Pobranie krwi u dziecka – jak przygotować się do wizyty w laboratorium?

2021-07-13 12:56

Pobranie krwi to jedno z podstawowych badań laboratoryjnych, wykonywanych często także u małych dzieci. To nieprzyjmowany zabieg, który może wywołać u dziecka lęk, niestety niekiedy jest konieczny i nie da się go uniknąć. Dlatego ważne jest dobre przygotowanie dziecka do pobrania krwi - zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej.

Pobranie krwi u dziecka – jak przygotować się do wizyty w laboratorium?
Autor: Getty images Jak przygotować się do pobrania krwi?

Pobranie krwi u dziecka i wykonanie tzw. morfologii, pozwala  dostarczyć ważnych informacji o stanie zdrowia twojego dziecka. Dzięki badaniu krwi lekarz może zdiagnozować wiele chorób i stanów, monitorować zlecone leczenie.

Niestety, pobranie krwi wiążę się z ukłuciem igłą, a ten fakt może być dla małego dziecka dość przerażający. Dlatego małego pacjenta należy odpowiednio przygotować do pobrania krwi – nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Wcześniejsze przygotowanie do badania może pomóc dziecku zachować spokój i zmniejszyć prawdopodobieństwo oporu przed zabiegiem.

Spis treści

  1. Przygotowanie organizmu do pobrania krwi
  2. Jak przygotować dziecko psychicznie do pobrania krwi
  3. Jak wygląda pobranie krwi u dziecka?

Przygotowanie organizmu do pobrania krwi

Badanie krwi zwykle jest wykonywane na czczo, co oznacza, że malec nie powinien nic jeść ani pić przed pobraniem krwi. W przypadku niemowląt nie jest to oczywiście możliwe – wówczas należy zachować odstęp ok. 3 godzin od ostatniego karmienia.

23–latek może poczekać ze śniadaniem, o ile badanie krwi będzie wykonane wczesnym rankiem. Dlatego za najlepsza porę do pobrania krwi u dziecka uważa się czas do godziny 10 przed południem.

Aby pobranie krwi było szybsze i łatwiejsze, krew powinna być rzadka. W tym celu, maluch powinien dostać na 30–40 minut przed pobraniem wodę do picia (nie herbatę, mleko czy sok, które mogłyby zakłamać wynik morfologii).

Czytaj również: Jakie badania robi się dziecku do 6 miesiąca życia?

Badanie grupy krwi u dziecka: na czym polega?

OB (odczyn Biernackiego) - czym jest badanie OB u dziecka i jakie są normy?

Pierwsza pomoc u niemowlaka – utrata przytomności i brak świadomości

Jak przygotować dziecko psychicznie do pobrania krwi

Pobranie krwi u dziecka, które rozumie już, że idzie do lekarza, powoduje u niego zrozumiały lęk i strach. Jest jednak parę rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc dziecku przygotować się do badania krwi i zmniejszyć jego niepokój.

  • Bądź szczery z dzieckiem. Wyjaśnij mu, co się stanie, tak, aby zrozumiało, co mówisz. Nie udawaj, że badanie nie będzie wiązać się z ukłuciem igłą – dziecko ci ufa i źle zniesie takie kłamstwo, nawet jeśli zostało wypowiedziane przez ciebie w dobrej wierze.
  • Staraj się odwrócić uwagę dziecka podczas badania krwi rozmową, zabawką itd. Zabierz do gabinetu banki mydlane albo ulubioną przytulankę.
  • Starszemu dziecku zaproponuj zabawę: niech zamknie oczy i wyobraź sobie swoje ulubione miejsce lub ulubioną zabawę.
  • Staraj się opanować swoje nerwy. Twoja reakcja na badanie może wpłynąć na zachowanie dziecka: jeśli pokażesz, że martwisz się przebiegiem pobrania krwi, maluch też będzie tym zestresowany.
  • Pozwól dziecku na okazanie emocji. Wytłumacz, że ma prawo nie lubić tego, co się dzieje.
  • Zapewnij dziecku komfort w czasie pobrania. Poproś personel przychodni, aby maluch mógł usiąść ci na kolanach, abyś mogła do przytulić, głaskać i mówić do niego.

Jak wygląda pobranie krwi u dziecka?

Pobranie krwi u dziecka nie różni się niczym od pobierania krwi u dorosłego. Warto przypomnieć sobie przebieg takiego badania, aby uprzedzić dziecko, co będzie się z nim działo w gabinecie. To, co znane, jest mniej straszne.

Powiedz więc maluchowi, że pielęgniarka założy mu opaskę na ramieniu, aby zatrzymać krew w żyle. Może to być lekko bolesne i powodować dyskomfort. Następnie zdezynfekuje miejsce na skórze, gdzie widoczna jest żyła. Czasem środek dezynfekujący daje uczucia zimna. Teraz wprowadzi igłę w żyłę, co powoduje ukłucie. To dość bolesny moment, ale krótki. Do igły podłączy fiolki na krew, które wylenią się czerwonym płynem. Po pobraniu krwi igła zostanie usunięta, a miejsce wkłucia pielęgniarka zaklei plasterkiem.

Weź udział w naszej sondzie

Sonda
Jak często robisz badania krwi dziecku?