Ile lat - tyle dni. Mamy zdradziły receptę na jedną z najczęstszych bolączek rodziców

2023-04-26 12:28

Czy można wyjechać na weekend bez dziecka? A jeśli tak, to w jakim musi być wieku, aby mogło zostać pod opieką np. dziadków? Na takie pytania zadane na grupie dla rodziców, mamy odpowiedziały jednoznacznie i zdradziły zasadę, którą kierują się przy podejmowaniu takich decyzji.

Niemowlę z dziadkiem
Autor: Getty images Na jak długo można zostawić dziecko z dziadkami? Mamy stosują tę prostą zasadę

"Mam pytanie: co myślicie o wyjeździe rodziców bez dziecka na 3 dni? Dwulatek w tym czasie byłby u dziadków, których dobrze zna" - spytała pewna mama na grupie dla młodych rodziców? Pod postem pojawiła się masa komentarzy:

"Zależy, ile ma dziecko, ja jakbym miała teraz taka możliwość (syn ma rok i 4 miesiące) to bym się nie zastanawiała, tylko pakowała i pojechała" - napisała jedna z mam.

"Jak dziadkowie zostaną bez problemu, to jedź i odpoczywaj!".

"Jeśli jest okazja, to super! Nie zapominajmy też o sobie!" - dodała inna. 

A co na to specjaliści?

Spis treści

  1. Zostawiasz? Nie znaczy, że nie kochasz
  2. Od jakiego wieku można zostawić dziecko u dziadków?
  3. Tyle dni, ile lat
  4. Jak przygotować się do zostawienia dziecka?
  5. Rób to, co mówi ci intuicja
M jak mama - Jak powinna wyglądać adaptacja dziecka w żłobku?

Zostawiasz? Nie znaczy, że nie kochasz

Zdaniem psychologów, pozostawienie dziecka na jakiś czas, oczywiście zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, czyli w bezpiecznym miejscu, u zaufanych osób np. dziadków i raz na jakiś czas, nie ciągle - nie jest niczym złym. Co więcej - przynosi to korzyści każdej ze stron. Dla rodzica to możliwość odpoczynku. Obserwacje pokazują, że przeciętny rodzic jest niewyspany, zmęczony i zestresowany, a największym marzeniem większości matek nie są drogie ciuchy czy samochód, ale kilka godzin spędzonych w samotności bez dziecka. I naprawdę nie świadczy to źle o ich uczuciach do potomka. 

Poza tym, wspólny wypad bez dziecka to sposób na wzmocnienie swojego związku i przypomnienie sobie, ze jesteście nie tylko rodzicami, ale ludźmi, którzy kiedyś się pokochali. 

Wyjazd bez dziecka wbrew pozorom jest też dobry dla maluszka - oczywiście z zachowaniem wymienionych wyżej zasad, jak pozostawienie go w miejscu i z ludźmi, których zna i czuje sie w ich gronie bezpiecznie. Dziecko u dziadków zmienia otoczenie, zdobywa nowe doświadczenia, pewność siebie, uczy się ufać innym, trenuje rozstanie z mamą, niezależność i samodzielność, uczy się pokonywać lęk separacyjny itd.  

Dziadkowie też korzystają, bo wzmacniają relacje z wnukami i czują się potrzebni. Badanie wykazało, że zaangażowani dziadkowie, żyją dłużej. 

Czytaj również: Kiedy można zostawić dziecko samo w domu? Czy kilkulatek może zostać bez opieki dorosłego?

Kiedy dziecko jest gotowe na kolonie, a nastolatek na samotny wyjazd ze znajomymi?

Od jakiego wieku można zostawić dziecko u dziadków?

Noworodek i niemowlę powinno być w domu z rodzicami. Kilkutygodniowe dziecko nie powinno zostawać pod opieką dziadków czy opiekunów na dłużej niż na kilka godzin, zwłaszcza gdy jest karmione piersią, poza wyjątkowymi sytuacjami, np. matka musi iść do szpitala. W tym czasie laktacja nie jest jeszcze ustabilizowana i rozłąka z dzieckiem może wiązać się z trudnością zapewnienia mu pożywienia (mama może nie móc odciągnąć wystarczającej ilości pokarmu z piersi). Poza tym w pierwszych tygodniach życia dziecka potrzebuje ono mamy - jej ciepła, zapachu, dotyku, aby czuć się bezpiecznie.

Psychologowie twierdzą, że najlepszy czas na pozostawienie niemowlęcia u dziadków to wiek między 4. a 9. miesiącem życia - wtedy maluch nie odczuwa jeszcze lęku separacyjnego, który zaczyna się ujawniać między 9. a 15. miesiącem życia i może zupełnie uniemożliwić rozstanie z mamą. Poza tym starsze niemowlęta mogą zostać z dziadkami, ponieważ potrafią już pić z butelki i jeść co innego niż pokarm mamy. 

Tyle dni, ile lat

Wśród komentarzy pod postem pojawiła się rada jednej z mam, która przy swoich dzieciach stosuje metodę "tyle dni, ile lat". To zasada stworzona przez psychologów, która mówi, że malec jest gotowy na pozostanie bez mamy tyle dni, ile ma lat, czyli roczniaka można zostawić np. z dziadkami na dzień, dwulatka na dwa dni itd.

"Zawsze tak robię i to się sprawdza" - napisała jedna z mam. "Też o tym słyszałam i uważam, że to słuszne - nie ma oczywiście reguły, bo są dzieci, które wymykają się wszelkim schematom i trzeba mieć tego świadomość. Ale wiem, że mój dwulatek byłby w stanie zostać z moją mamą na dwa dni, potem byłby już zestresowany" - napisała inna.  

Jak przygotować się do zostawienia dziecka?

Jeśli zostawiasz dziecko z dziadkami lub innymi zaufanymi osobami, musisz mieć pewność, że dadzą sobie radę z opieką nad malcem. Ważne są nie tylko chęci, ale i umiejętności oraz sprawność - 70-letnia babcia nie będzie w stanie upilnować aktywnego dwulatka, a nie każdy dziadek umie przewinąć czy wykąpać niemowlę. 

Ale nawet mając idealnych opiekunów, warto przygotować ich do wyzwania, jakim jest opieka nad dzieckiem. Przed wyjazdem przekaż jasne instrukcje dotyczące jedzenia, spania, a także zasad bezpieczeństwa, których przestrzegasz w domu, np. jazda autem tylko w foteliku, niedawanie dziecku większych kawałków jedzenia itp. Zastanówcie sie też wspólnie, czy dom, w którym zostanie dziecko jest dla niego bezpieczny - może konieczne będzie zasłonięcie kontaktów lub założenie barierki na schody. 

Czytaj również: Baboza, czyli kiedy dziecko woli babcię od ciebie. „Czuję, że go zawiodłam i że jestem złą mamą”

Rób to, co mówi ci intuicja

Bez względu na to, czy stosujesz metodę "tyle dni, ile lat" czy kierujesz sie innymi  zasadami, zawsze polegaj na swojej intuicji, to ty znasz swoje dziecko najlepiej i wiesz, czy będzie w stanie zostać bez ciebie na dzień, weekend czy tydzień, czy nie. 

Ale jeśli wiesz, że malec nie będzie miał nic przeciwko krótkiej rozłące z tobą, a jedynym problemem są twoje wyrzuty sumienia, że go zostawiasz, to odpuść. To, że masz dziecko, nie oznacza, że nie jesteś osobną istotą, która potrzebuje czasem rozrywki, odpoczynku snu czy randki z mężem. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza