Najgorszy styl rodzicielski. Eksperci przed nim ostrzegają, a część rodziców i tak po niego sięga

2023-11-14 13:23

Dzieci nienawidzą tego stylu wychowawczego, eksperci przed nim ostrzegają, ale i tak znajdą się rodzice, którzy często po niego sięgają. Jest nieprzewidywalny i tylko na pozór skuteczny, gdyż przede wszystkim wyrządza wielką krzywdę.

Płaczące dziecko
Autor: Getti Images Najgorszy styl rodzicielski. Eksperci przed nim ostrzegają, a część rodziców i tak po niego sięga

Zadając proste pytanie grupie rodziców, który styl wychowawczy jest najlepszy, pojawi się wiele różnorodnych odpowiedzi. Znacznie łatwiej wybrać ten najgorszy.

Najgorszy styl rodzicielski, to taki, który wyrządza największą krzywdę dziecku. Psychologowie powszechnie określają go jako autorytarny styl wychowawczy, a sama koncepcja jest oparta na „skorupkach jajek”.

Zobacz także: 6 różnic między nowoczesnym a tradycyjnym wychowaniem dzieci. Do którego ci bliżej?

Spis treści

  1. Dzieci muszą być przez cały czas czujne
  2. Nikt nie chce stać się takim rodzicem
  3. Najgorszy styl rodzicielski, który rani dzieci
Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Dzieci muszą być przez cały czas czujne

Rodzicielstwo w „skorupkach jajek” jest nową nazwą autorytarnego rodzicielstwa. Nazwa wzięła się stąd, że dzieci muszą być przez cały czas czujne. Zachowanie ich rodziców często jest bowiem nieprzewidywalne, niezwykle surowe i wybuchowe.

Przykładem może być sytuacja, w której rodzic unosi się i wpada w złość, gdy dziecko zbyt wolno je kolację. Następnego dnia, gdy pociecha stara się szybko zjeść posiłek, zostaje surowo upomniane, że je w pośpiechu.

Dziecko ma do czynienia z ostrymi reakcjami rodzica, jego oczekiwania ciągle się jednak zmieniają i nie potrafi za nimi nadążyć.

Psycholog dziecięcy Kelsey M. Latimer przyznał, że obecność wokół nad nieprzewidywalnych i niestabilnych ludzi sprawia, że możemy poczuć się, jakbyśmy stąpali po delikatnych skorupkach jajek, nie chcąc ich uszkodzić. Wiadomo jednak, że jest to niemożliwe do wykonania zadanie.

— W przypadku rodziców zachowujących się w ten sposób, bez względu na to, co zrobi dziecko, wciąż będą niezadowoleni — podkreśla psycholog w rozmowie z fatherly.com.

Nikt nie chce stać się takim rodzicem

Żaden rodzic nie chce sięgać po styl „skorupek jaj”. Zdarza się jednak, że u rodzica rozwijają się nieprzewidywalne i wręcz wrogie nawyki.

Specjaliści tłumaczą, że są osoby, które mają tendencję do wybierania tego kierunku nieświadomie. Zdarza się, że mają wybuchowy charakter i nie  potrafią kontrolować swoich reakcji. W innym przypadku tłumią swoje emocje i problemy tak długo, że w końcu nie potrafią udźwignąć ich ciężaru i wybuchają.

Wśród wielu czynników takiego nieprzewidywalnego zachowania Latimer wymienia także zaburzenia nastroju i zaburzenia osobowości. Tłumaczy jednak, że styl rodzicielski „skorupki jaj” może być także nawykiem zachowania wyuczonym z dzieciństwa. To rany, które potrzebują uleczenia, aby nie krzywdzić nikogo więcej.

— Niektórzy rodzice powtarzają cykl tego, co wydarzyło się w ich rodzinie — tłumaczy psycholog.

Najgorszy styl rodzicielski, który rani dzieci

Styl rodzicielski „skorupki jaj” nie tylko sprawia, że dzieci są przez cały czas czujne i wyczulone na nastrój rodzica. One żyją w ciągłym stresie. Rzadko czują się bezpiecznie, przez co cierpi na tym ich zdrowie psychiczne i emocjonalne.

Z biegiem lat mogą stać się bardziej rozdrażnione, odizolowane, przygnębione i nieufne do innych ludzi. Co więcej, ich zaufanie tracą sami rodzice.

Styl „skorupek jaj” może przyczynić się do rozwoju depresji u dzieci.

Odbudowanie zaufania jest możliwe, ale wymaga dużego zaangażowania, przeprosin i przede wszystkim zmiany zachowania.

Czytaj także: Czym jest tygrysie rodzicielstwo? Tak możesz się przed nim uchronić

Robisz wszystko, aby twoje dziecko się nie zezłościło? To pułapka dla jego rozwoju

„Kiedyś inaczej chowało się dzieci”. Psycholog radzi, jak rozmawiać z teściami, gdy łamią nasze granice

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza