świnki morskiej, trzeba uważać na jej kontakty z innymi zwierzętami domowymi, takimi jak psy czy koty.  Jeśli w domu mieszkają inne zwierzaki, trzeba być ostrożnym przy wypuszczaniu świnki na "spacer". Puszczenie świnki wolno, będzie dla niej bardzo przyjemną atrakcją, pod warunkiem, że pozostanie pod naszym stałym nadzorem, dopilnujemy żeby inne zwierzę nie było dla niej zagrożeniem.

Czytaj: Agresywne rasy psów - jakie rasy psów nie nadają się dla dzieci? Zobacz galerię

Chomik - czy warto kupić dziecku chomika?

Gdzie trzymać świnkę morską?

Dobrym miejscem na urządzenie śwince jej mieszkanka jest średniej wielkości akwarium z wlotami powietrza w górnej klapie. Jeżeli jest wystarczająco głębokie, powinniśmy zostawić je otwarte. Często można spotkać informację, że dużo lepszym domkiem dla małych gryzoni będzie klatka.

Część poradników wskazuje, że ponieważ świnki spędzają tam stosunkowo dużo czasu oraz załatwiają w niej swoje potrzeby fizjologiczne, na korzyść klatki, przemawia fakt, że dużo łatwiej się wentyluje, więc nie mnożą się w niej zarazki i bakterie oraz łatwiej jest się pozbyć zapachu moczu.

Co powinniście wybrać: akwarium czy klatkę? Trudno powiedzieć, ale świnkom morskim permanentnie rosną zęby, które często, przez gryzienie, stępiają je i zdzierają. Niestety dla domowników, ofiarą tego procederu są pręty klatki, co powoduje nieprzyjemny hałas, także nocą.

Poza tym to spokojne i przyjazne zwierzątko, powinno dużo czasu spędzać poza klatką wbrew stereotypowej opinii nie powinny ciągle siedzieć w odosobnieniu. Nie mają w zwyczaju gryźć ludzi, chyba, że będą czuły ze strony człowieka bardzo duże zagrożenie.Kolejną, bardzo ważną rzeczą jest podłoże dla zwierzęcia. Świnki morskie, w odróżnieniu od innych małych gryzoni hodowanych w domu, wymagają podłoża z siana, a nie jak to zwykle bywa, w przypadku myszek lub szczurków, z trocin. Siano jest delikatniejsze, nie powoduje podrażnień skóry, co ma znaczenie dla zachowania higieny w mieszkaniu małego gryzonia.

Co jedzą świnki morskie?

Skoro świnka zamieszka w akwarium i nie gryzie ludzi, to w jaki sposób może poradzić sobie ze swoim uzębieniem? Odpowiedź jest prosta – twardy pokarm. Świnki morskie można karmić owocami, warzywami, ziarnami, zbożem, kaszą, suchym chlebem czy nawet sianem.

Doskonałym dodatkiem może być krążek z witaminami do lizania, blisko poidełka z wodą, jak również kolba z ziarnami do podgryzania, której nawet po zjedzeniu ziarenek nie należy od razu wyrzucać, ponieważ jest świetnym, naturalnym gryzakiem.

Świnki morskie potrzebują zbalansowanej diety, posiłki nie mogą zawierać zbyt dużo wodnistych owoców i warzyw, bo może to doprowadzić do biegunki, a jak dobrze wiemy, nie będzie to przyjemne doświadczenie ani dla zwierzaczka ani dla reszty domowników.

Jak pielęgnować skórę świnki?

Niestety często bywa, że w związku z wyborem niewłaściwego podłoża świnki zarażają się wszami lub wszołami, które mogą być zagnieżdżone w trocinach, które kupujemy ze sklepu. Na jasnym futerku widać je bardzo wyraźnie.

W celu zlikwidowania tego uciążliwego szkodnika, można użyć specjalnego płynu lub pudru, który raz na zawsze upora się z wszami na ciele zwierzątka, jednak konieczne jest również, aby wszystkie akcesoria takie jak tunele i hamaczki dokładnie umyć, kocyki uprać, a klatkę, miski, poidła zdezynfekować i wyparzyć. Oczywiście warto wcześniej skonsultować się z weterynarzem.

Świnka morska - co warto o niej wiedzieć?

Warto dodać jeszcze kilka ogólnych informacji o śwince morskiej.

  • Są bardzo miłe w dotyku i uwielbiają być przytulane i głaskane.
  • Bardzo mocno przywiązują się do człowieka, dzięki czemu jest szansa, że ci najwytrwalsi właściciele, mogą nieco wytresować swojego pupila.
  • Ponieważ to zwierzątka futerkowe, przed zakupem należy upewnić się, że nikt z domowników nie ma alergii na gryzonie. Na szczęście bardzo rzadko się zdarza, żeby świnki morskie uczulały.
  • Ostatnią kwestią jest wybór płci osobnika, którego chcemy zakupić. Dorosłe samce wydzielają bardzo intensywny, nieprzyjemny zapach, co może być akceptowalne dla dziecka, ale nie do końca akceptowalne przez rodziców. Poza tym, w samotności bywają agresywne, zatem bezpieczniejszym zakupem byłaby samiczka. W razie podjęcia decyzji o rozmnożeniu rodzinki, można umówić się z innym hodowcą. Dobrze jednak nie rozmnażać swojej świnki na własną rękę. Specjaliści mówią, że jeżeli samiczka nie była rozmnażana do ukończenia pierwszego roku życia, ciąża może być dla niej niebezpieczna. Kości miednicy takiej świnki mogą się dostatecznie nie rozszerzyć w trakcie porodu i konieczne wtedy będzie interwencja weterynarza.

Dziecko, musi pamiętać że świnka morska to stworzenie żywe, wymagające opieki i miłości, ale też wymagające sprzątania i karmienia. Nie jest to zabawka, którą można odłożyć na półkę i już nigdy się nią nie bawić. W pewnym sensie, posiadanie takiego pupila, może być swoistego rodzaju nauką dla naszej pociechy, która dzięki niemu przyzwyczai się do codziennych obowiązków i odpowiedzialności.

Czytaj: Golden retriever - idealny przyjaciel rodziny

QUIZ Czy pingwin ma kolana? Zaskakujące ciekawostki o zwierzętach

Pytanie 1 z 10
Ile par powiek mają sowy?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza