Alpakoterapia dla dzieci

2019-04-29 10:39

Alpakoterapia dla dzieci to – obok m.in. dogoterapii czy hipoterapii – jedna z obecnie wykorzystywanych form zooterapii. Dla kogo korzystne może być skorzystanie z alpakoterapii i jakie mogą być jej efekty?

alpaka
Autor: Gettyimages

O alpakoterapii jeszcze do niedawna w Polsce mówiło się niewiele, obecnie jednak terapia z udziałem tych sympatycznych zwierząt zyskuje coraz większą popularność.

Spis treści:

 1. Co to jest alpakoterapia??
 2. Alpakoterapia - terapia idealna dla dzieci
 3. Alpakoterapia dla osób dorosłych
 4. Na czym polega alpakoterapia?
 5. Efekty alpakoterapii

Co to jest alpakoterapia?

Alpakoterapia to element zooterapii, która wbrew pozorom, znana jest już od dłuższego czasu. Pierwsze dotyczące jej wzmianki ukazywały się w XIX wieku. Wtedy opisywano przede wszystkim korzyści płynące ze stykania się ze zwierzętami osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi.

Do dziś zooterapia wykorzystywana jest zresztą głównie w przypadku rozmaitych problemów natury psychiatrycznej, zdecydowanie nie są to jednak jedyne zaburzenia, w przypadku których kontakt ze zwierzętami może odgrywać terapeutyczną rolę.

Wyróżnia się wiele rozmaitych rodzajów zooterapii – podziały bazują na tym, jakie to dokładnie zwierzęta odgrywają rolę „terapeutów”. Wspomnieć tutaj można o dogoterapii (pracy z psami), felinoterapii (zajęciach z kotami), hipoterapii (pracy z końmi) czy delfinoterapii (terapii z udziałem delfinów).

Czytaj: Terapia rodzinna - jak przebiega i jakie są jej cele?

W ostatnim czasie coraz więcej usłyszeć można o jeszcze innym typie animaloterapii, którym jest alpakoterapia.

Alpaki to zwierzęta, które dość często bywają mylone z lamami, w praktyce jednak są one od nich zdecydowanie mniejsze, wyróżnia je także grubsza od tej, którą mają lamy, wełna.

Te roślinożerne ssaki naturalnie bytują w Ameryce Południowej, jednak dzięki temu, że mają duże zdolności adaptacyjne, hodowla alpak jest możliwa i nie nastręcza większych trudności również w innych – niż wspominany – rejonach świata.

Alpakoterapia - terapia idealna dla dzieci

Alpakoterapia przydatna może być przede wszystkim u dzieci, które zmagają się z różnymi zaburzeniami psychicznymi. Wśród problemów, w których przypadku kontakt z alpakami może mieć terapeutyczne działanie, wymieniane są głównie:

 • zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD),
 • niepełnosprawność intelektualna,
 • zaburzenia integracji sensorycznej,
 • całościowe zaburzenia rozwojowe (zaburzenia ze spektrum autyzmu),
 • zaburzenia lękowe,
 • zaburzenia nastroju.

Zaburzenia psychiczne z całą jednak pewnością nie są jedynymi problemami, w których może być wykorzystywana alpakoterapia.

Czytaj:

Jak rozpoznać zaburzenia integracji sensorycznej i na czym polega terapia?

Dziecko z ADHD wymaga szczególnej opieki

O skorzystaniu z tej metody terapeutycznej mogą pomyśleć również i rodzice dzieci, które zmagają się z zaburzeniami rozwoju psychomotorycznego i opiekunowie pociech, które przyszły na świat z dziecięcym porażeniem mózgowym.

Alpakoterapia dla osób dorosłych

Terapia z alpakami uznawana jest zwykle za metodę, która pomagać może najmłodszym pacjentom, w praktyce jednak możliwe jest skorzystanie z niej również przez osoby dorosłe.

Kontakt z tymi sympatycznymi roślinożercami może wpływać pozytywnie na dorosłych cierpiących na depresję czy nerwicę, może łagodzić również stres związany z chorowaniem na jakieś choroby przewlekłe (takie jak np. stwardnienie rozsiane) czy choroby nowotworowe.

Czytaj: Zaburzenia odżywiania u młodzieży

Alpakoterapia bywa polecana również osobom starszym (np. tym, które zmagają się z jakimiś zaburzeniami otępiennymi, takimi jak m.in. choroba Alzheimera).

Na czym polega alpakoterapia?

Sympatycznego usposobienia czy przyjemnej w dotyku wełny alpakom zdecydowanie odmówić nie można. Ale jak kontakt z tymi zwierzętami miałby prowadzić do jakichkolwiek korzystnych efektów u korzystających z alpakoterapii osób?

Czytaj: Zaburzenia lękowe u młodzieży

Otóż obcowanie z tymi zwierzętami – które z natury są spokojne i przyjaźnie nastawione do otaczającego je świata – może zachęcać pacjenta do otwierania się nie tylko w kontakcie z alpaką, ale i ze spotykanymi przez niego ludźmi.

W trakcie terapii uczestnik przebywa w towarzystwie zwierząt, ale i może je głaskać czy uczyć różnych rzeczy, np. jedzenia z ręki (a trzeba tutaj od razu dodać, że alpaki uczą się bardzo szybko).

 

Warto wiedzieć

W alpakoterapii stosowane są różne rodzaje technik:

 • zajęcia z udziałem zwierząt (Animal Assisted Activities) – zwykle są one prowadzone w formie terapii grupowej, w ich trakcie pozwala się dzieciom na swobodny kontakt z alpakami,
 • terapia z udziałem zwierząt (Animal Assisted Therapy) – zdecydowanie bardziej ustrukturalizowana forma alpakoterapii, która ukierunkowana jest na osiągnięcie konkretnych celów; zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych terapeutów i ich skutkiem ma być np. poprawienie funkcji motorycznych u pacjentów czy poprawa ich koncentracji,
 • edukacja z udziałem zwierząt (Animal Assisted Education): w jej przypadku celem jest przygotowanie pacjenta do kontaktu z innymi żywymi istotami poprzez ćwiczenie tego podczas obcowania z alpaką.

Efekty alpakoterapii

Teoretycznie wydawać się może, że przebywanie z alpaką to po prostu atrakcja dla dziecka czy osoby dorosłej – w końcu zwierzęta te nie tak łatwo spotkać w naszym kraju, dodatkowo głaskanie tych ssaków jest po prostu przyjemne. Warto jednak podkreślić, że pacjent może dużo zyskać dzięki tej formie zooterapii.

Kształtowane są u niego różne kompetencje społeczne, budowana jest empatia – w końcu w trakcie terapii dziecko staje się opiekunem alpaki, uczyć się więc może też poczucia odpowiedzialności.

Czytaj:

Depresja u dzieci: jak leczyć depresję u dziecka?

Hortiterapia: jak terapia w ogrodzie pomaga chorym dzieciom?

Dzięki ukierunkowanym zajęciom poprawiają się funkcje motoryczne uczestników terapii, oprócz tego podkreśla się, że alpakoterapia może wpływać korzystnie na poczucie pewności siebie pacjentów.

Przebywanie z alpakami może koić nerwy, ułatwiać pacjentom wyrażanie swoich emocji. Pomaga to później z większą łatwością wchodzić w kontakty z innymi ludźmi – szczególnie istotne jest osiągnięcie takiego efektu m.in. u pacjentów z całościowymi zaburzeniami rozwoju.

Test: Czy masz depresję?

Pytanie 1 z 12
1. Czy od dłuższego czasu towarzyszy ci uczucie smutku i przygnębienia?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza