Dziecko ma jedną nogę krótszą od drugiej. Kiedy ta różnica jest problemem?

2023-06-01 17:05

Nikt z nas nie jest idealnie symetryczny: nie mamy równych brwi ani identycznych uszu. To samo dotyczy kończyn - większość z nas ma nogi nierównej długości. Dotyczy to również dzieci. Kiedy różnica między długością nóg może być problemem?

Nóżki niemowlęcia w zielonej pieluszce
Autor: GettyImages Jedna krótsza od drugiej? Zobacz, kiedy rozbieżnośćw długości nóg dziecka jest problemem

Nierówna długość nóg u dziecka zdarza się dość często. Zwykle różnica ta nie jest wielka i nikt - ani dziecko, ani rodzic - jej nie zauważa. Ale są dzieci, u których rozbieżnością w długości kończyn jest znacząca. Dzieje się tak wówczas, gdy jedna z kości - udowa lub piszczelowa - (lub obie) mają inną długość. Co wtedy? Czy to problem zdrowotny, z którym powinno się iść do lekarza?

Spis treści

  1. Czym jest rozbieżność długości kończyn?
  2. Jak diagnozuje się asymetrię długości nóg?
  3. Jak leczy się rozbieżność długości nóg?
Rozwój dziecka w 1. roku życia

Czym jest rozbieżność długości kończyn?

Zdarza się, że jedna noga rośnie szybciej lub wolniej niż druga. Asymetria w długości kończyn wynika z wad wrodzonych - genetycznych lub rozwojowych, które nie muszą ujawniać się od razu po narodzinach. Ale może być też wadą nabytą w wieku dziecięcym, np. z powodu złamania lub jakiś chorób, powodujących spowolnienie lub zatrzymanie wzrostu.

Wśród wad wrodzonych, które skutkują różnicami w długości nóg najczęstsza jest hemimelia strzałkowa (wada kości strzałkowej), wady budowy kości i stawów czy dysplazja biodrowa.

Zdarza się też, że nogi są równe, ale występuje asymetria anatomiczna, zaburzająca symetrię nóg (np. skolioza, powodująca nierówne ustawienie bioder).

Drobne różnice między długością nóg - kilkumilimetrowe - nie są ani zauważalne, ani dokuczliwe. Ale większe powodują utykanie i problemy z kręgosłupem oraz stawami. Im większa rozbieżność, tym większe ryzyko zaburzeń prawidłowej postawy ciała (pojawia się skolioza) oraz nieprawidłowego wzorca chodu. Różnice w długości nóg, które przekraczają dwa centymetry, mogą powodować ból pleców, bioder i kolan, a w przyszłości zwiększają ryzyko problemów ze stawami w tych miejscach.

Czytaj również: Złamanie zielonej gałązki – co kryje się pod tą tajemniczą nazwą?

Prawidłowy wzrost dziecka w pierwszym roku życia. Czy twój malec mieści się w tabeli?

Jak diagnozuje się asymetrię długości nóg?

Zazwyczaj nikt nie mierzy dziecku obu nóg i nie porównuje ze sobą wyników. Ale w pewnym momencie, gdy dziecko zaczyna chodzić, rodzice mogą zauważyć, że malec utyka, inaczej stawia nóżkę lub jego postawa ciała jest asymetryczna.

Różnice długości nóg są czasami zauważalne w tym, jak dziecko stoi - czasem podnosi krótszą nogę stając na palcach, albo zgina dłuższa w kolanie - wszystko po to, aby "wyrównać" poziom ustawienia bioder.

Wówczas warto udać się do ortopedy, które po pierwsze zmierzy długość nóg dziecka od kości biodrowej do stopy, a następnie zleci inne badania, np. usg bioder czy badania rtg.

Jak leczy się rozbieżność długości nóg?

Niewielką różnicę długości nóg można skorygować wkładkami. To pomocne w sytuacji, w której różna długość nóg powoduje wykrzywienie pleców i zmianę postawy ciała. To również sposób na złagodzenie dolegliwości bólowych wywołanych skrzywieniem bioder i kręgosłupa.

Drugim sposobem leczenia większych różnic jest operacja, przeprowadzana u dzieci, które nadal rosną, polegająca na wydłużenie krótszej nogi lub skrócenie dłuższej nogi - pozwala to na uzyskanie pewności, że po zakończeniu okresu wzrostu, różnica między dwiema nogami nie będzie większa niż dwa centymetry. A to gwarantuje, że wada ta nie będzie znacząco wpływać na komfort życia małego pacjenta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza