Jak wygląda szacunek do dziecka? Sprawdź, czy pamiętasz o tych 7 zasadach

2024-02-18 11:19

Szacunek wobec dzieci jest ważny. Szczególnie, jeżeli chcemy, aby i one szanowały innych. Czy jednak każdy rodzic wie, czym tak naprawdę jest szacunek do dziecka? Jak możemy go wyrażać każdego dnia, aby nasza pociecha czuła się szanowana? Sprawdź, czy pamiętasz o podstawowych zasadach dotyczących szacunku wobec dziecka.

Jak wygląda szacunek do dziecka? Sprawdź, czy pamiętasz o tych 7 zasadach
Autor: Getty Images Jak wygląda szacunek do dziecka? Sprawdź, czy pamiętasz o tych 7 zasadach

Bliskie relacje z dzieckiem i silna więź powinny być priorytetem każdego dnia. To one wpływają na lepszą współpracę, przestrzeganie zasad, motywację do działania i wzajemny szacunek.

O szacunku wiele się mówi. Podkreśla, że powinno się go okazywać, a jednak w stosunku do dziecka bywa różnie. Zapominamy o zasadach, których powinniśmy przestrzegać, bo uznajemy, że to nasze dziecko.

Tymczasem na profilu edukacyjnym na Instagramie @biglifejournalo pojawiły się zasady okazywania dziecku szacunku, o których powinniśmy zawsze pamiętać.

Zobacz także: 7 prostych nawyków, które wzmocnią twoje relacje z dzieckiem. Numer 3 jest szczególnie ważny

Spis treści

  1. Pouczaj dziecko na osobności
  2. Nie porównuj
  3. Bądź miły ustalając zasady i limity
  4. Szanuj fizyczne granice dziecka
  5. Szanuj prywatność dziecka
  6. Pozwól dziecku się wypowiedzieć
  7. Przeproś dziecko, gdy popełnisz błąd
Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Pouczaj dziecko na osobności

Niekiedy zdarza się, że rodzice zaczynają zwracać uwagę dziecku za złe zachowanie przy jego kolegach lub wychowawcy. Jakby chcieli dodatkowo podkreślić, że zrobiło coś źle i licząc, że takie pouczanie lepiej do nich trafi.

Tymczasem, nie trafi. Publiczne pouczanie sprawia, że dziecko jest zawstydzane i upokarzane.

Dlatego chcąc okazać dziecku szacunek, zawsze zwracajmy im uwagę na osobności. Nie róbmy tego nawet przy ich rodzeństwie. Tak ważne rozmowy należy przeprowadzać w cztery oczy, jeżeli chcemy, aby nasz podopieczny czuł się szanowany i rzeczywiście zrozumiał lekcję.

Nie porównuj

Eksperci alarmują – porównywanie dziecka do kogokolwiek to największy błąd wychowawczy. Pomimo tego wielu rodziców wciąż to robi. Jak się jednak okazuje, porównywanie nie tylko nie motywuje, ale podkreśla słabsze strony, wpędza dziecko w poczucie, że coś z nim jest nie tak i nie jest akceptowane.

Co więcej, porównywanie to okazywanie dziecku braku szacunku. Dlatego należy go unikać we wszystkich relacjach, a w szczególności z rodzeństwem i przyjaciółmi.

Rezygnując z porównywania, okazujemy szacunek dla ich wyjątkowości.

Czytaj także: "Porównanie to złodziej radości". Tak robimy naszym dzieciom wielką krzywdę

Bądź miły ustalając zasady i limity

Chcąc okazać dziecku szacunek, pamiętajmy także, aby używać miłych, uprzejmych słów, gdy ustalamy jakiekolwiek limity. Czasami może to być trudne, ale jest to bardzo ważne, aby nie tracić nad sobą kontroli.

Postawmy w takich sytuacjach na przedstawienie racjonalnych argumentów, a nie pełne wrogości zasady.

Szanuj fizyczne granice dziecka

Szacunek do dziecka to również pozwolenie na dokonywanie własnych wyborów. Nie zmuszanie, gdy dziecko nie chce przytulić się do cioci lub ucałować babcię. Szanowanie jego fizycznych granic jest szczególnie ważne. Pokazuje dziecku, że to ono decyduje w kwestiach własnego ciała, a nie ktoś inny.

Szanowanie fizycznych granic dziecka uczy je także asertywności i mówienia "nie".

Szanuj prywatność dziecka

Poszanowanie prywatności dziecka, to nie wchodzenie do łazienki gdy jest już w wieku, w którym mu to przeszkadza.

Poszanowanie prywatności dziecka to także nierozmawianie o nim z innymi i nierozpowszechnianie jego życia prywatnego. Dotyczy to również sytuacji, gdy mamy pewność, że nas nie słyszy.

Pozwól dziecku się wypowiedzieć

Niektórym rodzicom zdarza się odpowiadać za dziecko. Nie robią tego w złej wierze. Po prostu kiedy na przykład babcia pyta, jak mu idzie w szkole, odruchowo odpowiadamy za nie. Niekiedy nie zauważamy, że dziecko dopiero zbiera odpowiednie słowa, zastanawia się dłuższą chwilę, albo już otwiera buzię, gdy my robimy to szybciej.

Niepozwolenie dziecku na samodzielne udzielenie odpowiedzi w różnych sytuacjach, jest oznaką braku szacunku.

W takich sytuacjach należy po prostu cierpliwie czekać, ugryźć się w język i pozwolić, aby to ono odpowiedziało pierwsze. Później możemy ewentualnie coś dodać, ale jeżeli ktoś kieruje pytanie wprost do dziecka, to nawet jak jesteśmy obok, pozwólmy mu mówić.

Może również zdarzyć się sytuacja, że na jakieś pytanie dziecko nie chce odpowiedzieć. Nie należy wówczas naciskać, zmuszać lub się obrażać. Nie róbmy z tego wielkiej sprawy, tylko uszanujmy jego decyzję.

Przeproś dziecko, gdy popełnisz błąd

Każdemu rodzicowi zdarza się popełnić błąd. Nikt nie jest nieomylny, a emocje potrafią ponieść każdego. Utrata panowania nad sobą, krzyk, nierealistyczne oczekiwania lub przyjmowanie błędnych założeń to coś, co się zdarza.

Nie starajmy się jednak, aby za nasze błędy to dziecko czuło się winne. Kiedy je popełnimy, nauczmy się mówić „przepraszam”.

Czytaj także: Myślisz, że robisz dobrze, a wyrządzasz dziecku krzywdę. Tak nie nauczysz empatii

Tych 10 życiowych lekcji musisz dać swojemu dziecku. By było szczęśliwe i zaradne