KIESZONKOWE: czy dziecko powinno mieć swoje pieniądze?

2013-07-25 19:49

Kieszonkowe to dobre narzędzie do nauki samodzielności i gospodarowania pieniędzmi przez dziecko. Pod warunkiem, że trzymasz się ustalonych zasad. Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko powinno już dostawać kieszonkowe? Ile dawać dziecku kieszonkowego i jak często?

Kieszonkowe to jeden z elementów nauki gospodarowania pieniędzmi. Aby dziecko miało świadomość pieniądza, dobrze jest powoli wprowadzać je od małego w tajniki prowadzenia budżetu domowego. Tłumacz dziecku, skąd się biorą pieniądze, które wyjmujesz z bankomatu, jaki jest mechanizm płacenia kartą w sklepie. Planujcie razem zakupy i róbcie je z listą. Niech dziecko wie, ile co kosztuje, niech ma świadomość, ile wynosi czynsz i inne opłaty. Jeśli masz kłopoty finansowe, nie ukrywaj tego przed dzieckiem. Dziecko musi zdawać sobie sprawę, że nie zawsze wszystko można kupić i że cała rodzina musi zaciskać pasa.

Kieszonkowe – korzyści dla dziecka

Dzięki kieszonkowemu dziecko samo poczuje, jak to jest planować wydatki, oszczędzać na wymarzony cel, rezygnując z małych przyjemności. Wysokość kieszonkowego ustalcie razem – niech dziecko zaplanuje, na co chce przeznaczać pieniądze i jak często będzie je wydawać. Oczywiście musisz dostosować wysokość kieszonkowego do swoich możliwości finansowych. Ustalcie, na co dziecko nie może wydać tych pieniędzy (np. chipsy, napoje gazowane czy piwo u nastolatka), a co kupujesz mu sama (zeszyty, książki, drugie śniadanie). Małe dziecko (4-5 lat) powinno dostawać częściej małe kwoty kieszonkowego (co tydzień), nastolatek – raz w miesiącu. Aby kieszonkowe spełniło swoją edukacyjną rolę, trzymaj się zasad: nie dawaj dodatkowych pieniędzy, nawet gdy dziecko od razu wszystko wydało. Nie płać za umycie naczyń albo wyniesienie śmieci – dziecko nauczy się, że za wszystko trzeba zapłacić i nie będzie tego robić za darmo. To zwyczajne obowiązki dziecka, z których powinno być rozliczane. Nie odbieraj też kieszonkowego w ramach kary. Trzymaj się wyznaczonego terminu i kwoty kieszonkowego.

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE