Jak ocenia cię twoje dziecko? Te przykłady otwierają oczy

2023-02-03 14:26

Wśród rodziców często powtarzane jest zdanie - "to czy jestem dobrą mamą/ ojcem oceni moje dziecko, jak dorośnie". Bardzo słusznie. To w końcu dla nich, a nie dla reszty świata przyszło nam pełnić tę rolę. Zastanawialiście się jednak choć raz, jak teraz, gdy dzieci są jeszcze bardzo małe, oceniłyby nasze postępowanie? Idziemy o zakład, że ich osąd mógłby nas, dorosłych zwalić z nóg.

Mama i córka
Autor: Getty Images Co sądzi o tobie twoje dziecko?

Nam, rodzicom, czasami z ogromną trudnością przychodzi dogadanie się z własnymi dziećmi, gdy są maluchami. Jeśli jeszcze nie mówią, jest tym trudniej. Wydaje się niekiedy, że wszystko wymuszają płaczem, lub chociażby pojękiwaniem. Do tego, często musimy mierzyć się z ich buntem dwulatka, problemami z adaptacją w grupie, bo maluchy nie potrafią się chociażby dzielić zabawkami. Nie mówiąc już o jakiejkolwiek nauce, np. sprzątania. Wydaje się czasem, że dzieci rozumieją nas, ale nie słuchają tego, co do nich mówimy. 

Choć jesteśmy dorośli i bardziej skłonni do racjonalnego myślenia od dwu, trzylatka, którego system nerwowy dopiero ćwiczy, a umysł zaczyna poznawać świat, to też czasami ponoszą nas emocje. Wielokrotnie nie umiemy spojrzeć na trudy rodzicielstwa z boku, stawiając się w sytuacji malucha.

Skoro my, rodzice, mamy takie ułomności, to jak małe dziecko może się domyśleć tego, co powoduje rodzicem, gdy zachowuje się tak, a nie inaczej? Właśnie dlatego, śmiemy twierdzić, że dziecko też uważa, że rodzic jest problemowy...

Przeczytaj: Wczuj się w sytuację dwulatka. Zakład, że niejeden dorosły wpadłby czasem w histerię?

Myślisz, że to bunt trzylatka? Tak maluch prosi o okazanie mu miłości

Sprawdź: Nowe badania są bezlitosne dla ojców. To oni są winni buntowi dwulatka?

Co mogą myśleć maluchy o nas dorosłych w konkretnych sytuacjach?

"Proszę mamę w tym sklepie już któryś raz, żeby kupiła im zabawkę, a ona nie reaguje. Ma problem ze skupieniem się na rozmowie, czy o co chodzi? Może trzeba powtórzyć jeszcze raz, tylko głośniej, tak jak ona to robi, gdy każe mi nie wspinać się na stół...?".

"Wzięłam sobie z szuflady szminkę mamy tylko na chwilę, żeby obejrzeć, a ona od razu mi ją zabrała i zamknęła szafkę, tak żebym nie mogła otworzyć. Nie umie się dzielić, chytruska jedna".

  • Mamy bunty

"Moja mamusia ma problem z panowaniem nad emocjami. Wścieka się zawsze, gdy coś idzie nie po jej myśli. Histerie zaczynają się zawsze, jak wychodzimy z domu, bo już zaraz chce być w pracy. Jak ja chcę iść na plac zabaw to tak się nie spieszymy".

  • Mamy problem z dostosowaniem się do zasad

"Ostatnio mam zasadę, żeby nie stawać stópkami na linie między kostką na ziemi. Mama tego nie rozumie i przyspiesza, ciągnąc mnie za rękę zawsze, jak próbuję stawiać stopy odpowiednio. Co z nią jest nie tak? Zasady to zasady".

  • Nie dajemy im odpocząć

"Po całym dniu zabawy, jestem wykończony, a mama zamiast dać mi się położyć spać, to każe mi się kąpać, przebierać w piżamę i myć zęby".

Dodacie coś do naszej listy?

Zobacz też: 4 sposoby jakimi maluchy proszą o okazanie miłości, a my myślimy, że to bunt

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza