Lunatykowanie czyli somnambulizm u dzieci: przyczyny i sposoby na lunatykujące dziecko

2011-10-20 18:18

Lunatykowanie dzieci nie jest traktowane jak choroba. W zależności od statystyk, lunatykowanie (somnambulizm) dotyczy od 15 do nawet 50 proc. dzieci w wieku 4-12 lat, częściej chłopców niż dziewczynek. I choć niepokoi, a nawet przeraża wielu rodziców, tak naprawdę nie ma w nim nic niezwykłego ani groźnego. Oczywiście pod warunkiem, że zapewnimy dziecku bezpieczeństwo. 

Lunatykowanie u dzieci
Autor: photos.com

Spis treści

 1. Lunatykowanie u dzieci: objawy
 2. Sposoby na lunatykowanie dziecka

Lunatykowanie u dzieci to nieświadome wstawanie z łóżka i spacerowanie we śnie spowodowane jest niedojrzałością układu nerwowego, który ma jeszcze prawo do pewnych błędów. Dlatego z czasem dolegliwość ta przechodzi w spokojny sen dziecka i tylko w naprawdę wyjątkowych sytuacjach lunatykowanie u dzieci wymaga leczenia.

Lunatykowanie u dzieci: objawy

Lunatykowanie dziecka to zupełnie coś innego niż ciche przekradanie się dziecka w nocy do łóżka rodziców. Takie dziecko, biegnąc do mamy, faktycznie nie śpi. Zaś lunatykujące dziecko wstaje z łóżka i wykonuje czynności, które mogłyby świadczyć o tym, że nie śpi, a w gruncie rzeczy śpi. Wędrując, ma otwarte oczy, automatycznie omija nawet najmniejsze przeszkody, czasem je, niekiedy zaczyna się bawić, ogląda książki. Zmierza do źródła światła – do salonu, sypialni, ale może też próbować wyjść z domu. Pytany, udziela odpowiedzi, choć może mówić wolniej i niekoniecznie składnie (co ciekawe, niektórzy mali lunatycy używają niecenzuralnych słów, nawet jeśli nie zdarza im się to na co dzień). Po jakimś czasie znów zasypia, ale niekoniecznie w swoim łóżku, rano można go znaleźć w fotelu lub wciśniętego w kąt pokoju. Dla lunatyka charakterystyczne jest też to, że następnego dnia nie pamięta swoich nocnych przygód.

Czytaj też: Lunatykowanie: dlaczego dzieci chodzą nocą?

Lunatykowanie nasila zmęczenie, stres, choroba (szczególnie taka, która przebiega z gorączką), nieuregulowany stres, przyjmowanie leków.

Czytaj też: Moczenie nocne - co robić, gdy dziecko się moczy?

Sposoby na lunatykowanie dziecka

Jak już wspominaliśmy lunatyzmu u dzieci się nie leczy, chyba że jest on wyjątkowo uciążliwy i utrudnia życie dziecku, np. powoduje chroniczne zmęczenie w ciągu dnia. Wówczas stosuje się technikę wybudzania dziecka, a w skrajnych wypadkach podaje się leki. Sami rodzice jednak mogą wiele zdziałać, by uchronić dziecko przed lunatykowaniem lub ewentualnymi skutkami nocnych wycieczek:

 1. Przed snem zadbaj o lekką, ale i pożywną kolację. Ciężkostrawne dania mogą nasilać dolegliwości związne z lunatykowaniem.
 2. Dopilnuj, by dziecko było zrelaksowane przed snem.
 3. Kładź dziecko zawsze o tej samej porze do łóżka.
 4. Każ dziecku załatwić się przed pójściem do łóżka. Nie podawaj mu owoców i napojów przed snem.
 5. Nie serwuj dziecku napojów zawierających kofeinę (coli, kawy, napojów energetyzujących);
 6. Zadbaj o spokój w czasie snu dziecka;
 7. Gdy dziecko lunatykuje, zrezygnujcie z piętrowego łóżka!
 8. Usuń ostre i niebezpieczne przedmioty  z otoczenia lunatykującego dziecka;
 9. Uniemożliw zbliżanie się lunatykującemu dziecka do schodów, balkonu, okien.
 10. Dopilnuj, by okna i drzwi były zawsze zamknięte, najlepiej na klucz.

Obejrzyj: Co robią dzieci, gdy rodzice myślą że śpią [WIDEO]