Tego unikaj, jeśli urządzasz dziecku urodziny. Ratowniczka wymienia 10 najczęstszych zagrożeń

2023-09-11 13:27

Urodziny dziecka powinny być beztroskim czasem zabawy. Niestety, w trakcie imprez dziecięcych dość często dochodzi do wypadków, zwłaszcza, jeśli udział w urodzinowym przyjęciu biorą maluchy w różnym wieku. Jak uniknąć nieprzyjemnych sytuacji radzi ratowniczka medyczna.

Tego unikaj, jeśli urządzasz dziecku urodziny. Ratowniczka wymienia 10 najczęstszych zagrożeń
Autor: Getty images Tego unikaj, jeśli urządzasz dziecku urodziny. Ratowniczka wymienia 10 najczęstszych zagrożeń

Urządzając przyjęcie urodzinowe, spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność nie tylko za własne, ale też za zaproszone dzieci. Przed ważnym dniem, warto upewnić się, czy  goście naszej pociechy nie mają alergii żywieniowych, by przez przypadek nie zjadły u nas czegoś, co jest dla nich niewskazane. 

Niezależnie od tego, warto mieć na uwadze pewne rzeczy, które ratownicy medyczni uznają za niebezpieczne. Oto 10 z nich.

Sprawdź: Codziennie ratują życie dzieci. Pediatrzy z SORu mówią, na co nie pozwalają własnym pociechom

Pierwsza pomoc w użądleniach i ukąszeniach

Przeczytaj też: Ich synek zginął przez zabawkę, która wydaje się dostosowana do każdego wieku. Teraz ostrzegają innych

O niebezpieczeństwach podczas urodzin pisali ostatnio ratownicy medycznie z profilu @CPRKids na Instagramie. Odnosili się oni przede wszystkim do ryzyka zakrztuszeń.

Niebezpieczne przekąski na urodzinach dziecięcych

  • Alergeny i nietolerancje pokarmowe

Jeśli nie znasz rodzin koleżanek i kolegów, które zaprasza twoje dziecko, na wszelki wypadek zapytaj o ich ewentualne nietolerancje i alergie pokarmowe 

. Warto wziąć to pod uwagę zamawiając chociażby tort, tak by przyjęcie dla nikogo nie skończyło sie nieprzyjemnie.

  • Popcorn

Nie pierwszy raz ostrzegamy przed popcornem. Medycy radzą nie podawać go w ogóle dzieciom poniżej 5. roku życia. Nawet starsze dzieci mogą jednak się nim zakrztusić, jedząc podczas urodzinowych szaleństw.

  • Winogrona

Dzieci kochają zwłaszcza te bezpestkowe. Są jeszcze mniejsze od tradycyjnych i bardziej słodkie. Stanowią duże ryzyko zakrztuszenia. Warto z nich zrezygnować, albo przekrajać je na ćwiartki. 

  • Żelki - pianki

Obserwacje specjalistów z SOR-ów pokazują, że pianki są jednymi z najczęstszych produktów żywnościowych, które są przyczyną zadławień dzieci. To kolejny produkt, który przed podaniem, warto dzieciom pokroić. 

  • Landrynki i lizaki

Lizaki mogą prowadzić nie tylko do zadławienia, ale też stanowią ryzyko chociażby wybicia zęba jeśli dziecko się przewróci.

  • Kiełbaski i hot-dogi

Kiełbaski z grilla w sezonie letnim i hot-dogi, to popularne dania na urodzinach dla dzieci. By były nie tylko smaczne, ale też bezpieczne dla maluchów, warto przekrajać kiełbaskę wzdłuż na w słupki.

Ryzykowne zabawy

  • Otwieranie prezentów

Trzeba na nie uważać, zwłaszcza, jeśli na przyjęciu oprócz starszych dzieci są maluchy. Wiele zabawek działa na baterie, a nie raz już mówiliśmy o tym, jak groźne są one dla najmłodszych, jeśli dojdzie do połknięcia baterii

  • Balony

Tu znowu, warto uważać na najmłodszych. Jeśli na imprezie są bardzo małe dzieci, każdy uszkodzony, pęknięty balon może stanowić dla nich zagrożenie. Mówi się o tym od niedawna, ale pęknięte balony bardzo często są przyczynami śmiertelnych zakrztuszeń. Balony są lekkie i lepkie. Jeden głęboki wdech wystarczy, aby zaciągnąć balon w dół dróg oddechowych.

  • Trampoliny

Nie od dziś wszelcy medycy są przeciwnikami zabaw na trampolinach. Zgodnie z ich ostrzeżeniami, złamania to jedne z najlżejszych urazów związanych z trampolinami. Te gorsze obejmują rany szarpane, wstrząsy mózgu i urazy kręgosłupa.

  • Słomki

Już pisaliśmy o tym, że popularne słomki wielorazowego użytku, stanowią duże ryzyko jeśli dziecko chodzi podczas picia. A takie zachowanie jest przecież częste, gdy dzieci beztrosko się bawią. Pisaliśmy już kiedyś o chłopcu, któremu słomka przebiła tętnicę, a lekarze cudem go odratowali. Zamiast twardych słomek, lepiej użyć tych jednorazowych, wykonanych z papieru. 

Dowiedz się: Ten plakat powinien zobaczyć każdy rodzic. Jej syn zapadł w śpiączkę, teraz ostrzega innych