Jaka pasta do zębów dla dziecka? Czy pasta do zębów z fluorem szkodzi dziecku?

2021-08-23 12:56

Jaką pastę do zębów kupić dziecku - z fluorem czy bez? Specjaliści uspokajają, że mała dawka fluoru w paście dla dzieci nie jest szkodliwa. Ważne, aby nakładać odpowiednie ilości pasty z fluorem.

pasta do zębów dla dziecka
Autor: Getty Images pasta do zębów dla dziecka

Jaka pasta do zębów dla dziecka - z fluorem czy bez? Od dawna trwają dyskusje nad zasadnością stosowania przez dzieci past z fluorem. Stomatolodzy zalecają, aby używać pasty z fluorem, pierwiastek ten chroni bowiem zęby przed próchnicą i wzmacnia szkliwo mlecznych zębów.

Nieużywanie go może jednak skutkować poważnymi konsekwencjami - kwasy znajdujące się w owocach, napojach i żołądku mogą doprowadzić do rozmiękczania szkliwa, a te z kolei do nieodwracalnej erozji zębów.

Spis treści

  1. Pasta do zębów dla dzieci - uwaga na NADMIAR fluoru
  2. Od jakiego wieku używać pasty do zębów z fluorem?
  3. Ile pasty z fluorem nakładać na szczotkę? 
  4. Ile fluoru powinna mieć pasta do zębów dla dzieci?
  5. Co robić, gdy dziecko połyka pastę z fluorem?
  6. Pasta do zębów dla dziecka - przegląd 2021
Jak dbać o zęby dziecka

Pasta do zębów dla dzieci - uwaga na NADMIAR fluoru

Warto jednak mieć świadomość, że nadmiar fluoru w organizmie jest szkodliwy - stąd wątpliwości co do zasadności stosowanie past z fluorem u małych dzieci, które nie potrafią jeszcze wypluwać pasty.

Specjaliści uspokajają - jeśli pasta z fluorem będzie stosowana z zachowaniem pewnych zasad, nie zaszkodzi zdrowiu dziecka, za to zapobiegnie powstawaniu próchnicy.

Od jakiego wieku używać pasty do zębów z fluorem?

Jeszcze do niedawna American Academy of Pediatrics zaleca, aby małe dzieci stosowały pastę bez fluoru. Kilka lat temu zalecenia zmieniono. Obecnie specjaliści uważają, że pastę z fluorem trzeba używać już od pierwszego ząbka. Ważna jest jednak ilość nakładanej na szczoteczkę pasty, czyli takiej, która zapewni dziecku bezpieczną dawkę fluoru.

Ile pasty z fluorem nakładać na szczotkę? 

  • Dzieciom, którym dopiero wyrzynają się mleczaki do 3. roku życia nakłada się na szczoteczkę pastę z fluorem w objętości przypominającej ziarnko ryżu.
  • Dzieci między 3. a 6. rokiem życia mogą myć zęby pastą o objętości jednego zielonego groszku.

Dzieci do 6. roku życia nie powinny używać tych samych past, co dorośli, ze względu na to, że zawierają zbyt duże stężenie fluoru. Stężenie fluoru w pastach dla dzieci nie jest szkodliwe.

Ile fluoru powinna mieć pasta do zębów dla dzieci?

Ilość fluoru w pastach do zębów dla dzieci jest ściśle określona przez Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej:

  • od pierwszego ząbka do 36 miesiąca życia dziecka stosujemy pastę z fluorem o jego zawartości 1000ppm. Ilość pasty adekwatna dla tego wieku to tzw. „ziarno ryżu” – dosłownie oznacza to zaledwie przybrudzenie włosia szczoteczki. 
  • od 3 do 6 lat stosujemy pastę z fluorem o jego zawartości 1000ppm w ilości tzw. „ziarna groszku”. 
  • powyżej 6 roku życia pasta do zębów dla dzieci powinna zawierać 1450ppm fluoru w ilości 1-2cm (pół lub cała długość szczoteczki). 

Pastę do zębów z fluorem stosujemy u dzieci 2 razy dziennie rano i wieczorem (przed najdłuższą nocną przerwą w posiłkach). 

Rodzic odpowiada za ilość nakładanej na szczoteczkę do zębów pasty i szczotkuje zęby dziecka do 7-8 roku życia

W późniejszych latach rolą rodzica jest kontrola i poprawa szczotkowania swojej pociechy - mówi dentystka Karolina Łukaszkiewicz-Buczek, autorka Stomatologicznej Książeczki Dziecka, dostępnej na stronie www.mrsstomatolog.pl

Co robić, gdy dziecko połyka pastę z fluorem?

Wątpliwości co do stosowania pasty z fluorem u małych dzieci wynikają między innymi z tego, że maluchy nie potrafią wypluwać pasty, więc połykają ją, a więc wprowadzają do organizmu dodatkowe ilości tego pierwiastka. Taką umiejętność zdobywają dopiero ok. 3 roku życia, dlatego dopiero wtedy można zwiększyć ilość pasty nakładanej na szczoteczkę.

Aby uniknąć ryzyka nadmiaru fluoru w organizmie (może to prowadzić do rozstroju żołądka i paradoksalnie do niekorzystnych zmian w szkliwie - to tzw. fluoroza, która powoduje białe plamy na zębach), pasty do zębów dla dzieci zawierają bezpieczne stężenie fluoru. Jego połknięcie nie zagraża zdrowiu malca.

Aby zminimalizować ryzyko połknięcia dużej ilości pasty z fluorem, na wszelki wypadek:

  • nie pozwalaj dziecku samodzielnie nakładać pasty do zębów lub szczotkować ich bez twojego nadzoru.
  • w czasie mycia spróbuj lekko pochylić główkę dziecka w dół, tak aby pasta sama wyciekła z jego ust.

Czytaj także: Kiedy wychodzą zęby mleczne i czy mleczaki trzeba leczyć?

Jak nauczyć dziecko myć zęby? Te gadżety ułatwią szczotkowanie twojemu dziecku! [7 propozycji]

Lakowanie, fluoryzacja i lapisowanie - metody zapobiegania próchnicy

Pasta do zębów dla dziecka - przegląd 2021

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza