"Możesz być społeczny i autystyczny". Ekspertka o objawach autyzmu

2024-04-06 11:58

Choć wiele osób jest zdania, że dzieci z autyzmem są aspołeczne, okazuje się, że niekoniecznie musi być to prawda. Ekspertka podpowiada, jakie społeczne oznaki autyzmu czasami mogą zmylić rodziców.

Możesz być społeczny i autystyczny. Ekspertka o objawach autyzmu
Autor: fot. Getty Images Społeczne oznaki autyzmu. Ekspertka zdradza

Autyzm nie jedno ma imię. Społeczne objawy spektrum

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym. Zazwyczaj kojarzy się go z psychiatryczną przypadłością, kiedy to dzieci mają problem w komunikacji ze swoim otoczeniem oraz poważnych zaburzeń rozwoju. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że autyzm nie będzie się objawiał u każdego tak samo.

Ekspertka, która publikuje na Instagramie pod nickiem @mrsspeechiep postanowiła podzielić się ze wszystkimi społecznymi objawami autyzmu, które mogą zmylić rodziców. Już na początku zaznacza, że "możesz być społeczny i autystyczny". Eksperka podkreśliła, że pomimo tego, co myśli większość osób, autyzm nie musi od razu oznaczać antyspołecznego zachowania, natomiast bycie społecznie zmotywowanym od razu nie wyklucza tej choroby. Jak pisze, są jednak pewne różnice w komunikacji społecznej i mogą być one określane, jako "nadmiernie społeczne".

Wśród przykładów społecznych zachowań, które mogą objawiać się przypadku dzieci z autyzmem, autorka podała, że mogą one rozmawiać z kimkolwiek, kogo uznają za przyjaciela. Na tym jednak nie koniec. Inną z oznak może być fakt, że dzieci ze spektrum mogą "nadmiernie" dzielić się z innymi prywatnymi i personalnymi informacjami. Oprócz tego mogą nie rozpoznawać, kiedy przekraczają granice, dopóki jasno się im tego nie powie. Ostatnim z wymienionych przez eksperkę "objawów" może być używanie bardzo ekspresyjnej mowy ciała i tonu głosu.

Poradnik Zdrowie: Żyję z autyzmem

Autyzm u dzieci. Różne objawy

Do tej pory naukowcom nie udało się zdiagnozować jednej przyczyny autyzmu. Uważa się jednak, że do zaburzeń mogą przyczynić się choroby autoimmunologiczne matki, w szczególności te nierozpoznane. Oprócz tego autyzm może się również rozwinąć na skutek uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, a także powikłań w czasie ciąży czy porodu. Niektórzy naukowcy są zdania, że wpływać mogą również czynniki genetyczne, w szczególności z linii męskiej.

Choć autyzm może objawiać się różnie, to są objawy uznawane za typowe dla dzieci na spektrum. Dziecięcy autyzm uznawany jest jako podstawowa postać zaburzeń autystycznych. Dzieci zazwyczaj mają problemy z komunikacją z innymi ludźmi. Na przykład znaczna część maluchów z zespołem Kannera wcale nie rozwija mowy. Zdarza się również, że dzieci te używają swojego własnego systemu komunikacji w celu porozumienia się z otoczeniem. Z tym często wiążą się problemy z interakcjami międzyludzkimi. Pacjenci z autyzmem dziecięcym mogą mieć trudności z wyrażaniem swoich emocji oraz ze zrozumieniem emocji innych ludzi. 

Do wystawienia diagnozy o autyzmie konieczna będzie współpraca wielu specjalistów. Rodzic powinien w pierwszej kolejności udać się do pediatry, który skieruje na dalsze badania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza