Lunatykowanie czyli somnambulizm u dzieci: przyczyny i sposoby na lunatykujące dziecko

2011-10-20 18:18

Lunatykowanie dzieci nie jest traktowane jak choroba. W zależności od statystyk, lunatykowanie (somnambulizm) dotyczy od 15 do nawet 50 proc. dzieci w wieku 4-12 lat, częściej chłopców niż dziewczynek. I choć niepokoi, a nawet przeraża wielu rodziców, tak naprawdę nie ma w nim nic niezwykłego ani groźnego. Oczywiście pod warunkiem, że zapewnimy dziecku bezpieczeństwo. 

Lunatykowanie u dzieci
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Lunatykowanie u dzieci: objawy
  2. Sposoby na lunatykowanie dziecka

Lunatykowanie u dzieci to nieświadome wstawanie z łóżka i spacerowanie we śnie spowodowane jest niedojrzałością układu nerwowego, który ma jeszcze prawo do pewnych błędów. Dlatego z czasem dolegliwość ta przechodzi w spokojny sen dziecka i tylko w naprawdę wyjątkowych sytuacjach lunatykowanie u dzieci wymaga leczenia.

Lunatykowanie u dzieci: objawy

Lunatykowanie dziecka to zupełnie coś innego niż ciche przekradanie się dziecka w nocy do łóżka rodziców. Takie dziecko, biegnąc do mamy, faktycznie nie śpi. Zaś lunatykujące dziecko wstaje z łóżka i wykonuje czynności, które mogłyby świadczyć o tym, że nie śpi, a w gruncie rzeczy śpi. Wędrując, ma otwarte oczy, automatycznie omija nawet najmniejsze przeszkody, czasem je, niekiedy zaczyna się bawić, ogląda książki. Zmierza do źródła światła – do salonu, sypialni, ale może też próbować wyjść z domu. Pytany, udziela odpowiedzi, choć może mówić wolniej i niekoniecznie składnie (co ciekawe, niektórzy mali lunatycy używają niecenzuralnych słów, nawet jeśli nie zdarza im się to na co dzień). Po jakimś czasie znów zasypia, ale niekoniecznie w swoim łóżku, rano można go znaleźć w fotelu lub wciśniętego w kąt pokoju. Dla lunatyka charakterystyczne jest też to, że następnego dnia nie pamięta swoich nocnych przygód.

Czytaj też: Lunatykowanie: dlaczego dzieci chodzą nocą?

Lunatykowanie nasila zmęczenie, stres, choroba (szczególnie taka, która przebiega z gorączką), nieuregulowany stres, przyjmowanie leków.

Czytaj też: Moczenie nocne - co robić, gdy dziecko się moczy?

Sposoby na lunatykowanie dziecka

Jak już wspominaliśmy lunatyzmu u dzieci się nie leczy, chyba że jest on wyjątkowo uciążliwy i utrudnia życie dziecku, np. powoduje chroniczne zmęczenie w ciągu dnia. Wówczas stosuje się technikę wybudzania dziecka, a w skrajnych wypadkach podaje się leki. Sami rodzice jednak mogą wiele zdziałać, by uchronić dziecko przed lunatykowaniem lub ewentualnymi skutkami nocnych wycieczek:

  1. Przed snem zadbaj o lekką, ale i pożywną kolację. Ciężkostrawne dania mogą nasilać dolegliwości związne z lunatykowaniem.
  2. Dopilnuj, by dziecko było zrelaksowane przed snem.
  3. Kładź dziecko zawsze o tej samej porze do łóżka.
  4. Każ dziecku załatwić się przed pójściem do łóżka. Nie podawaj mu owoców i napojów przed snem.
  5. Nie serwuj dziecku napojów zawierających kofeinę (coli, kawy, napojów energetyzujących);
  6. Zadbaj o spokój w czasie snu dziecka;
  7. Gdy dziecko lunatykuje, zrezygnujcie z piętrowego łóżka!
  8. Usuń ostre i niebezpieczne przedmioty  z otoczenia lunatykującego dziecka;
  9. Uniemożliw zbliżanie się lunatykującemu dziecka do schodów, balkonu, okien.
  10. Dopilnuj, by okna i drzwi były zawsze zamknięte, najlepiej na klucz.

Obejrzyj: Co robią dzieci, gdy rodzice myślą że śpią [WIDEO]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza