Zagadki dla dzieci. Zgadywanki, które uczą i bawią

2016-10-14 13:12
Dzieci malują
Autor: thinkstockphotos.com

Zagadki dla dzieci pełnią bardzo ważne funkcje. Oprócz zabawy, mają też istotny dla rozwoju dziecka - walor edukacyjny. Zgadywanki dla dzieci ćwiczą pamięć, uczą logicznego myślenia i wspomagają koncentrację. To doskonały pomysł na wspólne spędzanie czasu. Jak dobrać zagadki do wieku dziecka? Jakie zagadki wybierać: logiczne, matematyczne czy śmieszne? Sprawdźcie, jak zagadki dla dzieci wpływają na ich rozwój!

Zagadki dla dzieci możemy wprowadzić jako formę zabawy już od 2. roku życia dziecka. Nie wymaga od nas żadnych nakładów finansowych, w zagadki możemy się bawić praktycznie wszędzie: w domu, w samochodzie (idealnie sprawdzają się podczas długich podróży), w autobusie, na wakacjach oraz podczas przyjęć urodzinowych dla dzieci.

Zagadki dla dzieci muszą być dostosowane do wieku malucha, aby chętnie chciał je rozwiązywać. Jeśli będą za trudne lub źle sformułowane dziecko nie potraktuje ich jako zabawy, a rodzaj nauki i nie będzie chciało ich rozwiązywać. Dlatego, zaczynając przygodę ze zgadywankami warto najpierw sięgnąć po te łatwe i śmieszne. Pokazując maluchowi, ile śmiechu i frajdy przynosi rozwiązanie zagadki, nie trzeba będzie go specjalnie zachęcać, bo sam poprosi o nowe rebusy.

Jakie korzyści dla dziecka ma rozwiązywanie zagadek?

Różnego rodzaju zagadki, łamigłówki i rebusy mają ogromy wpływ na rozwój dziecka. Najważniejsze jest jednak to, że uczą one przez zabawę, a co za tym idzie dzieci same chcą sięgać po taką formę gier. Jak pisze Tracy Hogg w swojej książce "Język dwulatka": zabawa to najpoważniejsze zajęcie dziecka. Wszystkie zabawy są formą uczenia się  i poszerzania możliwości umysłowych. (...) Zabawa uczy je umiejętności ruchowych, usprawnia jego umysł i przygotowuje do samodzielnego życia w świecie. Zabawki i formy zabaw powinny być stosowne do wieku, a pory tak rozłożone w czasie, by zachęcały do kończenia zabawy, gdy przychodzi pora na inne zajęcia".

Zgadywanki to idealny sposób na rozwój umysłu i wyobraźni poprzez kojarzenie faktów, wykorzystywanie dostępnej wiedzy o rzeczywistości i poszerzanie jej. Jeśli zagadka okazuje się trudniejsza i dziecko nie może jej samodzielnie rozwiązać, mimo wszystko chce poznać odpowiedź, poszerzając swoją wiedzę i wykorzystując ją przy okazji kolejnych pytań.

Przeczytaj również: Kultowe bajki Disneya, które lubią oglądać dzieci

Zagadki dla dzieci uczą myślenia, obserwacji i zwiększają zasób słownictwa. Trzeba pamiętać, że muszą być one przekazywane w przystępnej formie, tak aby maluch czerpał z zabawy przede wszystkim radość. Zgadywanki niosą ze sobą jeszcze jedną ważną naukę, uczą analizowania przekazywanego tekstu. Aby poprawnie odpowiedzieć na zagadkę-pytanie dzieci muszą zrozumieć jej treść, przeanalizować i znaleźć odpowiedź, wśród dostępnej im wiedzy. Kolejnym plusem zabawy z dzieckiem w zagadki jest chęć poszerzania przez nie wiedzy, aby odpowiedzieć na kolejne pytania muszą poznawać nowe rzeczy i uczyć się kolejnych słów.

Śmieszne zagadki dla dzieci

Śmieszne zagadki dla dzieci są doskonałym rozwiązaniem, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z taką formą zabawy. Dziecko nie potraktuje jej jako nudnego przekazania wiedzy, ale miło spędzi czas wspólnie z rodzicami. Zadbajmy więc, aby pierwsze zagadki dla dzieci były zabawne, łatwe i zachęcały do dalszej zabawy. Jeśli nasze dziecko interesuje się zwierzętami, bajkami, zabawkami możemy poszukać zagadek w tej tematyce. Wtedy mamy gwarację, że chętnie weźmie udział w takiej zabawie. Oto kilka przykładów na pierwsze, zagadki dla dzieci:

Ta pani z bajek, w czarnym kapeluszu w podróż po świecie rusza na miotełce...  Czarownica

Łaciata na łące się pasie, a gdy do domu wraca mleko ludziom daje... Krowa

Jest dziki i zły, a do tego ma bardzo ostre kły... Dzik

Pachnące i kolorowe rosną na łące, na bukiet je zbieramy dla każdej damy... Kwiaty

Przeczytaj również: Pomysły na zabawy dla przedszkolaków

 

Zagadki przelewane na papier

Doskonałą formą zabawy, a jednocześnie kontynuacją gry w zgadywanki będzie poproszenie dziecka, aby narysowało konkretną zagadkę lub odpowiedź, w taki sposób, w jaki samo ją sobie wyobraża. Dzięki temu maluch pobudza swoją wyobraźnię, starając się przelać tekst na papier, a jednocześnie jest zachęcany do kreatywności. Może się okazać, że zagadka widziana oczami dziecka wygląda zupełnie inaczej.

Zagadki matematyczne dla dzieci

Małe dziecko po raz pierwszy poznaje matematykę, kiedy rodzice uczą go liczenia na paluszkach. Najpierw pokazuje ile ma lat, a z czasem pojawiają się pierwsze próby liczenia. Warto skupić się na rozwoju zdolności matematycznych i nie poprzestawać na nauce liczenia do dziesięciu. Najlepiej wprowadzić zabawy matematyczne i logiczne zanim dziecko pójdzie do szkoły.

Maluch podczas zabawy z rodzicami będzie rozwijał swoje zdolności przy okazji śmiesznych gier, które sprawiają mnóstwo frajdy, z kolei szkoła zazwyczaj kojarzy się z obowiązkowym przyswajaniem "suchej" wiedzy i dziecko nie będzie już tak chętnie chciało skupić się na matematyce. Dlatego warto wykorzystać wspólny czas z dzieckiem i rozwijać jego zdolności matematyczne w domowym zaciszu. Zabawa w liczenie, tak jak inne zagadki i nauka czytania stymulują rozwój intelektualny dziecka. Dzięki temu dzieci chłoną wiedzę w trakcie zabawy, a kontakt z nauką uczy ich logicznie myśleć.

Popularną grą matematyczną dla dzieci, które potrafią już liczyć do dziesięciu jest rysowanie na kartce kropek, gwiazdek, kwadratów czy chmurek z prośbą o ich policzenie. Następnie na kolejnej kartce też rysujemy kropki i prosimy o ich policzenie. Kiedy dziecko sprawnie sobie radzi z liczeniem kropek, możemy wprowadzić pierwsze zadania matematyczne. Najpierw zaczynamy od dodawania małej ilości kropek z dwóch kartek np. jednak kartka ma dwie kropki, druga ma jedną to razem daje nam trzy kropki. Kiedy dziecko opanuje dodawanie, możemy stopniowo wprowadzić odejmowanie. Zabawa w matematykę powinna być formą zabawy.

Przeczytaj też

Kreatywne zabawy dla dzieci bez telewizora

W co się bawić z dwulatkiem?

Polecamy wideo: Zdrowe przekąski dla dzieci

Czy dzieciom można podawać przekąski? Jakie przekąski są wartościowe dla zdrowia dziecka? Na pytania dotyczące przekąsek dla dzieci odpowiada nasz ekspert, dietetyk - Agnieszka Piskała.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza