Czy dzieci się stresują? Zobacz, jak je wyciszyć za pomocą... medytacji
Wydaje się, że medytacja to termin, który zarezerwowany jest wyłącznie dla dorosłych. Nic bardziej mylnego! Medytacja oraz trening uważności to metody relaksacyjne, które są pomocne w zwalczaniu stresu zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Obacz, jak wyciszyć zestresowane dziecko.

Czy dzieci się stresują? Czy stres i nerwy to tylko domena dorosłego życia? Okazuje się, że maluch również ma swoje sprawy i problemy, które wywołują u niego stres. Oczywiście są to problemy na miarę jego wieku, ale to zmienia faktu, że stresujące sytuacje nie są mu obce. Pozostawienie w żłobku lub przedszkolu, ciemność w pokoju, przeprowadzka czy pojawienie się młodszego rodzeństwa w domu - to sytuacje, które wywołują u dziecka skok adrenaliny.
Dlatego warto zadbać czasem o wyciszenie dziecka i jego emocji. Istnieje wiele metod relaksacji, które w tym pomagają. Oto kilka z nich:
- Gimnastyka oddechowa
Pierwszą zalecaną metodą, która zrelaksuje nasze dziecko, są ćwiczenia oddechowe – najlepiej sprawdzą się te wykonywane w formie zabawy i dostosowane do wieku naszej pociechy. Wspólne puszczanie baniek mydlanych lub dmuchanie w zabawki pływające w kąpieli, sprawdzą się doskonale u dwuletniego dziecka.
Malucha w wieku przedszkolnym możemy zaprosić do zabawy w „Detektywa zapachów”, polegającej na identyfikowaniu przez dziecko tego, co wyczuwa np. podczas spaceru. Pamiętajmy, że ćwiczenia oddechowe najlepiej wykonywać w przewietrzonym pokoju, przed jedzeniem lub 2-3 godziny po posiłku, kiedy łatwiej mu będzie się skoncentrować.
Czytaj również: Przestymulowanie – jak nadmiar bodźców wpływa na zachowanie niemowląt?
Czy twoje dziecko jest wysoko wrażliwe? Test
- Dziecięca medytacji
Idealnym pomocnikiem wszystkich rodziców, którzy pragną wspierać maluchy w nauce relaksacji, są zabawki do medytacji. To nowość wśród zabawek dla najmłodszych. Pluszowe zabawki, np. Myszka do medytacji (Fisher Price) uczą prostych ćwiczeń rozciągających i oddechowych, a te z kolei wpłyną na niego uspokajająco w przypływie emocji czy w zwiększonym stresie.
Wystarczy wręczyć maluchowi taką zabawkę, gdy widzimy, że ogarniają go silne emocje, tłumacząc, że pora poćwiczyć głębokie oddychanie, by lepiej się poczuć się. W trybie medytacji dziennej zabawka spokojnym głosem zachęca dziecko do wykonania prostych ćwiczeń oddechowych i rozciągających.
Włączając tryb kojących dźwięków maluch weźmie udział w 20-minutowej sesji muzykoterapii. Wsłuchując się w dźwięki natury dziecko może wyciszać się w ciągu dnia np. podczas rysowania czy zabawy klockami ale także podczas zasypiania. Do wyboru mamy odgłosy fal morza, szeleszczących liści, wiatru czy kołysanek.
- Muzykoterapia
Innym zalecanym przez specjalistów sposobem na wyciszenie dziecka jest muzykoterapia. Na czym ona polega? Zajęcia z terapii muzycznej potrafią być bardzo rozmaite. Popularne są zabawy ruchowe ze śpiewem, w których dziecko ilustruje tekst piosenki za pomocą gestów. Dzieci uwielbiają także zabawę w rozpoznawanie i naśladowanie dźwięków.
To ćwiczenie łatwo wykonać w domu: przy użyciu telefonu lub komputera, odgrywaj maluchowi odgłosy zwierząt, robiąc krótką pauzę po każdym dźwięku, by maluch mógł je zidentyfikować. Warto następnie poprosić dziecko o powtórzenie każdego nowego odgłosu. Nieocenioną wartość ma także odtwarzanie muzyki relaksacyjnej podczas posiłków lub przed zaśnięciem. Tutaj z pomocą przychodzą rodzicom np. darmowe playlisty dostępne online.