Padaczka u dzieci: jak sobie radzić podczas ataku epilepsji?

2011-10-12 12:22
Padaczka (epilepsja) u dzieci
Autor: photos.com

Padaczka u dzieci to choroba o podłożu neurologicznym. Rodzice zastanawiają się jak radzić sobie podczas ataku epilepsji? Choć sama nazwa: padaczka, bardzo nas przeraża, przy bliższym poznaniu specyfiki tej choroby, można nauczyć się z nią żyć, a nawet doprowadzić do jej wyleczenia. Najważniejsza w tym wszystkim jest jednak budowa świadomości otoczenia.

Co to jest padaczka?

Padaczka to grupa schorzeń przewlekłych, których istotą są napady o nagłym początku i nagłym ustępowaniu. Napady mają swe źródło w nadmiernych wyładowaniach neutronów w mózgu. W zależności od charakteru wyładowań, ich rozległości, możemy wyróżnić:

 • Duże napady padaczkowe (uogólnione) – wyładowania obejmują cały obszar mózgu, a atak charakteryzuje się utratą świadomości wraz z drgawkami całego ciała, włącznie z mimowolnym oddaniem moczu i kału.
 • Małe napady padaczkowe (częściowe) – spowodowane są wyładowaniami, które zachodzą tylko w części mózgu i objawiają się chwilową utratą przytomności z drgawkami części ciała lub przebiegają bez drgawek. Przyczyną padaczki częściowej są najczęściej blizny pourazowe, guzy mózgu, uszkodzenia naczyń mózgowych przy porodzie.

Padaczka u dzieci: objawy

Ze względu na dużą różnorodność napadów padaczkowych, objawy świadczące o chorobie mogą być różne. Bardziej lub mniej złożone, łagodne bądź bardzo silne, występujące pojedynczo lub masowo. Poniżej przestawiamy te występujące najczęściej:

 • prężenie, drżenie, skurcze nóg, rąk, tułowia, twarzy;
 • zaburzenia świadomości, nieobecność dziecka;
 • bezdech, sinica;
 • ślinotok;
 • szczękościsk, rytmiczne skurcze mięśni rąk i nóg;
 • nagłe, bezpodstawne upadki dziecka, po których jak gdyby nigdy nic wraca ono do przerwanej czynności;
 • napady mogą być poprzedzone zblednięciem, krzykiem, zaczerwienieniem, grymasem, wywracaniem gałek ku górze, niepokojem, płaczliwością, bólem brzucha lub głowy, wymiotami;
 • w ostrych atakach pojawia się piana na ustach, następuje bezwiedne wypróżnienie, może dojść do przegryzienia języka. Po takich intensywnych napadach, dziecko zazwyczaj od razu zasypia.

Atak padaczkowy zazwyczaj trwa około 3 minut po czym ustaje.

Zobacz: 

Drgawki u niemowlaka. Jakie są przyczyny drgawek u niemowląt?

Zespół Alicji w Krainie Czarów, czyli rzeczywistość w krzywym zwierciadle

Dobrze wiedzieć

Atak padaczki u dziecka: jak się zachować?

Gdy obok nas dziecko zaczyna mieć atak padaczki należy:
1. Zachować spokój i nie odchodzić od chorego ani go nie przenosić.
2. Podłożyć dziecku coś miękkiego pod głowę lub lekko ją przytrzymać zabezpieczając przed urazem.
3. Włożyć dziecku w usta przedmiot, który uniemożliwi mu przegryzienie języka (np. zwinięty bandaż).
4. Dać swobodę kończynom, nie krępować ruchów padaczkowych bo i tak ich nie zastopujemy.
5. Ułożyć dziecko na boku by się nie zakrztusiło.
6. Rozpiąć mu ubranie pod szyją by łatwiej oddychało.
7. Jeżeli atak wystąpił w miejscu publicznym, odgonić gapiów i dbać o bezpieczeństwo chorego.
8. Jeśli atak trwa dłużej niż 7 minut, trzeba niezwłocznie wezwać karetkę gdyż może to być stan padaczkowy.

Padaczka u dzieci: przyczyny

Wystąpienie padaczki u dzieci może mieć różne przyczyny. Najczęstszymi są komplikacje porodowe, infekcja u matki występująca w okresie ciąży, uraz czaszki, powikłania po chorobach takich jak: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, guzy mózgu, ropnie; ostre niedotlenienie mózgu.

Jak przeciwdziałać atakom padaczki u dzieci?

Chociaż napady padaczkowe występują samoistnie, można zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Wystarczy zastosować się do poniższych rad i wyeliminować czynniki prowokujące ataki.

 • Należy chronić dziecko przed stresem. Nie powinno się zmieniać mu ustalonego wcześniej porządku dnia, zaburzać mu pory spania czy jedzenia. Należy również ograniczać mu bodźce i duże emocje, które mogą skutkować wzmożonym niepokojem.
 • Nie powinniśmy dziecka przemęczać. Wysiłek fizyczny może powodować ataki padaczki. Zalecana jest duża ilość snu i odpoczynku.
 • Powinniśmy unikać miejsc, w których dziecko może być narażone na zbyt jaskrawe i migoczące światła.
 • W przypadku stanów gorączkowych należy szybko je eliminować by nie dopuścić do przegrzania organizmu dziecka i wystąpienia drgawek gorączkowych.

Leczenie padaczki u dzieci

Padaczka jest diagnozowana na podstawie badania czynności bioelektrycznej mózgu (EEG – Elektroencefalografia). Choroba ta wymaga jak najwcześniejszego rozpoczęcia leczenia i systematycznego podawania leków przeciwpadaczkowych pod kontrolą neurologa lub psychiatry dziecięcego. W przypadku padaczki dziecięcej, istotne jest zapewnienie rodzicom dziecka odpowiedniego wsparcia psychologicznego. Od systematycznego przyjmowania leków w największym stopniu zależą wyniki leczenia i ustąpienie napadów padaczkowych, a także dalszy rozwój dziecka.

Implant jako stymulator nerwu błędnego

Jakiś czas temu wprowadzono innowację w leczeniu padaczki, również u dzieci. Wynaleziono implant, który wszczepiony w nerw błędny skutkuje zmniejszeniem się liczby ataków padaczkowych. Niestety implanty są dość drogie (koszt jednego to ok. 25 tysięcy złotych) i mają inne wady. Po pierwsze nie zastępują leków, które nadal trzeba brać, a po drugie wywołują skutki uboczne takie jak bóle głowy, trudności w mowie, chrypkę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza