Wzrokowiec - kto to jest i jak się uczy?

2019-03-29 13:47

Wzrokowiec najszybciej przyswaja informacje, które zobaczy. Dlatego dzieci, które są wzrokowcami, powinny uczyć się czytając i robiąc notatki. Sprawdź, kto to jest i jak się uczy wzrokowiec.  

wzrokowiec
Autor: Getty images

Wzrokowiec, jak łatwo się domyślić, ma dominujący zmysł wzroku. Dlatego to właśnie bodźce przechodzące tym kanałem docierają do jego mózgu najszybciej i są najtrwalej zapamiętywane. Wzrokowcy wykorzystują to w procesie nauki: informacje zobaczone, łatwiej wchodzą im do głowy, w przeciwieństwie do słuchowców, którzy uczą się najlepiej słuchając innych lub do kinestetyków, którzy przyswajają wiedzę w czasie działania. Badania pokazują, że wzrokowców jest więcej niż kinestetyków czy słuchowców.  

Spis treści:

  1. Kim jest wzrokowiec?
  2. Jak się uczy wzrokowiec?
  3. Jak pomóc wzrokowcowi w nauce?

Kim jest wzrokowiec?

Wzrokowiec to osoba, która najlepiej postrzega świat zmysłem wzroku, dlatego najbardziej interesuje ją to, co może zobaczyć, a nie posłuchać. Woli teatr, kino i podziwianie obrazów, niż chodzenie na koncerty i śpiewanie piosenek.

Dziecko będące wzrokowcem zwykle lubi czytać i jest dobre z ortografii – zapamiętuje poprawną pisownię wyrazów w czasie lektury i potem nie robi błędów. Wzrokowiec dobrze zapamiętuje obrazki i ilustracje, dlatego potrafi odtworzyć informacje, które zobaczył na wykresie czy w książce – potrafi odtworzyć, w którym miejscu na stronie widział daną informację.

Czytaj również:

Style uczenia się: wzrokowiec, słuchowiec, kinestetyk

Dysleksja: przyczyny, rozpoznanie, terapia

Zapamiętuje dobrze kolory, twarze, jest spostrzegawczy. Wypowiadając się, używa słów dotyczących obserwacji i patrzenia, np. „Widzę, że lubisz ten sport...”, „Popatrz, jaki fajny sposób na....”,  „Zauważyłem, że...”. Lubi rysować i zwykle jest dobre z plastyki.

Mali wzrokowcy często mają problemy w szkole: nie zapamiętują wykładu nauczyciela, dlatego nie potrafią też skupić się na lekcji. Aby przygotować się do sprawdzianu muszą sięgnąć do podręcznika i zgłębiać temat od początku.

Jak uczy się wzrokowiec?

Ponieważ u wzrokowca dominuje zmysł wzroku, dlatego dzieci z tą cechą najszybciej uczą się tego, co zobaczą, czyli przeczytają, obejrzą na wykresie lub ilustracji. Głęboko w ich pamięć zapadają treści, które dziecko wyczyta z podręcznika, a nie te, które usłyszy z ust nauczyciela (w przeciwieństwie do np. słuchowca).

Czytaj: Zobacz, jak zrobić mapę myśli

Wzrokowiec łatwiej też zapamiętuje informacje, które zapisał sobie w zeszycie niż te, które będzie powtarzać na głos w czasie nauki. Taka właściwość postrzegania i zapamiętywania sprawia, że dziecko będące wzrokowcem powinno przyjąć określony styl uczenia się, aby proces ten był bardziej efektywny i skuteczny.

Sprawdź, jak wzmocnić koncentrację u dzieci? WIDEO

 

5 pomysłów na wzmocnienie koncentracji u dziecka

Jak pomóc wzrokowcowi w nauce?

Podpowiadaj dziecku, które jest wzrokowcem, aby zawsze robiło notatki w czasie lekcji, które pomogą mu zapamiętać usłyszane słowa nauczyciela - inaczej ich nie zapamięta. Pisanie i czytanie zrobionych przez siebie adnotacji doskonale pomaga w nauce. Dobrym pomysłem dla wzrokowca jest też tworzenie map myśli, które są graficznym zapisem najważniejszych informacji. Im bardziej kolorowa, przestrzenna i bogata mapa, tym lepiej.

Czytaj:

Odrabianie lekcji: jak pomóc dziecku w nauce?

Jak robić notatki? Poradnik skutecznego notowania

Mały wzrokowiec może też uczyć się ze slajdów, ilustracji, wykresów i map. Warto, aby dziecko naklejało sobie na ścianach i szafkach napisane na kartkach zwroty, obce słówka, które musi zapamiętać, aby ciągle na nie patrzeć. Podsuwaj mu zakreślacze, kolorowe karteczki samoprzylepne, które uczeń wykorzysta w trakcie nauki.

Zachęcaj go do czytania i podkreślania ważnych fragmentów tekstu, pokazuj mu filmy edukacyjne i prezentacje. Zadbaj też o to, aby dziecko w czasie nauki miało wokół siebie porządek. Nadmiar rzeczy rozłożonych na biurku wokół zeszytu rozprasza malca.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza