Jak stymulować rozwój fizyczny dziecka w 1 roku życia?

2013-03-27 14:50

Roczne dziecko potrafi już bardzo wiele i może niejednokrotnie zaskoczyć rodziców umiejętnościami. Pierwszy rok życia dziecka to fascynująca przygoda dla rodziców, którzy skrupulatnie obserwują rozwój fizyczny dziecka. U noworodka dojrzewają wtedy różne wzory zachowań ruchu, np. ssanie palca, potrząsanie grzechotką, odruch chwytania. Co potrafi roczne dziecko i jak stymulować jego rozwój?

Etapy rozwoju mowy u niemowlaka. Jak pomóc dziecku w prawidłowym rozwoju mowy?
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Fizyczny rozwój dziecka w pierwszym roku życia
  2. Jak wspierać dziecko w rozwoju ruchowym?

Fizyczny rozwój dziecka – co potrafi roczne dziecko?
W fizycznym rozwoju rocznego dziecka mięśnie stają się silniejsze i dziecko chce to wykorzystywać. Coraz mniej chętnie leży na plecach – mniej ciekawią je już rozmieszczone wokół łóżeczka przedmioty. Już nie tylko obraca główkę, obserwując dorosłych, ale też bardziej wytrwale próbuje przekręcać się na boki. I coraz częściej mu się to udaje. To dla ciebie powód do dumy z postępów dziecka, ale też sygnał, że nawet na moment nie wolno zostawiać go samego na kanapie czy przewijaku. Leżenie na brzuszku znosi już z większą cierpliwością niż jeszcze miesiąc temu. W tej pozycji potrafi podpierać się symetrycznie na przedramionach i podnosić główkę tak wysoko, że jest w stanie patrzeć przed siebie prawie na wprost. A jeżeli spróbujesz leżącego malca lekko podciągnąć do siedzenia (podając mu kciuki i jednocześnie przytrzymując za nadgarstki), będzie starał się dźwignąć głowę i ramiona. W 3. miesiącu życia niemowlę chętnie ćwiczy sięganie. To kolejny etap fizycznego rozwoju dziecka. Chwytanie przestaje być już tylko odruchem. Maluszek trzyma grzechotkę i potrząsa nią dość długo. Zaczyna dostrzegać przedmioty, których wcześniej nie zauważał, ponieważ jego wzrok się wyostrza. Widzi świat w trzech wymiarach – tak jak dorośli. Zaczyna wierzgać nogami, co nierzadko sprawia mu dużo radości. W tym okresie dziecko staje się bardzo „rozgadane” – częściej wydaje dźwięki (zwykle jest to gruchanie), ale również wzdycha i popiskuje z radości. Niektóre z tych dźwięków z czasem zmienią się w gaworzenie a potem mowę. Pod koniec pierwszego roku, stopniowo zanikają odruchy noworodkowe. To oznacza, że kończy się pierwsze najważniejsze stadium fizycznego rozwoju dziecka w prawidłowym przebiegu.  Na główce powinno już zarosnąć tylne ciemiączko.

Obserwujesz swoje roczne dziecko, jego ruchy, gesty, zastanawiasz się, kiedy dziecko zacznie raczkować, siadać, wykonywać nowe gesty. W czym może cię zaskoczyć twoje dziecko w rozwoju fizycznym? Opisujemy jakich zmian ruchowych możesz się spodziewać po rocznym dziecku.

Fizyczny rozwój dziecka w pierwszym roku życia

W fizycznym rozwoju rocznego dziecka mięśnie stają się silniejsze i dziecko chce to wykorzystywać. Coraz mniej chętnie leży na plecach – mniej ciekawią je już rozmieszczone wokół łóżeczka przedmioty. Już nie tylko obraca główkę, obserwując dorosłych, ale też bardziej wytrwale próbuje przekręcać się na boki. I coraz częściej mu się to udaje. To dla ciebie powód do dumy z postępów dziecka, ale też sygnał, że nawet na moment nie wolno zostawiać go samego na kanapie czy przewijaku. Leżenie na brzuszku znosi już z większą cierpliwością niż jeszcze miesiąc temu. W tej pozycji potrafi podpierać się symetrycznie na przedramionach i podnosić główkę tak wysoko, że jest w stanie patrzeć przed siebie prawie na wprost. A jeżeli spróbujesz leżącego malca lekko podciągnąć do siedzenia (podając mu kciuki i jednocześnie przytrzymując za nadgarstki), będzie starał się dźwignąć głowę i ramiona.

>> Jak wspierać dziecko w rozwoju ruchowym?

W 3 miesiącu życia niemowlę chętnie ćwiczy sięganie. To kolejny etap fizycznego rozwoju dziecka. Chwytanie przestaje być już tylko odruchem. Maluszek trzyma grzechotkę i potrząsa nią dość długo. Zaczyna dostrzegać przedmioty, których wcześniej nie zauważał, ponieważ jego wzrok się wyostrza. Widzi świat w trzech wymiarach – tak jak dorośli. Zaczyna wierzgać nogami, co nierzadko sprawia mu dużo radości. W tym okresie dziecko staje się bardzo „rozgadane” – częściej wydaje dźwięki (zwykle jest to gruchanie), ale również wzdycha i popiskuje z radości. Niektóre z tych dźwięków z czasem zmienią się w gaworzenie a potem mowę. Pod koniec pierwszego roku, stopniowo zanikają odruchy noworodkowe. To oznacza, że kończy się pierwsze najważniejsze stadium fizycznego rozwoju dziecka w prawidłowym przebiegu.  Na główce powinno już zarosnąć tylne ciemiączko.

Jak wspierać dziecko w rozwoju ruchowym?

Wydłużyły się okresy czuwania i staraj się wykorzystać ten czas na wspólną zabawę.

Kilka razy dziennie układaj malucha na brzuszku i umieszczaj przed nim zabawki. To wzmacnia mięśnie i stymuluje wzrok.

  • Mów do dziecka, czytaj mu książeczki, najlepiej takie, w których pojawia się dużo słów naśladujących dźwięk, np. stukanie, gwizdanie, szum, kapanie, odgłosy zwierząt.

>> Jak mówić do dziecka, żeby wspierac jego rozwój?

  • Kup miniaturowe pacynki na palce i rób miniteatrzyk, poruszając dłońmi i użyczając głosu malutkim lalkom (zmieniaj ton i barwę, tekst nie ma znaczenia).
  • Przypomnij sobie zabawy paluszkowe z dzieciństwa, np. „Sroczka kaszkę warzyła”. Doskonale rozwijają sprawność dłoni maluszka oraz ich wrażliwość na bodźce.
  • Staraj się umożliwiać dziecku dotykanie rzeczy ciepłych, zimnych, twardych, miękkich, szorstkich i gładkich. Pozwól pobawić się w wanience – niech się pochlapie, zanurza zabawki, wkłada dłonie pod strumień wody. Warto wybrać się z malcem na basen.
  • Taniec z dzieckiem na ręku, bujanie na nodze – to zabawa wspierająca rozwój mięśni, równowagi i zmysłów.
  • Wychodźcie razem do parku, lasu, czasem do kawiarni. Niech maluszek oswaja się z nowymi, nieznanymi sytuacjami.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza