Melatonina pomoże dziecku zasnąć? Pediatra: odradzałbym jej stosowanie

2024-04-16 14:40

Sen jest ważny zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Niewyspane dziecko to dziecko zmęczone, marudne, niechętne do zabawy czy nauki. Pediatra podpowiada, że w przypadku snu, im mniej leków, tym lepiej.

Melatonina pomoże dziecku zasnąć? Pediatra: Odradzałbym jej stosowanie
Autor: getty images/ Screen Instagram @dr_feleszko Melatonina pomoże dziecku zasnąć? Pediatra: Odradzałbym jej stosowanie

"Jest to zdrowy i potrzebny okres dla regeneracji naszego mózgu" - tak o śnie mówi pediatra Wojciech Feleszko. Jak dodaje, choć jest lekarzem, to w tej sytuacji radzi: im mniej leków, mniej tabletek, tym lepiej".

Niestety wiele maluchów ma problem z zaśnięciem, dlatego rodzice szukają sposobów na to, by im ten proces ułatwić. Popularnymi, reklamowanymi produktami ułatwiającymi zasypianie są syropy z melatoniną. Dlaczego pediatra odradza ich stosowanie?

Spis treści

  1. Wątpliwa skuteczność melatoniny
  2. Co robić, żeby maluch dobrze spał?
Poradnik Zdrowie: zaburzenia snu

Wątpliwa skuteczność melatoniny

Temat usypiania dzieci poruszaliśmy niedawno w rozmowie z certyfikowaną konsultantką snu. Izabela Wysmyk znana w sieci jako @Pani.od.spania zna sposoby na uśpienie dziecka i częste pobudki w nocy. Przełożenie śpiącego niemowlaka to wyzwanie, ale co robić, gdy problem snu dotyczy starszego dziecka?

Niektórzy rodzice skuszeni reklamami produktów z melatoniną chętnie po nie sięgają. Są dostępne bez recepty, zresztą melatonina to przecież hormon produkowany przez organizm, więc czemu nie wspomóc się jego syntetyczną wersją? Pediatra przestrzega: odradzałbym jej stosowanie.

"Nie ma badań, które potwierdzałyby skuteczność melatoniny w kontekście snu dziecka" - pisze na Instagramie lekarz Wojciech Feleszko. Dlatego też pediatra odradza stosowanie takich produktów. W zamian poleca naturalne sposoby na to, by dziecko dobrze spało.

Co robić, żeby maluch dobrze spał?

Nie zawsze sen przychodzi łatwo, niektóre dzieci potrzebują w tej kwestii wsparcia. Co może zrobić rodzic, by jego pociecha spała lepiej i dłużej? Pediatra Wojciech Feleszko radzi:

  • ogranicz bodźce przed snem. Przede wszystkim nie włączaj telewizora i innych urządzeń elektronicznych. Pozwól dziecku właściwie się wyciszyć,
  • przygotuj dziecku ciepłą kąpiel. Pomoże mu się zrelaksować,
  • zadbaj o rytuał wieczorny. To może być np. czytanie bajki na dobranoc,
  • kładź dziecko spać o podobnej porze. Zachowanie stałego rytmu dnia ułatwi zaśnięcie,
  • kolację podaj odpowiednio wcześnie - nie później niż 2 godziny przed snem. Unikaj przy tym posiłków ciężkostrawnych,
  • zadbaj o to, by w sypialni dziecka było odpowiednio ciemno i chłodno (ok. 20 stopni),
  • kładź dziecko spać w tym samym miejscu i w zbliżonych warunkach każdego dnia,
  • przed snem poświęć dziecku trochę czasu (to może być spokojna rozmowa czy przytulanie, chodzi o to, by maluch czuł się bezpiecznie i komfortowo).

Dlaczego sen jest tak ważny dla dzieci? "W przypadku dzieci zapewnia on właściwe dojrzewanie ośrodkowego układu nerwowego i bez snu albo z zaburzonym snem mielibyśmy bardzo poważne problemy w okresie nastoletnim i później dorosłym" - tłumaczy pediatra Wojciech Feleszko. To dlatego dziecko musi spać, jednak nie pod wpływem melatoniny, ale właśnie w sposób naturalny.

Czytaj też: Przegrzewamy dzieci na potęgę. Pediatra radzi, jak ubierać je wczesną wiosną

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza