Kredki dla małych artystów – wybieramy przybory do rysowania dla dzieci

2021-03-19 13:42

Temat wydaje się prosty, a jednak dopiero, gdy dzieci idą do szkoły, musimy sobie przypomnieć, jak wiele jest rodzajów kredek. U młodszych dzieci z kolei, warto zapoznać się z kształtami, które będą dostosowane do wieku i umiejętności manualnych dziecka. Robimy więc wielki przegląd tego tematu. Jakie kredki i przybory do rysowania dla dzieci mamy do wyboru?

Kredki dla małych artystów – wybieramy przybory do rysowania dla dzieci
Autor: Getty images

Kredki to podstawa - muszą znaleźć się wśród zabawek każdego malucha. Rysowanie do świetny sposób na spędzanie czasu już dla maleńkich dzieci, bo fantastycznie ćwiczy rączkę i tak zwaną motorykę małą.

Aby nie obciążać mięśni i stawów, warto dobrać kredki do wieku. Z innych korzystać powinien 2-latek, z innych przedszkolak, a z jeszcze innych dziecko szkolne, które już zaczyna sprawnie pisać. Wybór uzależniony może być też od pasji artystycznych dziecka.

Jeśli dziecko nie przepada za pracami plastycznymi, do używania kredek, a więc ćwiczenia dłoni i palców można zachęcać za sprawą kredek, których nie używa się na kartce papieru, tylko w wielu ciekawszych miejscach. Jakie kredki kupić małemu artyście?

Spis treści

  1. Kredki dla najmłodszych – jakie wybrać?
  2. Kredki dla starszaka – kształty
  3. Kredki dla starszaka – rodzaje
  4. Jak zachęcić dziecko do rysowania?

Kredki dla najmłodszych – jakie wybrać?

Przede wszystkim takie, które łatwo trzymają się w maleńkiej dłoni. Dużo się mówi o tym, by już roczne dzieci zachęcać do rysowania i ćwiczenia motoryki małej. Z pomocą przychodzą kształty kredek, wymyślone tak, by łatwo się chwytały i nie wymuszały wyboru prawej ręki.

Najpopularniejsze kredki dla najmłodszych to kredki stożkowe.  Ale na nich wybór się nie kończy. Niektóre dzieci lubią kredki w kształcie kolorowych kamyczków. Coraz większym uznaniem cieszą się też kredki świderki, które łatwo układają się w małej rączce, ale uczą jednocześnie odpowiedniego chwytu przy pisaniu.

Czytaj również:  Co robić, by usprawnić rękę dziecka? [3 porady]

Zabawy paluszkowe - 9 wyliczanek i wierszyków dla dzieci, które warto znać

Rysowanie jest BLE. Co robić, gdy dziecko nie lubi podstawowych aktywności?

Kredki dla starszaka – kształty

U starszych dzieci wiek, jest równie istotny przy wyborze kształtu kredek. Inne zaproponujemy przedszkolakowi, a inne dziecku szkolnemu, które ma już wyćwiczoną dłoń za sprawą szlaczków i uczenia się liter.

  • Kredki o przekroju trójkątnym – ten kształt wymusza prawidłowy chwyt w dłoni, niezależnie od tego, czy dziecko jest prawo, czy leworęczne. Kredki trójkątne polecane są już dla dzieci od 2 roku życia.
  • Kredki okrągłe – w zależności od obwodu, nadają się zarówno dla przedszkolaków, jak i dla dzieci szkolnych. Im większe dziecko, tym cieńsza może być kredka.
  • Kredki heksagonalne – to kredki dla starszych dzieci. Polecane, dla już umiejących rysować pierwsze szlaczki przedszkolaków. Nadają się dla dzieci od 5 roku życia.

Kredki dla starszaka – rodzaje

Aż trudno uwierzyć, jaki wielu rodzajów kredek używają dzieci szkolne. O tym, jakie będą potrzebne w danym roku do wyprawki, decyduje szkoła. Każde z nich nadają się do innej techniki plastycznej. Warto sobie przypomnieć rodzaje kredek, zwłaszcza jeśli mamy w domu małego artystę i chcemy rozwijać jego pasję.

  • Kredki ołówkowe – najpopularniejsze kredki dla dzieci w każdym wieku. Grafit wykonywany jest z węgla drzewnego. Proste w użyciu, nadające się zarówno do rysunków, jak i szlaczków.
  • Kredki świecowe – wykonane w całości z parafiny. Są wodoodporne i wytrzymałe, przez co lubiane przez najmłodszych. Resztki takich kredek można wkładać do piekarnika i robić mix kolorów w różnych kształtach.
  • Pastele olejne – efekt jaki dają to coś pomiędzy kredką, a farbą olejną. Dają bardzo nasycone barwy. Często używane na zajęciach plastycznych w szkołach.
  • Pastele suche – przypominają nieco kredę, mają bardzo kruchą konsystencję, łatwo rozcierają się, dzięki czemu łatwo łączyć kolory, jak w profesjonalnych malunkach. Uwielbiane przez starszaków.
M jak Mama - Jak ćwiczyć sprawność małych rączek?

Jak zachęcić dziecko do rysowania?

Niektórzy rodzice martwią się , że ich dzieci nie interesują się rysowaniem. Bez stresu, motorykę małą wyrabia też zabawa modeliną czy piaskiem kinetycznym, układanie puzzli, klocków. Ale do rysowania można też dziecko zachęcić za sprawą kreatywnych zestawów.

Na rynku mamy do wyboru zmywalne kredki do rysowania w wannie, kredki do ozdabiania ubrań, kredki do malowania włosów czy kredki do rysowania po twarzy. Gdy dziecko zobaczy, jaką świetną zabawą jest rysowanie, może odkryć w sobie zmysł artysty.

Czytaj również: Jak narysować portret? Przykładowy szkic portretu

Jak narysować misia? Przykładowy szkic misia

Kolorowanki dla dzieci - wybierz wzór i wydrukuj

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza