Dziecko ma jedną nogę krótszą od drugiej. Kiedy ta różnica jest problemem?

2023-06-01 17:05

Nikt z nas nie jest idealnie symetryczny: nie mamy równych brwi ani identycznych uszu. To samo dotyczy kończyn - większość z nas ma nogi nierównej długości. Dotyczy to również dzieci. Kiedy różnica między długością nóg może być problemem?

Nóżki niemowlęcia w zielonej pieluszce
Autor: GettyImages Jedna krótsza od drugiej? Zobacz, kiedy rozbieżnośćw długości nóg dziecka jest problemem

Nierówna długość nóg u dziecka zdarza się dość często. Zwykle różnica ta nie jest wielka i nikt - ani dziecko, ani rodzic - jej nie zauważa. Ale są dzieci, u których rozbieżnością w długości kończyn jest znacząca. Dzieje się tak wówczas, gdy jedna z kości - udowa lub piszczelowa - (lub obie) mają inną długość. Co wtedy? Czy to problem zdrowotny, z którym powinno się iść do lekarza?

Spis treści

  1. Czym jest rozbieżność długości kończyn?
  2. Jak diagnozuje się asymetrię długości nóg?
  3. Jak leczy się rozbieżność długości nóg?
Rozwój dziecka w 1. roku życia

Czym jest rozbieżność długości kończyn?

Zdarza się, że jedna noga rośnie szybciej lub wolniej niż druga. Asymetria w długości kończyn wynika z wad wrodzonych - genetycznych lub rozwojowych, które nie muszą ujawniać się od razu po narodzinach. Ale może być też wadą nabytą w wieku dziecięcym, np. z powodu złamania lub jakiś chorób, powodujących spowolnienie lub zatrzymanie wzrostu.

Wśród wad wrodzonych, które skutkują różnicami w długości nóg najczęstsza jest hemimelia strzałkowa (wada kości strzałkowej), wady budowy kości i stawów czy dysplazja biodrowa.

Zdarza się też, że nogi są równe, ale występuje asymetria anatomiczna, zaburzająca symetrię nóg (np. skolioza, powodująca nierówne ustawienie bioder).

Drobne różnice między długością nóg - kilkumilimetrowe - nie są ani zauważalne, ani dokuczliwe. Ale większe powodują utykanie i problemy z kręgosłupem oraz stawami. Im większa rozbieżność, tym większe ryzyko zaburzeń prawidłowej postawy ciała (pojawia się skolioza) oraz nieprawidłowego wzorca chodu. Różnice w długości nóg, które przekraczają dwa centymetry, mogą powodować ból pleców, bioder i kolan, a w przyszłości zwiększają ryzyko problemów ze stawami w tych miejscach.

Czytaj również: Złamanie zielonej gałązki – co kryje się pod tą tajemniczą nazwą?

Prawidłowy wzrost dziecka w pierwszym roku życia. Czy twój malec mieści się w tabeli?

Jak diagnozuje się asymetrię długości nóg?

Zazwyczaj nikt nie mierzy dziecku obu nóg i nie porównuje ze sobą wyników. Ale w pewnym momencie, gdy dziecko zaczyna chodzić, rodzice mogą zauważyć, że malec utyka, inaczej stawia nóżkę lub jego postawa ciała jest asymetryczna.

Różnice długości nóg są czasami zauważalne w tym, jak dziecko stoi - czasem podnosi krótszą nogę stając na palcach, albo zgina dłuższa w kolanie - wszystko po to, aby "wyrównać" poziom ustawienia bioder.

Wówczas warto udać się do ortopedy, które po pierwsze zmierzy długość nóg dziecka od kości biodrowej do stopy, a następnie zleci inne badania, np. usg bioder czy badania rtg.

Jak leczy się rozbieżność długości nóg?

Niewielką różnicę długości nóg można skorygować wkładkami. To pomocne w sytuacji, w której różna długość nóg powoduje wykrzywienie pleców i zmianę postawy ciała. To również sposób na złagodzenie dolegliwości bólowych wywołanych skrzywieniem bioder i kręgosłupa.

Drugim sposobem leczenia większych różnic jest operacja, przeprowadzana u dzieci, które nadal rosną, polegająca na wydłużenie krótszej nogi lub skrócenie dłuższej nogi - pozwala to na uzyskanie pewności, że po zakończeniu okresu wzrostu, różnica między dwiema nogami nie będzie większa niż dwa centymetry. A to gwarantuje, że wada ta nie będzie znacząco wpływać na komfort życia małego pacjenta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza