Dziadkowie mają "ulubionego" wnuka? Podpowiadamy, jak rozmawiać z nimi o faworyzowaniu dzieci

2022-03-30 14:17

Relacja między dzieckiem a dziadkami jest ważna i musi być pielęgnowana. Ale czasem, trzeba ją zerwać, jeśli szkodzi dziecku. Tak może być w przypadku faworyzowania jednego z wnucząt. Zobacz, jak rozmawiać z dziadkami o faworyzowaniu dzieci?

Dziadkowie mają ulubionego wnuka? Podpowiadamy, jak rozmawiać z nimi o faworyzowaniu dzieci?
Autor: Getty images Podpowiadamy, jak rozmawiać z nimi o faworyzowaniu dzieci?

- Pamiętam ostatni dzień dziecka. Kilka dni wcześniej pojechaliśmy do moich rodziców. Tata wyjął 50 zł i dał synkowi mówiąc: "To prezent na dzień dziecka. Nie wiem, co byś chciał, więc poproś mamę, żeby poszła z tobą do sklepu i coś sobie wybierz". Ucieszyłam się, po czym rozejrzałam się za młodszą córką, bo jak się domyślałam, na nią również czekał jakiś banknot.

Ale mój ojciec schował portfel i zajął się grillowaniem– skarży się Ania. – Podeszłam i powiedziałam mu, że może nie pamięta, ale ma dwoje wnucząt. I albo da natychmiast coś małej, albo Mati będzie musiał mu oddać 50 zł, które dostał. Tata zaczął się tłumaczyć, że córeczka jest za mała na takie prezenty, ale to bzdura: mój syn miał wtedy 5 lat, a ona 3 i doskonale rozumiała, do czego służą pieniądze.

Sytuację uratowała moja mama, która zawołała Alinkę i dała jej coś od siebie. Nigdy tak się nie wkurzyłam, jak wtedy. Wiem, że mój ojciec faworyzuje Matiego – zawsze chciał mieć syna, a ma trzy córki, poza tym to jego pierwszy wnuk, co zawsze podkreśla. Nie wiem, jak wytłumaczyć tacie, że nie może mieć ulubieńców ani wśród moich dzieci, ani dzieci moich sióstr, które za chwilę pojawią się w rodzinie.

Spis treści

  1. Faworyzowanie dzieci wymaga reakcji
  2. Faworyzowanie szkodzi i "wybranemu", i "odrzuconemu"
  3. Dlaczego dziadkowie mają ulubieńców?
  4. Jak rozmawiać z dziadkami o problemie?
Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Faworyzowanie dzieci wymaga reakcji

Przypadek Ani jest częsty. Chociaż zazwyczaj mówi się o wyjątkowej miłości dziadków do wnuków, to jednak zdarza się, że miłość ta jest „chora”. Tak jest np. wtedy, gdy dziadkowie faworyzują jedno z dzieci.

Psychologowie podkreślają, że relacja między dzieckiem a dziadkami jest bardzo ważna i musi być pielęgnowana, jednak w sytuacji, gdy szkodzi ona jednemu z dzieci, trzeba ją naprawić lub przerwać.

Ta druga opcja to oczywiście ostateczność, dlatego większość z nas próbuje ratować relacje między dziadkami a wnukami. Jak to zrobić? Jak przekonać babcie i dziadka, by nie faworyzowali żadnego z dzieci?

Czytaj również: Miłość rodzicielska: czy to możliwe, że jedno z moich dzieci kocham... bardziej?

Kochamy ich, ale potrafią być nieznośni - 20 toksycznych tekstów Babć i Dziadków

Faworyzowanie szkodzi i "wybranemu", i "odrzuconemu"

Rozmowy z rodzicami na takie tematy zawsze są trudne. Po pierwsze możesz czuć się wdzięczna za pomoc, która ci okazują przy opiece nad dziećmi, a może po prostu czujesz do nich szacunek i nie lubisz  ich denerwować czy zwracać im uwagi. Jeszcze gorzej, gdy sprawa dotyczy teściów.

Jeśli jednak spojrzysz na sytuację z boku, zobaczysz, że musisz działać. Nie możesz dopuścić do tego, aby jedno żadne z twoich dzieci było krzywdzone – a faworyzowanie tak naprawdę krzywdzi i „wybrańca” i „odrzuconego”.

Maluch, który wie, że jest faworyzowany zaczyna czuć się lepszy i może wyrabiać sobie fałszywy obraz o sobie, ale i o rodzeństwie, które może zacząć uważać za gorsze. A odrzucony maluch – nie trzeba chyba tłumaczyć – ma poczucie krzywdy, niesprawiedliwości, czuje się gorszy i trafi poczucie własnej wartości – musi być naprawdę złym dzieckiem, skoro nawet dziadziuś go nie kocha i woli jego brata.

Taka sytuacja może też rodzić konflikty między rodzeństwem. Jeśli dziecko czuje, że jego brat czy siostra jest traktowany inaczej lub jest „ulubionym”, zachowa urazę, która może trwać do dorosłości. 

Dlaczego dziadkowie mają ulubieńców?

Powodów, dla których dziadkowie mają swoich ulubieńców wśród wnuków może być wiele. Mogą faworyzować najstarszego wnuka, ponieważ był pierwszy i wyczekany, dzięki niemu poczuli, co to znaczy być dziadkami.

Mogą też faworyzować dziecko ze względu na płeć – z różnych względów – bo czekali na spadkobiercę nazwiska lub sami bardzo chcieli mieć córki, a rodzili się synowie i odwrotnie. W niektórych kulturach i społecznościach, że bardziej cenieni w rodzinie są chłopcy.

Zdarza się również, że faworytem dziadków zostaje „słabsze” dziecko, np. chore na jakąś przewlekłą chorobę lub przeciwnie – to zdrowe, w którym pokładają wszystkie nadzieje.   

Czasem faworyzowane są dzieci córki - dla niektórych dziadków dzieci synowej, nie to "rodzina" albo wnuki, które mieszkają z dziadkami w domach wielopokoleniowych - są do nich bardziej przywiązani.

Czytaj równieżRywalizacja między rodzeństwem: skąd się bierze i jak ją wyeliminować?

Babcia i dziadek - ich rola w życiu naszym i dziecka. Dlaczego są tak ważni w rodzinie?

Jak rozmawiać z dziadkami o problemie?

Warto rozmawiać z dziadkami na temat faworyzowania dzieci, ponieważ w 90 procentach przypadków, oni nie zdają sobie z tego sprawy. Prawdopodobnie nie chcą celowo krzywdzić wnuka, nieświadomie wybierają ulubieńców.

Dlatego rozmowa zawsze będzie najlepszą strategią. Usiądź z dziadkami i opowiedz im o tym, co zauważyłeś. Nie skupiaj się na ulubieńcu. Zamiast tego podejmij rozmowę o dzieciach, którym nie okazują tej samej miłości i uwagi. 

Przedstaw, co czują, zacytuj ich słowa, jeśli rozmawiałeś z nimi o tym. Może to pomóc dziadkom spojrzeć na tę sytuację perspektywy wnuków. Zaproponuj, aby spędzili trochę czasu z wnukami, które zaniedbują i lepiej je poznali.

Bądź przygotowana na to, że dziadkowie zaprzeczą i obraża się. Jeśli tak będzie, najlepiej się z nimi nie kłócić. Odpuść, powiedz, że usłyszeli już wystarczająco dużo, a teraz sami niech się nad tym zastanowią. 

Poczekaj kilka tygodni, może ich zachowanie się zmieni, a jeśli nie, być może będziesz musiał ponownie wrócić do trudnej rozmowy. Jeśli nie wykażą ochoty do zmiany swojego postępowania, weź pod uwagę konieczność ograniczenia czasu, jaki dziadkowie będą odtąd spędzać ze swoimi wnukami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza