Dziecko nie chce bawić się samo? Poznaj trik, by nauczyć go samodzielności

2023-06-23 20:58

Nawet najbardziej wrażliwi rodzice, którzy uwielbiają spędzać czas z dziećmi, potrzebują chwili dla siebie. Są dzieci, które potrafią bawić się samodzielnie, podczas gdy inne co chwilę wołają rodzica, prosząc o uwagę. Przyczyna tego zachowania może wynikać z temperamentu, nawyków i doświadczeń. Jak wspierać dzieci w nauce samodzielnej zabawy?

Dziecko nie chce bawić się samo? Poznaj trik, by nauczyć go samodzielności
Autor: Getty Image

Spis treści

  1. Fajne zabawy dla dzieci w domu. Użyj wyobraźni!
  2. Dostosuj swoje wymagania do wieku dziecka
  3. Zabawy z dzieckiem. Pokaż dziecku, jak fajnie może się bawić samo
  4. Kreatywne zabawy z kilkulatkiem. Przyglądaj się z boku
  5. Zabawki edukacyjne  i nie tylko. Sprawdzone sposoby
  6. Stare zabawy dla dzieci w domu. Wypróbuj koniecznie!

Fajne zabawy dla dzieci w domu. Użyj wyobraźni!

Wspólna zabawa jest czasem dziecku potrzebna. To jego sposób na chwile spędzane z rodzicami. Często prośbą o wspólną zabawę wyraża potrzebę odreagowania po ciężkim dniu w przedszkolu albo całodziennej tęsknocie za rodzicem. Gdy jednak wspólna zabawa staje się przymusem, zaczyna ograniczać obydwie strony.

Rodzic ma prawo czuć się znużony i poirytowany koniecznością zabawy z dzieckiem. Dziecko z kolei, w gruncie rzeczy ma odebrane pole do rozwoju kreatywności i poczucia niezależności, które kształtuje się już na wczesnych etapach dzieciństwa. 

Nie miej więc wyrzutów sumienia, że nie lubisz bawić się ze swoim dzieckiem. Na to jeszcze przyjdzie czas za kilka lat, gdy będziecie razem grać w gry familijne czy układać puzzle, będące wyzwaniem nie tylko dla malucha. Póki co, po twojej stronie leży jednak nauczenie dziecka, by polubiło samodzielną zabawę. Zrobisz to w 5. prostych krokach.

Myślisz, że to bunt trzylatka? Tak maluch prosi o okazanie mu miłości

Dostosuj swoje wymagania do wieku dziecka

Aby nie pobudzać własnej frustracji, koniecznie trzeba zdać sobie sprawę, na co właściwie gotowe jest nasze dziecko. Jeśli dostosujemy oczekiwania, do możliwości malucha, unikniemy niepotrzebnej złości i rozczarowań. Do samodzielnej zabawy potrzebna jest umiejętność skupiania uwagi na danej czynności. A ta rozwija się wraz z wiekiem.

  • Dziecko od 1 roku do 2 lat - skupia uwagę na jednej czynności przez 2 do 8 minut.
  • Dziecko od 2 do 3 lat - potrafi to robić przez 6 do 10 minut.
  • Dziecko od 3 do 4 lat - 8 do 12 minut.

Wydawać by się mogło, że to mało. Ale tych kilka, kilkanaście minut, to już jedna ciepła kawa, lub nadrobienie zaległości w rozmowie z przyjaciółką. Jest też jednak, jeszcze bardziej pokrzepiająca myśl. Jeśli chcemy, by maluch dłużej skupiał się na zabawie, warto pozwolić mu na... zrobienie bałaganu.

Dowiedz się: 12 zabaw na skupienie uwagi - jak w czasie zabawy rozwijać koncentrację?

Właśnie ze względu na niemożliwość skupiania uwagi na jednej czynności, przez dłuższy czas, maluchy są mistrzami w robieniu z własnych pokoi obrazu jak po przejściu huraganu. Wyjmują wszystko, przeglądają, przekładają, w rezultacie brodzą w stercie zabawek.

To jest sposób dostosowany do ich wieku i warto to zaakceptować, jeśli chcemy, by dziecko potrafiło się samodzielnie bawić. Albo samodzielna zabawa, albo porządek. Wybór jest chyba prosty...

Zabawy z dzieckiem. Pokaż dziecku, jak fajnie może się bawić samo

Dla budowania więzi z dzieckiem nie liczy się ilość, a jakość wspólnego czasu. Jeśli więc rzeczywiście odłożysz komórkę, nie będziesz w międzyczasie mieszać zupy czy zerkać na serial, twój udział w zabawie z dzieckiem może kończyć się na samym przygotowaniu zabawy, czyli pokazaniu dziecku, jak się bawić. 

Przeczytaj: 5 ponadczasowych gier i zabaw. Znają je nawet nasi dziadkowie

Zbudujcie wspólnie bazę z koców, jak w czasach twojego dzieciństwa. Może ułóżcie domek z klocków, a potem dziecko będzie bawiło się samodzielnie figurkami mieszkającymi w nim? Albo pomóż maluchowi zbudować miasteczko na planie kolejki, gdzie wokół torów mieszkają różne ulubione zabawki.

Pomysłów może być nieskończenie wiele. Gdy tak zaangażujesz się w przygotowanie zabawy, nie tylko dziecko "zaliczy" ci wasz wspólny czas, ale też dasz mu inspirację do zabawy, a tego potrzebuje, zwłaszcza gdy jest małe. 

Kreatywne zabawy z kilkulatkiem. Przyglądaj się z boku

Ucząc malucha samodzielnej zabawy, ciesz się z małych kroków. Nie oczekuj, że od razu będziesz mogła w pełni zająć się swoimi sprawami. Daj mu czas, by nabrał wprawy w niezależności. Gdy już zorganizujesz dziecku zabawę, usiądź na dywanie, niedaleko niego. Nie uczestnicz w zabawie, tylko bądź blisko, np. czytaj książkę lub pij kawę.

Dowiedz się: Baw się i odpoczywaj – 10 pomysłów na zabawy w pozycji leżącej

Małymi krokami, dziecko zrozumie, że w sumie to możesz sobie odejść, bo trochę przeszkadzasz, a zabawa, gdy cię nie ma, jest bardziej swobodna, dialogi między lalkami płyną nieskrępowanie, gdy nikt nie patrzy, a w ogóle to zajmujesz miejsce na dywanie. 

Zabawki edukacyjne  i nie tylko. Sprawdzone sposoby

Dzieci szybko nudzą się zabawkami. Zwłaszcza jeśli widzą je codziennie, giną w natłoku całej tej ilości, a mimo wszystko potrafią się "opatrzeć". Wtedy nauka samodzielnej zabawy może być utrudniona. Warto więc podzielić maluchowi zabawki na kilka zestawów. Niech bawi się jednym kilka dni, a gdy zobaczysz, że się nudzi, chowaj i wyjmuj kolejny. Najlepiej byłoby, gdyby takie partie zabawek były co najmniej trzy. 

Przeczytaj: Zabawy tematyczne – dlaczego są ważne dla rozwoju dziecka?

Postaraj się, tak je pogrupować, by w żadnym zestawie nie zabrakło rzeczy z danej grupy zabawek. Niech w każdym będzie trochę klocków, ulubionych figurek, samochodzik czy kilka lalek, tak by sposoby bawienia mogły być podobne, ale by wizualnie zabawki się od siebie różniły. Samo odkrywanie ich na nowo będzie dla dziecka sporą frajdą.

Stare zabawy dla dzieci w domu. Wypróbuj koniecznie!

Jak z każdą nową umiejętnością, maluch może mieć gorszy dzień i czasem prosić cię częściej o wspólną zabawę, mimo że umie już robić to samodzielnie. Wczuj się w jego sytuację i zaakceptuj to. Dla budowania wspólnej relacji dobrze jest, byście razem z dzieckiem mieli kilka ulubionych czynności. Zachęcaj więc dziecko do zabaw, które tobie też sprawiają przyjemność lub nie angażują cię zbyt mocno, gdy jesteś zmęczona. 

Zobacz też: Zabawy ruchowe dla dzieci. Propozycje zabaw stymulujących rozwój dziecka

Niech maluch "bawi się tobą" - możesz być pacjentem, a on lekarzem, może być tatuażystą z flamastrem w ręku, albo fryzjerem a ty klientką. Może jesteś artystyczną duszą? Baw się wtedy z dzieckiem plastociastem, piaskiem kinetycznym, albo malujcie, róbcie figurki z masy solnej. Z pewnością znajdziecie coś dla siebie. Warto też zainwestować w gry. Sporo gier, dostosowanych do dzieci w wieku 3 lat, jest też całkiem zabawna z punktu widzenia rodzica. 

Nie bój się, że dziecko się uwsteczni. Gdy już umie bawić się samo, z pewnością to polubiło i za chwilę wróci do zabawy "po swojemu", a teraz po prostu potrzebuje z tobą pobyć. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza