Pierwsza pomoc przy uczuleniu na słońce. Tak złagodzisz świąd i szybko ulżysz dziecku

2023-05-24 12:48

Pierwszy dłuższy spacer z dzieckiem na mocniejszym słońcu, a na jego ciele pojawiła się swędząca wysypka? To może być uczulenie na słońce – przypadłość, która dotyka aż 10 procent populacji. Dobra wiadomość jest taka, że przy odpowiedniej profilaktyce i konsultacji lekarskiej da się nad nią szybko zapanować.

Pierwsza pomoc przy uczuleniu na słońce. Tak złagodzisz świąd i szybko ulżysz dziecku
Autor: Getty images Pierwsza pomoc przy uczuleniu na słońce. Tak złagodzisz świąd i szybko ulżysz dziecku

Uczulenie słoneczne (fotodermatoza polimorficzna) zwykle dotyka wiosną i wczesnym latem, kiedy skóra nie jest jeszcze przyzwyczajona do słońca – najczęściej po pierwszym kontakcie ze słońcem w danym sezonie. Pierwszy ciepły weekend w plenerze, pierwsze dni wakacji to momenty, w których można się go spodziewać. Alergia dość często dotyka najmłodszych, gdyż ich skóra jest znacznie bardziej delikatna i cieńsza niż u dorosłych.

Urazy dzieci z udziałem zwierząt: ugryzienia i zadrapania

Czym objawia się alergia słoneczna u dziecka?

Bez względu na to, czy fotodermatoza dotyka dorosłych czy dzieci, jej objawy są bardzo podobne. Mogą jedynie różnić się poziomem intensywności. Zwykle w jej przebiegu pojawia się zaczerwienienie skóry, przebarwienia, wysypka skórna (zazwyczaj przypominająca drobną kaszkę), pęcherzyki skórne, grudki, świąd, pieczenie, łuszczenia się naskórka i opuchlizna. Pojawiają się w ciągu doby od kontaktu ze słońcem, zazwyczaj w miejscach najbardziej narażonych na działanie promieniowania słonecznego: karku, dekolcie, ramionach i twarzy. Zwykle w miejscach całkowicie odsłoniętych, ale czasami także pod ubraniem (tu także dociera promieniowanie słoneczne, jeśli nie zabezpieczymy skóry dziecka kremem z wysokim filtrem). Czasem alergii na słońce towarzyszy gorączka, zapalenie spojówek lub biegunka.

Każdą tego typu sytuację należy skonsultować z lekarzem pediatrą lub dermatologiem. Alergia słoneczna może mieć bowiem różne podłoże i w zależności od tego wymagać innego leczenia. Lekarz na podstawie objawów oraz wywiadu z rodzicem dobierze odpowiednią kurację.

Jak rodzic może pomóc dziecku uczulonemu na słońce?

Do nas rodziców należy jednak odpowiednia profilaktyka. Aby chronić dziecko przed alergią na słońce, musimy dobrze zabezpieczać delikatną jego skórę przed promieniowaniem słonecznym. Kieruj się poniższymi zasadami:

- Smaruj dziecko kremami z wysokim filtrem UV (min. SPF 30) co 2 godziny.

- Stosuj kremy z filtrem przeznaczone dla dzieci. Zwykle zawierają filtry mineralne, które nie wywołują podrażnień.

- Nakładaj krem grubą warstwą.

- Smaruj kremem całe ciało malucha, a nie tylko te odsłonięte (ubranie nie zabezpiecza przed promieniowaniem słonecznym).

- Nie zapominaj o zabezpieczeniu ust dziecka. Stosuj specjalną pomadkę z filtrem min. SPF 30. (Przy uczuleniu na słońce często pojawia się uciążliwe pieczenie wokół ust).

- Zadbaj o to, by dziecko większość czasu przebywało w cieniu.

- Gdy zaczyna się sezon letni, stopniowo oswajaj skórę dziecka ze słońcem.

- Unikaj ekspozycji na słońce w porach, gdy słońce osiąga szczyt (10-15).

- Zadbaj o ochronę głowy i oczu dziecka. Załóż czapkę i okularki przeciwsłoneczne z odpowiednimi filtrami.

- Jeśli dziecko przyjmuje jakieś leki (zwłaszcza antybiotyki), zapytaj lekarza, czy możesz z dzieckiem wychodzić na słońce.

Jak doraźnie pomóc dziecku w alergii słonecznej?

Profilaktyka profilaktyką, ale wiadomo czasami żadne środki ostrożności nas nie uchronią przed wystąpieniem przykrych objawów uczulenia na słońce. Jak można pomóc dziecku, które skarży się na świąt lub pieczenie skóry, zanim zbada go lekarz?

Gdy wystąpią pierwsze objawy, przede wszystkim należy odciąć dziecko całkowicie od słońca. Wystawienie skóry na dalsze jego działanie tylko nasili problem.

Doraźnie, by złagodzić świąd i pieczenie, warto robić dziecku łagodzące kąpiele w krochmalu. Swędzenie złagodzić mogą także chłodne okłady i spryskanie wysypki strumieniem zimnej wody (warto nosić latem w torebce wodę termalną).

Pokrzywkę od słońca może złagodzić maść na uczulenie słoneczne z cynkiem, okłady z kwasu borowego oraz wapno. Jeśli zaś mamy do czynienia z łuszczącą się skórą, warto zastosować krem z pantenolem i alantoiną.

Przede wszystkim jednak nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza