Pomaganie przy młodszym rodzeństwie traumą dla starszaków? Ta mama wie, jak do tego nie dopuścić

2023-03-02 16:51

Badania naukowe potwierdzają, że posiadanie wspierającego i życzliwego starszego rodzeństwa pomaga dzieciom stać się w przyszłości bardziej empatycznymi dorosłymi. Naukowcy próbują ustalić jednak, czy ta relacja jest równie korzystna w drugą stronę. Czy można stworzyć z rodzeństwa zgraną drużynę, nie krzywdząc przy tym starszaka?

pomoc przy młodszym rodzeństwie
Autor: Getty Images Czy pomoc przy młodszym rodzeństwie nie krzywdzi dzieci?

Nie raz już brano pod lupę teorię, czy kolejność urodzeń ma wpływ na osobowość człowieka w dorosłym życiu. Zgodnie z nią najstarsze dziecko ma mieć charakter "lidera", a najmłodsze "pupilka". Co jest jednak pewne, to że wychowywanie kilkorga dzieci to spore wyzwanie. Jest to trudne organizacyjnie, ale i emocjonalnie. Każdy rodzic chce przecież być jak najbardziej sprawiedliwy.

Swój pomysł na pogodzenie tych dwóch aspektów i uzyskanie pomocy od starszaków, przy jednoczesnym budowaniu relacji w rodzeństwie zdradziła mama piątki dzieci, dziennikarka Alexandra Frost.

Przeczytaj też: Kiedy będzie łatwiej? Mam trójkę dzieci i obiecuję, że kiedyś to nastąpi…

Porządek w pokoju – jak nauczyć dziecko sprzątania po sobie?

Dowiedz się: Rywalizacja między rodzeństwem: skąd się bierze i jak ją wyeliminować?

Rodziny wielodzietne bywają okrutnie oceniane na całym świecie. Amerykańska dziennikarka, Alexandra Frost w jednym ze swoich artykułów wspomina pytanie, które szczególnie ją zabolało, gdy zaczynała się przyznawać wśród znajomych, do tego, że jest w 5. ciąży.

- Czy to jest fair w stosunku do starszych dzieci? - ktoś zadał jej pytanie, które chyba u każdej mamy spowodowałoby mętlik w głowie. Po czasie jednak, jak wspomina kobieta, życie samo dało jej odpowiedź w temacie relacji w rodzeństwie i tego, czy starszaki nie są obciążone maluchami.

- Zaledwie kilka dni później, obserwowałam, jak mój starszy syn, lat 8, idzie do pokoju swojego brata, lat 4 – bez zachęty! — by w pełni wyposażyć go w strój piłkarski do szkoły, przed wielkim meczem, który miał się odbyć w naszym mieście. Obaj wyszli promieniejąc z dumy ze swojego osiągnięcia. Starszy był z siebie zadowolony, że ubrał swojego brata w „fajny strój”, a młodszy był bardzo szczęśliwy, wiedząc, że ma brata, któremu na nim zależy - opowiada mama piątki, prowadząca na Instagramie profil @frostfreelance. 

Jak wspomina dziennikarka, takie relacje nie wzięły się znikąd. Duża liczba dzieci wymaga podziału pracy przy udziale starszaków, ale można to zrobić sprytnie.

- Zamiast mówić „Czy możesz ubrać dziś swojego brata? Ja nie mogę, bo najmłodszy potrzebuje teraz mojej pomocy”, warto powiedzieć coś w stylu - „Hej, twój brat kocha twój styl i chce wyglądać tak jak ty w swoim ważnym dniu. Możesz mu pomóc?". Tworzenie tego poczucia wzorowania się między nimi zachęca starszych do docenienia ich zdolności do pomocy, bez poczucia przymusu - opowiada Alexandra. 

Ważne też by rodzic sam umiał sobie wyznaczać granice.

- Moje dzieci czasami mogą powiedzieć „nie”. Jeśli powiem - „Hej, twój brat nie bardzo wie, jak włożyć talerze do zmywarki. Możesz pomóc?", a usłyszę  - „Ale mamo, jestem w środku gry”, to jest to dla mnie ok. Dając wybór, gdy nie potrzebuję pomocy bezzwłocznie, starsze dzieci postrzegają pomoc młodszemu rodzeństwu jako swoje powołanie i przywilej, aby się zaangażować, a nie dokuczliwy obowiązek - radzi Frost. 

A jak pomoc przy młodszym rodzeństwie wygląda w waszych domach?

Sprawdź: Narodziny drugiego dziecka. Jak wychować szczęśliwe rodzeństwo?

Źródło:

www.scarymommy.com

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza