Dziecko reaguje na twoje prośby, dopiero gdy krzyczysz? Założymy się, że robisz ten błąd

2023-09-29 15:23

Mimo powtarzanych niemal w nieskończoność próśb, dziecko zdaje się w ogóle nie słyszeć, co do niego mówisz. W rezultacie, z narastającej irytacji oraz desperacji, zaczynasz krzyczeć i wówczas dopiero uzyskujesz, to, czego nie udawało się wyegzekwować "po dobroci". Takie scenki zna chyba każdy rodzic. Co idzie nam nie tak?

Czemu na dziecko działa tylko krzyczenie?
Autor: Getty Images Czemu na dziecko działa tylko krzyczenie?

"Moje dziecko reaguje dopiero, gdy krzyczę" - to popularna wśród rodziców opinia. Sądzimy tak, bo takie mamy doświadczenia. Psychologowie twierdzą jednak, że nie jest prawdą, że niektóre dzieci w pewnych sytuacjach reagują jedynie na krzyk czy niemiły ton. To problem tego, że zaczynamy komunikację z nimi w nieprawidłowy sposób. A dzieci, to dzieci, nie mali dorośli. 

Zobacz: Znów nawrzeszczałaś na dziecko? „Te matki były w dzieciństwie grzecznymi dziewczynkami”

Myślisz, że to bunt trzylatka? Tak maluch prosi o okazanie mu miłości

Przeczytaj: Matczyna wściekłość: gdy kochasz, a mimo to wybuchasz. To znak od ciała, że czas zadbać o siebie

Im więcej słów, tym mniejszą mają wagę

Schemat zazwyczaj jest ten sam. Goni nas czas, jesteśmy zmęczeni, a to łączy się z jakimiś sprawami związanymi z rodzicielstwem. Może trzeba szybko wychodzić z domu i prosisz dziecko o założenie butów. Może jest już starsze i mówisz mu, żeby odrobiło lekcje teraz, bo później nie będzie was w domu. Powtarzasz swoje prośby kilkakrotnie i nic... Wreszcie z narastających złych emocji zaczynasz wrzeszczeć. I uzyskujesz swoje. Czy rodzicielstwo rzeczywiście musi być aż tak irytujące?

Nie, jak przekonuje na swoim Tiktoku @justyna.mama.psycholog. 

- A co jeśli ci powiem, że twoje dziecko ignoruje twoje prośby i reaguje tylko na twój krzyk, bo się do tego przyzwyczaiło? - zapytała retorycznie ekspertka. - Jeśli wielokrotnie powtarzasz swoje prośby, strzelając słowami jak z karabinu, to tracą one na swojej wartości. Dziecko uczy się, że nie musi reagować na twoją pierwszą prośbę, drugą, trzecią, czwartą, bo przecież i tak powtórzysz jeszcze raz - wyjaśnia psycholożka. 

Według psycholożki z TikToka, dopiero krzyk jest wtedy dla dziecka sygnałem, że trzeba zareagować. Aby być traktowanym przez dziecko poważnie, musimy zatem nauczyć je, że raz wypowiedziana prośba jest przez nas traktowana na tyle serio, że wymagamy od niego reakcji. Współpraca z dzieckiem nie powiedzie się, gdy nasze oczekiwania zagubią się w potoku wypowiadanych przez nas słów.

Inne sposoby, by dziecko zaczęło nas słuchać

Słowotok rodziców, to jeden z głównych błędów, przez które dzieci nas nie słuchają. Psychologowie wymieniają wśród nich także zbyt często stosowane formy grzecznościowe.

Gdy mówimy do dziecka - "umyj zęby, dobrze?", to ono podświadomie może sądzić, że ma wybór, a rodzic wcale nie jest zdecydowany, czy rzeczywiście dziecko ma to zrobić, czy tylko może to zrobić.

Dodatkową rzeczą o której także wspomniała @justyna.mama.psycholog, jest krzyczenie do dziecka z innego pokoju, w trakcie wykonywania innych czynności. Dużo lepiej jest podejść do dziecka, złapać z nim kontakt wzrokowy i dopiero wtedy mówić mu co ma zrobić. 

Dowiedz się: Mówią "uspokój się" i już jesteś spokojna? Nie i do dziecka też to nie trafi, ale są skuteczne słowa

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza