Maseczki wielorazowe dla dzieci. Zobacz przegląd bezpiecznych, praktycznych i ładnych

2021-02-04 15:04

Jaką maseczkę ochronną kupić dla dziecka, by było zabezpieczone, a przy tym czuło się w miarę możliwości komfortowo? Szukamy najlepszych rozwiązań i podpowiadamy, jakie modele wybrać.

Maseczki wielorazowe dla dzieci
Autor: Getty images Przegląd bezpiecznych, praktycznych i ładnych maseczek wielorazowych

Maski wielorazowe dla dzieci są popularne, bo wygodne. Nawet nam, dorosłym, nie jest komfortowo nosić maseczki ochronne. Latem jest w nich za gorąco, zimą obok szalika i czapki krępują ruchy. Tym bardziej musimy zrozumieć dzieci i szukać rozwiązań, które zapewnią im bezpieczeństwo, ale też nie będą powodowały dyskomfortu.

Przy aktualnie obowiązujących przepisach, każde dziecko powyżej 4. roku życia musi w przestrzeni publicznej nosić maseczkę. Starsze dzieci nie muszą ich nosić jedynie w przedszkolu i szkole.

Spis treści

  1. Maseczki wielorazowe dla dzieci – jakie rodzaje mamy do wyboru?
  2. Jaki kształt wybrać by maseczka ochronna dla dziecka była wygodna?
  3. Przegląd maseczek wielorazowych dla dzieci

Maseczki wielorazowe dla dzieci – jakie rodzaje mamy do wyboru?

Jedne maseczki zapewniają prawie całkowitą ochronę, jeśli poprawnie z nich korzystamy, inne chronią dużo mniej. Jakie maseczki wielorazowe są dostępne na rynku?

  • Maseczki wielorazowe dla dzieci - z filtrem

Mają zdecydowanie najwyższy poziom ochrony, pod warunkiem, że rzeczywiście dbamy o wymianę filtra. A ta zalecana jest co 50 godzin. Możemy wybrać maseczkę ochronną dla dzieci z filtrem węglowym, która chroni przed alergenami, smogiem i według badań o 80% obniża ryzyko zachorowania na grypę.

Drugim rozwiązaniem jest maseczka z filtrem HEPA, który zatrzymuje jeszcze mniejsze cząsteczki, dzięki czemu działa silnie przeciwwirusowo. Trzeba zaznaczyć, że takie maseczki to nie tylko najlepsza ochrona, ale także najdroższe rozwiązanie, zwłaszcza doliczając koszt filtrów, które w zależności od intensywności użytkowania trzeba zmieniać raz na kilka dni.

  • Maseczki ochronne dla dzieci – antysmogowe

Można tu wybierać pomiędzy maseczkami, kominami, czy chustami antysmogowymi. Wykonane są one ze specjalnej włókniny filtrującej powietrze. Dla dzieci będzie to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie. Poza tym, co istotne dla małych użytkowników, takie maseczki ochronne dla dzieci dostępne są w różnych wzorach i kolorach, niekiedy z zabawnymi nadrukami. Mogą więc zdecydowanie bardziej zachęcać do noszenia niż maski z wymiennym filtrem.

  • Bawełniane maseczki wielorazowe dla dzieci

Maseczki bawełniane to zdecydowanie najbardziej popularne rozwiązanie na polskich ulicach. Szyte są dwóch, czasem trzech warstw materiału. Ich niska cena sprawia, że można posiadać ich wiele i wówczas łatwiej je utrzymać w czystości.

Maseczka powinna być wymieniana kilka razy dziennie. Codziennie należy je również prać i/lub dezynfekować. Warto zwrócić uwagę, by warstwa materiału bezpośrednio przylegająca do twarzy była biała, bez nadruków – taka nie będzie szkodliwa dla zdrowia, ani podrażniająca skóry.

Czytaj również: Twoje dziecko nosi maseczkę w szkole? Sprawdź, jak często ją zmienia i jak przechowuje

Maseczki antywirusowe dla dzieci (z filtrem). Przegląd maseczek antywirusowych dla dzieci

Koronawirus u dzieci. Czy koronawirus jest szczególnie groźny dla dzieci?

Jaki kształt wybrać by maseczka ochronna dla dziecka była wygodna?

Aby dziecko bez problemów nosiło maseczkę, musi być ona dobrze dopasowana, nie tylko do wielkościu buzi, ale też sposobu użytkowania. Dla aktywnego sportowo dziecka, warto dobrać model dedykowany aktywności fizycznej. Oto kształty maseczek dostępne na rynku.

  • Maseczki harmonijkowe

Są najbardziej popularne, ze względu na swoją uniwersalność. W zależności od tego na ile „rozciągniemy harmonijkę”, będzie pasowała praktycznie do każdego kształtu i wielkości twarzy. By jednak stabilnie trzymała się na dziecięcej buzi, powinna być wyposażona w drucik u nasady, tak by dogiąć go do kształtu nosa. To ważne, bo za duża maseczka może wchodzić dziecku w oczy, a wówczas będzie bardziej niebezpieczna nich chroniąca.

Warto kupić też maseczkę, która posiada regulację gumek do zakładania za uszy. Dla malutkich dzieci dobrym rozwiązaniem będą maseczki z troczkami do wiązania za głową – na pewno nie spadną podczas zabawy. Dziecko nie będzie musiało ciągle poprawiać maseczki, dzięki czemu wirusy i bakterie z rąk nie będą dostawały się do twarzy.

  • Maseczki profilowane

Przylegają dużo lepiej niż harmonijkowe. Są wyprofilowane tak by nachodziły na nos, ale nie wchodziły w oczy. Zapewniają też sporą przestrzeń pomiędzy nosem i ustami, a materiałem. Z pewnością będą bardziej komfortowe, o ile dobrze dobierzemy rozmiar.

  • Kominy i chusty antysmogowe

Cieszą się dużą popularnością zwłaszcza wśród chłopców. Są modne, wygodne i idealne zwłaszcza na jesień i zimę, bo chronią nie tylko przed wirusem, ale tez przed wiatrem i chłodem. Ich dodatkowa zaletą jest łatwość w nakładaniu i zdejmowaniu.

Wiadomo co zrobić ze zdjętą maseczką, bo pozostaje na szyi w formie tradycyjnego komina, nie trzeba jej chować do kieszeni czy plecaka za każdym razem, co czyni ją też bardziej higieniczną opcją dla z natury roztrzepanych dzieci.

Przegląd maseczek wielorazowych dla dzieci

Oto 5 godnych uwagi modeli wielorazowych maseczek dla dzieci.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza