Domek na drzewie: ile kosztuje i jak go zbudować

2019-05-20 8:16

Domek na drzewie to marzenie niejednego malucha. Ile kosztuje i jak zbudować domek na drzewie - taki, w którym dziecko spędzi niezapomniane chwile swojego dzieciństwa?

Domek na drzewie
Autor: Getty Images Domek na drzewie to marzenie niejednego dziecka

O domku na drzewie marzył pewnie jako dziecko niejeden rodzic. Przez lata budowa takiego domku pozostawać mogła głównie w sferze marzeń. Dziś jednak na realizację dziecięcego pragnienia, a zarazem zapewnienie własnemu dziecku fantastycznych wrażeń i mnóstwa dobrej zabawy może pozwolić sobie praktycznie każdy, kto dysponuje choćby niewielką działką lub ogrodem, a w nim wystarczająco masywnym i rozłożystym drzewem. Jak zatem zbudować wygodny i bezpieczny domek na drzewie?

Spis treści:

  1. Domek na drzewie: wybór właściwego drzewa
  2. Domek na drzewie: formalności przed budową
  3. Domek na drzewie: projekt
  4. Domek na drzewie: potrzebne materiały
  5. Domek na drzewie: koszty
  6. Domek na drzewie: jak zacząć budowę
  7. Domek na drzewie: konstrukcja
  8. Domek na drzewie: wejście
  9. Domek na drzewie: wykończenie

Domek na drzewie - wybór właściwego drzewa

Zanim jeszcze zaczniecie gromadzić niezbędne materiały, trzeba upewnić się, że na waszej działce będzie gdzie taki domek postawić. Słowem - czy dysponujecie odpowiednim drzewem. Nie może to być pierwszy lepszy buk czy dąb. Drzewo, będące podporą domku, musi bowiem spełnić konkretne warunki.

  • Musi być zdrowe, mocne i wytrzymałe, bo tylko takie drzewo zapewni domkowi wymagane podparcie i nie załamie się pod jego ciężarem. Nie może więc być zaatakowane przez pasożyty ani choroby, które mogłyby osłabić pień lub gałęzie. Najlepsze gatunki drzew pod domek to dęby i klony, buki, orzechy, jabłonie, lipy a także solidne jodły o grubym pniu i gałęziach. Grubość pnia zależy od wielkości domku, ale szacuje się, że w przypadku domku o standardowych wymiarach 3x3 metra pień nie powinien być cieńszy niż pół metra, a konary - 30 cm.

  • Musi mieć odpowiedni kształt pnia i korony. Najlepiej sprawdzają się drzewa rozłożyste, głęboko ukorzenione (by nie przewróciły się pod ciężarem domku), a zarazem niezbyt wysokie.

Domek na drzewie: formalności przed budową

Choć na budowę domku na drzewie nie trzeba mieć pozwolenia, dobrze jest jednak zawczasu upewnić się, czy w waszej okolicy nie są konieczne przypadkiem jakieś inne zezwolenia (można to sprawdzić w urzędzie gminy), i czy nic przeciwko takiej budowie nie będą mieli sąsiedzi. To o tyle istotne, że domek taki znajduje się na pewnej wysokości od ziemi, co może zakłócać innym widok z okien lub ingerować w ich prywatność (będzie tak wówczas, gdy drzewo, na którym chcecie postawić domek, znajduje się w pobliżu domu sąsiadów lub z jego korony widać wnętrze pomieszczeń na piętrze). W takiej sytuacji sąsiad może zakwestionować budowę takiego, a jeśli to dobrze uzasadni, urzędnicy mogą nakazać wam przeniesienie domku w inne miejsce.

Czytaj: Basen dla dzieci: jaki wybrać do ogrodu?

Domek na drzewie: projekt

Jak każda konstrukcja, tak i domek na drzewie musi być odpowiednio zbudowany i wyważony. Warto więc wcześniej przygotować jego projekt (lub kupić go od któregoś z biur projektowych albo firm, które stawiają takie domki). Projekt uwzględnia nie tylko kwestie estetyczne, ale również funkcjonalne i konstrukcyjne. Co istotne, zawiera również spis potrzebnych do budowy materiałów wraz z wyliczoną ich ilością, a także szacunkowy kosztorys budowy. Projekt można przygotować również samodzielnie, ale jeśli nie masz w tym wprawy, lepiej skonsultować go z fachowcem, który oceni, czy własnoręcznie zaprojektowany domek na drzewie będzie wygodny i bezpieczny.

Domek na drzewie: potrzebne materiały

Do budowy domku na drzewie konieczne są drewniane belki, deski, płyty OSB oraz blacha falista do przykrycia dachu (można zamiast niej użyć również dachówek). Ich ilości, a więc i koszt zależy od wielkości domku. Niezbędne są również określone narzędzia i akcesoria: wiertarka, pilarka, wyrzynarka, młotek, wkręty, miarka, śruby, ochronne okulary, a także odpowiednio wysoka drabina, impregnat i farby do drewna.

Domek na drzewie: koszty

To, ile będzie kosztował domek na drzewie, zależy od jego wielkości oraz sposobu jego budowy. Jeśli tata ma smykałkę do majsterkowania, a w garażu wszystkie niezbędne narzędzia, to całkowity koszt budowy takiego domku może zamknąć się w kwocie kilkuset złotych. Ceny domków stawianych przez profesjonalne firmy zaczynają się od dwóch tysięcy wzwyż.

Przed podjęciem decyzji warto pamiętać, że choć zadanie wydaje się być proste, to jednak na samodzielną budowę domku trzeba poświęcić sporo czasu i siły, a efekt może odbiegać od oczekiwań. Dlatego jeśli tata nie lubi majsterkować, lepiej zdecydować się na usługę profesjonalistów.

Konstrukcja domku nie może być zbyt wysoka, by dziecko mogło bez ryzyka wchodzić i schodzić z drzewa. Optymalna wysokość to 1,5-2,5 metra nad ziemią

Domek na drzewie: jak zacząć budowę

Domek na drzewie może w całości mieścić się w jego konarach, lub częściowo na pniu, a częściowo na dodatkowych podporach wkopanych w ziemię i mocowanych do pnia, lub na platformie. Od tego, którą wersję wybierzecie, zależy sposób budowy domku. W internecie można znaleźć sporo filmów dokumentujących zarówno sposób, jak i przebieg budowy takiego domku.

Eksperci radzą zwykle, by budowę domku zacząć właśnie od wyboru sposobu, w jaki zostanie on zamocowany. Następnie trzeba określić, na jakim poziomie znajdzie się podłoga domku i co będzie ją wspierało, a także zdecydować się, w jaki sposób zostanie on na drzewie zawieszony. Najczęściej stosowany sposób to przykręcenie belek nośnych bezpośrednio do pnia drzewa. Inną metodą jest tzw. pływająca platforma - domek zawiesza się wówczas na najmocniejszych gałęziach za pomocą systemu lin lub łańcuchów. Ostatni sposób jest najbardziej przyjazny dla drzewa: domek lokuje się na podporach wkopanych bezpośrednio w ziemię i zalanych mieszanką betonu - taki sposób mocowania nie narusza pnia.

Czytaj: Klocki konstrukcyjne dla dzieci: metalowe, drewniane, plastikowe. Jakie kupić?

Domek na drzewie: konstrukcja

Gdy wiesz już, w jaki sposób domek zostanie umieszczony na drzewie, przychodzi czas na wykonanie jego konstrukcji. Zasada jest taka, że najgrubsze deski stanowią podłogę, cieńszymi buduje się ściany. Podłogę warto dodatkowo wzmocnić poprzecznymi belkami, by nie załamała się pod ciężarem bawiących się maluchów. Całość musi być solidnie spięta za pomocą wkrętów.

W miejscach, w których przez podłogę będą przechodziły pień i gałęzie, trzeba wyciąć otwory - można to zrobić za pomocą wyrzynarki. Robiąc ściany, trzeba zostawić otwory na okna i drzwi. Do bocznych ścian trzeba przymocować konstrukcję dachu - w naszych warunkach atmosferycznych powinien to być dach dwuspadowy, który nie załamie się pod zalegającym zimą śniegiem. Jako pokrycie dachu można wykorzystać blachę falistą lub płyty bitumiczne, pod które warto położyć grubą folię z nieprzemakalnego tworzywa sztucznego.

Warto uwzględnić fakt, że dzieci szybko rosną i zaplanować wysokość domku z pewnym zapasem - tak, by nie okazało się, że w przyszłym roku będzie już za niski.

Czytaj: Domek dla lalek: drewniany, z kartonu, DIY. Ranking domków dla lalek

Domek na drzewie: wejście

Jednym z ostatnich - ale nie mniej ważnych - etapów budowy jest rozplanowanie sposobu, w jaki maluch dostanie się do domku. Ważne, by wejście było stabilne i bezpiecznie. Drabinka sznurowa sprawdzi się w przypadku starszych dzieci: dla młodszych lepsza będzie drabinka drewniana lub nawet schodki samonośne, koniecznie z boczną balustradą.

Warto wiedzieć

Ziemię pod drzewem, na którym znajduje się domek, warto wyłożyć czymś miękkim - na przykład wiórami drzewnymi - które w razie upadku zapewnią dziecku względnie miękkie lądowanie

Domek na drzewie: wykończenie

Drewniany domek wymaga takiego samego wykończenia jak każda inna wykonana z drewna konstrukcja. I wnętrze domku, i zewnętrzne ściany warto więc najpierw oszlifować, by nie wystawały z nich drzazgi, a potem zaimpregnować, a następnie pociągnąć jedną lub dwiema warstwami lakieru. To nie tylko sprawi, że domek będzie wyglądał estetycznie, ale też zabezpieczy konstrukcję przed owadami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza