Gry dla czterolatka - w co się bawić z dzieckiem w wolnym czasie?

2021-07-01 14:07

Planszówki, karty, układanki czy gry plenerowe to znakomita rozrywka dla całej rodziny. Myślicie, że wasz czterolatek jest na nie jeszcze za mały? Mylicie się. Oto 5 gier, które na pewno spodobają się czteroletniemu dziecku.

Gry dla czterolatka - w co się bawić z dzieckiem w wolnym czasie?
Autor: Getty images Gry dla czterolatka - w co się bawić z dzieckiem w wolnym czasie?

Spis treści

  1. Pytaki
  2. Grzybobranie
  3. Kamelot Jr z serii Smart Games
  4. Dobble Kids
  5. Bule

Pytaki

Wspaniała rodzinna gra integracyjna. Doskonale będą się przy niej bawić nie tylko dzieci czteroletnie, ale także rodzice. „Pytaki” sprawdzą się również podczas spotkań w większym gronie gdy do zabawy dołączą np. dziadkowie. Gracze po kolei losują z woreczka żetony z pytaniami lub zadaniami do wykonania. Wszystkie dotyczą domu oraz rodziny.

Niby nic trudnego, a jednak niektóre są naprawdę zaskakujące i zmuszają do głębszego namysłu.  „Co zrobić, żeby domowe poranki były przyjemniejsze?”, „Jakie jest twoje ulubione miejsce w domu?”, „Wymień imiona rodzeństwa swoich rodziców”, „Jaka jest twoja wymarzona niedziela”, „Co lubisz w osobach siedzących po twojej prawej i lewej stronie. Powiedz im to”. 

Oczywiście najmłodszym uczestnikom trzeba pomóc w czytaniu poleceń, ale to nie przeszkadza wszystkim dobrze się bawić. A ile rzeczy można się przy tym dowiedzieć o najbliższych!

Czytaj również: Najlepsze gry planszowe - 21 fajnych gier planszowych nie tylko dla dzieci

Lubisz grać w planszówki? Ta informacja powinna cię ucieszyć

Zabawki dla 4-latka. Jak wybrać kreatywny prezent dla czterolatka?

Grzybobranie

Klasyczna planszówka dla początkujących. Zaczynało od niej wielu graczy. Znacie ją? Jeśli nie, to najwyższy czas nadrobić zaległości.

W sklepach można znaleźć kilka wersji tej planszówki. Nam szczególnie spodobało się „Grzybobranie w zaczarowanym lesie” wydane przez firmę Granna, w którym zasady gry zastały nieco urozmaicone. Zabawne kolorowe rysunki oraz trójwymiarowa oprawa graficzna przyciągają uwagę dziecka i wprost zapraszają je do zabawy.  

W rozgrywce chodzi o to, by najszybciej dotrzeć do mety i uzbierać najwięcej grzybów. Gracze po kolei rzucają kostką i przesuwają pionek po planszy o tyle pól, ile punktów uzyskali. Po drodze oczywiście zbierają grzyby. Ale w czasie wędrówki mogą też natknąć się na zwierzę, które ułatwi im lub utrudni wykonanie zadania. Albo spotkać się oko w oko ze straszną czarownicą. Wszystko zależy od rzutu kostką. 

Kamelot Jr z serii Smart Games

Oryginalna edukacyjna gra logiczna przeznaczona dla najmłodszych miłośników łamigłówek. Zabawa polega na odpowiednim ułożeniu kilku dużych drewnianych klocków. Fabuła gry nawiązuje do lubianych przez dzieci średniowiecznych legend rycerskich. Królewna i rycerz zostali uwięzieni w dwóch wieżach.

Zadaniem gracza jest zbudowanie zamku z klocków tak, by nieszczęsna para mogła się spotkać. Aby to się udało, wieże muszą zostać połączone drogą lub mostem. Oczywiście nie jest to takie proste....

Zabawa rozwija kreatywność, wyobraźnię przestrzenną oraz umiejętność logicznego myślenia i planowania. Uczy dziecko koncentracji, a także pomaga mu ćwiczyć precyzję ruchów.

Dobble Kids

Znana i lubiana gra karciana w wersji dla najmłodszych. Zasady „Dobble Kids” są tak proste, że nawet maluchowi można je wytłumaczyć w minutę. I naprawdę każdy ma szanse na wygraną. Zestaw zawiera 30 okrągłych tekturowych kart. Na każdej z nich znajduje się sześć kolorowych rysunków przedstawiających zwierzęta. Gra polega na jak najszybszym odszukaniu obrazka, który powtarza się na dwóch kartach.

,,Dobble Kids” ma kilka wariantów. W najpopularniejszym dziecko dostaje cztery karty, dorosły sześć, a jedną kładzie się na środku stołu. Każdy stara się znaleźć na swoich kartonikach parę do zwierzaka z karty leżącej na stole i głośno powiedzieć nazwę stworzenia. Kto pierwszy ten lepszy. Gra jest szybka i bardzo emocjonująca. Co chwila słychać przy niej krzyki oraz głośne wybuchy śmiechu.

Bule

Znakomita plenerowa gra dla całej rodziny. Rozgrywka może toczyć się na trawie, piasku, tartanie. Wystarczy kawałek wolnej przestrzeni i zestaw składający się z ośmiu dużych kul (czyli bul) i jednej małej, zwanej tradycyjnie świnką. W wersji dla dzieci wszystkie elementy są drewniane lub plastikowe (w wariantach dla dorosłych duże kule są z metalu, a mała – z drewna). Zabawa rozpoczyna się rzuceniem świnki.

Potem każdy gracz turla swoją bulę, tak, by zatrzymała się jak najbliżej małej kulki. Może też spróbować trafić w bulę rywala, by w ten sposób odsunąć ją od świnki. Zwycięża gracz, którego kula ostatecznie znajdzie się najbliżej celu. Młodsze dzieci najlepiej zaprosić do rozgrywki w parach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza