Padaczka u dzieci: jak sobie radzić podczas ataku epilepsji?

2011-10-12 12:22 Anna Kuliberda
Padaczka (epilepsja) u dzieci
Autor: photos.com

Padaczka u dzieci to choroba o podłożu neurologicznym. Rodzice zastanawiają się jak radzić sobie podczas ataku epilepsji? Choć sama nazwa: padaczka, bardzo nas przeraża, przy bliższym poznaniu specyfiki tej choroby, można nauczyć się z nią żyć, a nawet doprowadzić do jej wyleczenia. Najważniejsza w tym wszystkim jest jednak budowa świadomości otoczenia.

Co to jest padaczka?

Padaczka to grupa schorzeń przewlekłych, których istotą są napady o nagłym początku i nagłym ustępowaniu. Napady mają swe źródło w nadmiernych wyładowaniach neutronów w mózgu. W zależności od charakteru wyładowań, ich rozległości, możemy wyróżnić:

 • Duże napady padaczkowe (uogólnione) – wyładowania obejmują cały obszar mózgu, a atak charakteryzuje się utratą świadomości wraz z drgawkami całego ciała, włącznie z mimowolnym oddaniem moczu i kału.
 • Małe napady padaczkowe (częściowe) – spowodowane są wyładowaniami, które zachodzą tylko w części mózgu i objawiają się chwilową utratą przytomności z drgawkami części ciała lub przebiegają bez drgawek. Przyczyną padaczki częściowej są najczęściej blizny pourazowe, guzy mózgu, uszkodzenia naczyń mózgowych przy porodzie.

Padaczka u dzieci: objawy

Ze względu na dużą różnorodność napadów padaczkowych, objawy świadczące o chorobie mogą być różne. Bardziej lub mniej złożone, łagodne bądź bardzo silne, występujące pojedynczo lub masowo. Poniżej przestawiamy te występujące najczęściej:

 • prężenie, drżenie, skurcze nóg, rąk, tułowia, twarzy;
 • zaburzenia świadomości, nieobecność dziecka;
 • bezdech, sinica;
 • ślinotok;
 • szczękościsk, rytmiczne skurcze mięśni rąk i nóg;
 • nagłe, bezpodstawne upadki dziecka, po których jak gdyby nigdy nic wraca ono do przerwanej czynności;
 • napady mogą być poprzedzone zblednięciem, krzykiem, zaczerwienieniem, grymasem, wywracaniem gałek ku górze, niepokojem, płaczliwością, bólem brzucha lub głowy, wymiotami;
 • w ostrych atakach pojawia się piana na ustach, następuje bezwiedne wypróżnienie, może dojść do przegryzienia języka. Po takich intensywnych napadach, dziecko zazwyczaj od razu zasypia.

Atak padaczkowy zazwyczaj trwa około 3 minut po czym ustaje.

Zobacz: 

Drgawki u niemowlaka. Jakie są przyczyny drgawek u niemowląt?

Zespół Alicji w Krainie Czarów, czyli rzeczywistość w krzywym zwierciadle

Dobrze wiedzieć

Atak padaczki u dziecka: jak się zachować?

Gdy obok nas dziecko zaczyna mieć atak padaczki należy:
1. Zachować spokój i nie odchodzić od chorego ani go nie przenosić.
2. Podłożyć dziecku coś miękkiego pod głowę lub lekko ją przytrzymać zabezpieczając przed urazem.
3. Włożyć dziecku w usta przedmiot, który uniemożliwi mu przegryzienie języka (np. zwinięty bandaż).
4. Dać swobodę kończynom, nie krępować ruchów padaczkowych bo i tak ich nie zastopujemy.
5. Ułożyć dziecko na boku by się nie zakrztusiło.
6. Rozpiąć mu ubranie pod szyją by łatwiej oddychało.
7. Jeżeli atak wystąpił w miejscu publicznym, odgonić gapiów i dbać o bezpieczeństwo chorego.
8. Jeśli atak trwa dłużej niż 7 minut, trzeba niezwłocznie wezwać karetkę gdyż może to być stan padaczkowy.

Padaczka u dzieci: przyczyny

Wystąpienie padaczki u dzieci może mieć różne przyczyny. Najczęstszymi są komplikacje porodowe, infekcja u matki występująca w okresie ciąży, uraz czaszki, powikłania po chorobach takich jak: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, guzy mózgu, ropnie; ostre niedotlenienie mózgu.

Jak przeciwdziałać atakom padaczki u dzieci?

Chociaż napady padaczkowe występują samoistnie, można zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Wystarczy zastosować się do poniższych rad i wyeliminować czynniki prowokujące ataki.

 • Należy chronić dziecko przed stresem. Nie powinno się zmieniać mu ustalonego wcześniej porządku dnia, zaburzać mu pory spania czy jedzenia. Należy również ograniczać mu bodźce i duże emocje, które mogą skutkować wzmożonym niepokojem.
 • Nie powinniśmy dziecka przemęczać. Wysiłek fizyczny może powodować ataki padaczki. Zalecana jest duża ilość snu i odpoczynku.
 • Powinniśmy unikać miejsc, w których dziecko może być narażone na zbyt jaskrawe i migoczące światła.
 • W przypadku stanów gorączkowych należy szybko je eliminować by nie dopuścić do przegrzania organizmu dziecka i wystąpienia drgawek gorączkowych.

Leczenie padaczki u dzieci

Padaczka jest diagnozowana na podstawie badania czynności bioelektrycznej mózgu (EEG – Elektroencefalografia). Choroba ta wymaga jak najwcześniejszego rozpoczęcia leczenia i systematycznego podawania leków przeciwpadaczkowych pod kontrolą neurologa lub psychiatry dziecięcego. W przypadku padaczki dziecięcej, istotne jest zapewnienie rodzicom dziecka odpowiedniego wsparcia psychologicznego. Od systematycznego przyjmowania leków w największym stopniu zależą wyniki leczenia i ustąpienie napadów padaczkowych, a także dalszy rozwój dziecka.

Implant jako stymulator nerwu błędnego

Jakiś czas temu wprowadzono innowację w leczeniu padaczki, również u dzieci. Wynaleziono implant, który wszczepiony w nerw błędny skutkuje zmniejszeniem się liczby ataków padaczkowych. Niestety implanty są dość drogie (koszt jednego to ok. 25 tysięcy złotych) i mają inne wady. Po pierwsze nie zastępują leków, które nadal trzeba brać, a po drugie wywołują skutki uboczne takie jak bóle głowy, trudności w mowie, chrypkę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE