Netflix pod kontrolą, czyli jak ograniczyć dostęp dziecka do niewłaściwych filmów

2020-11-19 11:03

Wideo na życzenie (czyli VoD) to coraz popularniejsza usługa, z której chętnie korzystają również nasze dzieci. Tego typu rozrywka - podobnie jak internet - powinna jednak podlegać kontroli rodzicielskiej. Nieograniczony dostęp do filmów może oznaczać, że któregoś dnia nasze dziecko obejrzy coś, czego byśmy nie chcieli. Netflix ma na to sposób. Przeczytaj, co zrobić, by malec mógł bezpiecznie korzystać z tego serwisu.

Netflix pod kontrolą, czyli jak ograniczyć dostęp dziecka do niewłaściwych filmów
Autor: Getty images Netflix pod kontrolą

Spis treści

  1. Bezpieczny Netflix dla młodszych i starszych dzieci
  2. Przydatne triki dla rodziców!

Dzieci tak szybko dorastają - wie to każda mama i każdy tata. W jednym momencie fascynują się dinozaurami po to, by za chwilę zafiksować się na superbohaterach rodem z Umbrella Academy. Jak nadążyć za swoim potomstwem, jednocześnie czuwając nad ich bezpieczeństwem?

Świadome korzystanie z serwisów VoD to podstawa. Warto zaprzyjaźnić się z opcjami ochrony rodzicielskiej, które są dostepne np. na jednym z popularniejszych serwisów, jakim jest Netflix. Wystarczy stworzyć profil dziecka i określić jego zasady. Jak to zrobić?

Netflix posiada specjalny "suwak", który pozwala wybrać wiek dziecka i w ten sposób szybko przefiltrować bibliotekę. W ten sposób na profilu twojego malucha pojawią się tylko treści dedykowane konkretnej kategorii wiekowej - a te ustalone zostały zgodnie z naszymi lokalnymi standardami oceny treści. I tak mamy tu do dyspozycji opcje +7, +13, +16 oraz otwartą bibliotekę dla pełnoletnich widzów.

Kontrola rodzicielska Netflix 1
Autor: materiały prasowe

Bezpieczny Netflix dla młodszych i starszych dzieci

Dla najmłodszych widzów Netflix udostępnia specjalną kategorię, która oferuje pokaźny wachlarz pięknych i przyjaznych maluszkom produkcji. Wśród nich kultowy i uwielbiany przez wszystkie dzieci „Psi patrol” czy absolutna klasyka - „Świnka Peppa”.

Dla nieco starszych dzieci możemy poszerzyć katalog, dzięki filtrom kategorii wiekowej 7+. Po przesunięciu “suwaka” pojawiają się np. “Smerfy”. Dzieci w wieku szkolnym mogą już poznać przygody Minionków czy perypetii młodego czarodzieja Harry'ego Pottera, w 3 pierwszych częściach.

Nie zabraknie też czegoś dla młodszych nastolatków. Oczko dalej na “suwaku” mamy kategorię 13+, a w niej zwariowane historie dla młodzieży wypełnione zarówno akcją, jak i wartościami. Wśród nich: odświeżona wersja roztańczonego musicalu „Footloose”, spektakularna pełna zwrotów akcji adaptacja francuskiego komiksu „Valerian i Miasto Tysiąca Planet".

Kolejny poziom wyżej - 16+. Tu mamy, katalog wypełniony po brzegi produkcjami kina akcji, familijnymi, horrorami, ale też ciekawymi dokumentami. W kategorii pełnej kultowych produkcji na licencji możecie wyszukać takie skarby jak film “V jak Vendetta” czy absolutną klasykę gatunku SF - “Matrix”, „Stranger Things” - kultowy serial Netflix to opowieść z dreszczykiem.

Przydatne triki dla rodziców!

Wybór kategorii wiekowej w profilu dziecka to nie jedyna opcja kontroli rodzicielskiej oferowana przez Netflixa. Poza możliwością filtrowania treści, dorośli mają do dyspozycji kilka innych ciekawych wariantów. Blokada PIN, przeglądanie historii odtwarzania, usuwanie konkretnych tytułów… brzmi jak pełnia władzy i kontroli rodzicielskiej! Wykorzystajcie to, jak chcecie - my - w galerii - podpowiadamy jak znaleźć te wszechmocne funkcje:)

Czytaj również: Bajki dla dwulatka - 10 najlepszych bajek dla dwuletniego dziecka

Bajki na Netflixie. Top 10 bajek dla najmłodszych

Blokady i filtry rodzicielskie

Bezpieczeństwo w sieci