Gaz rozweselający u dentysty - czy sedacja wziewna to dobry sposób na znieczulanie dziecka?

2021-11-12 9:06

Sedacja wziewna, czyli podanie dziecku gazu rozweselającego podczas wizyty u dentysty sprawia, że maluch nie stresuje się wizytą, bywa, że nawet jej nie pamięta. Poznaj zalety, wady i przeciwwskazania do zastosowania mieszaniny podtlenku azotu i tlenu dzieciom w czasie zabiegu stomatologicznego. 

Gaz rozweselający u dentysty
Autor: Getty images Czy sedacja wziewna to dobry sposób na znieczulanie dziecka?

Sedacja wziewna jako metoda znieczulania w czasie zabiegów dentystycznych, jest znana w Polsce od 1995 roku, ale dopiero ostatnio zdobyła popularność. Powodem jest zmiana podejścia wielu gabinetów stomatologicznych do małych pacjentów. Dziś normą staje się dentysta przyjazny dziecku, a przy tym leczący mleczaki bezboleśnie i bezstresowo.

Spis treści

  1. Zalety sedacji wziewnej
  2. Dlaczego warto podać dziecku gaz rozweselający?
  3. Kiedy można stosować sedację wziewną?
  4. Przeciwwskazania stosowania sedacji wziewnej N2O/O2
Pierwsza wizyta u dentysty

Zalety sedacji wziewnej

W Polsce istnieje ponad 200 gabinetów, w których stosuje się sedację wziewną w leczeniu dzieci. Ich listę znajdziesz na stronie www.sedacja.pl. Zdaniem lekarzy stomatologów to zdecydowanie za mało.

– Bardzo ważne jest żeby budować zaufanie dziecka do stomatologa już od najmłodszych lat. Sedacja pozwala na eliminację bólu podczas zabiegów, pozwala także uniknąć sytuacji, w których leczenie całkowicie uniemożliwione jest ze względu na strach dziecka – mówi doktor Fąferko.

Sedację z powodzeniem stosuje się u dzieci powyżej 3 roku życia, które łatwo nawiązują kontakt z lekarzem i, które podatne są na sugestię. Bardzo ważna w całym procesie jest również kwalifikacja dziecka do sedacji.

Sedacja wziewna, wiążąca się z założeniem maseczki na nos, nigdy nie jest przeprowadzana na siłę, gdyż zmniejsza to jego skuteczność. Pozwala to również uniknąć sytuacji, w której dziecko dozna urazu psychicznego po wizycie u dentysty.

Sam zabieg uznawany jest za bezpieczny dla zdrowia maluchów i może być z powodzeniem przeprowadzany bez udziału anestezjologa. 

– Sedacja pozwala nam zarówno na przeprowadzanie drobnych zabiegów takich jak leczenie próchnicy powierzchownej, jak również na podanie znieczulenia i przeprowadzenia zabiegu bardziej złożonego. Dziecko będące pod wpływem gazu nie odczuwa bowiem ani bólu, ani silnego stresu, który pewnie towarzyszyłby mu podczas leczenia przy pełnej świadomości - wyjaśnia doktor Fąferko.

Bardzo ciekawym efektem stosowania gazu rozweselającego – wspomagającym leczenie – jest amnezja. Choć nie pojawia się ona u każdego dziecka. – Pojawienie się amnezji po podaniu gazu rozweselającego, sprawia, że dziecko jest całkowicie nieświadome zabiegu, któremu zostało poddane.

Jest to szczególnie pożądane w przypadku, pacjentów naprawdę trudnych wykazujących duży stres oraz strach – dodaje doktor Fąferko.

Czytaj również: Leczenie mlecznych zębów u dzieci: czy może być bezbolesne?

Jak dbać o zęby niemowlaka, a jak o zęby małego dziecka?

Dlaczego warto podać dziecku gaz rozweselający?

- W leczeniu dzieci wymagane jest zupełnie inne podejście. Przede wszystkim ze względu na bliski zeru próg tolerancji na ból, a także silny stres, jaki dzieci odczuwają przed wszystkim, co nieznane.

Aby zapobiec negatywnym skutkom wizyty u dentysty, którymi są zarówno stres, jak i ból, jak również ogólne zniechęcenie do stomatologa, które z wiekiem może przerodzić się w dentofobię, coraz częściej stosuje się w leczeniu dzieci sedację podtlenkiem azotu i tlenem – wyjaśnia Wojciech Fąferko, lekarz stomatolog z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic.

- Podanie podtlenku azotu wprowadza dziecko w stan fizycznego, przyjemnego oszołomienia oraz ogólnego rozluźnienia i zniesienia uczucia bólu. Sprzyja to zarówno podawaniu znieczulenia, którego dzieci się obawiają, jak również przeprowadzaniu zabiegów w znieczuleniu.

Jednocześnie cały czas utrzymywany jest kontakt z małym pacjentem. Pod wpływem gazu dziecko staje się spokojne, bezwolne oraz zobojętniałe na wszystko, co dzieje się wokół niego – wyjaśnia doktor Fąferko.

Kiedy można stosować sedację wziewną?

Gaz rozweselający z powodzeniem stosowany jest u małych pacjentów, zarówno wykazujących silny stres i lęk przed leczeniem, jak również u dzieci z nadpobudliwością nerwową, ADHD czy reagującymi wymiotami na ból i stres.

Sedacja wskazana jest także w przypadku zabiegów stomatologicznych u dzieci z astmą. Dzięki podaniu gazu rozweselającego spada bowiem ryzyko ataku spowodowanego stresem.

Podobne działanie gaz wykazuje w przypadku dzieci z padaczką. Podanie gazu rozweselającego zwiększa także bezpieczeństwo zabiegu u dziecka z hemofilią, chorobami serca czy nadciśnieniem, zmniejszając lęk i stres, a co za tym idzie nie powodując wzrostu ciśnienia krwi.

Działanie gazu rozweselającego ustępuje po około 5 minutach. Wtedy dziecko odzyskuje całkowitą świadomość. Sedacja wziewna, mimo że dla wielu dzieci jest niezbędna, obecnie nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czytaj również: Lakowanie, fluoryzacja i lapisowanie - metody zapobiegania próchnicy

Wypadanie zębów mlecznych. Kiedy wypadają mleczaki?

Przeciwwskazania stosowania sedacji wziewnej N2O/O2

Sedacji u dorosłych i u dzieci nie powinno się stosować w niektórych schorzeniach i sytuacjach. Oto one: 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza