Powikłania po grypie u dzieci – jak im zapobiegać?

2020-05-22 9:11

Powikłania po grypie u dzieci mogą wystąpić w różnych postaciach – zdarza się, że jej następstwem jest zapalenie ucha, zapalenie płuc czy angina. Niektórzy bagatelizują tę jednostkę, w rzeczywistości jednak zawsze trzeba mieć się na baczności. Kiedy więc z dzieckiem, u którego rozpoznano grypę, należy ponownie zgłosić się do lekarza – jakie dolegliwości powinny zaniepokoić rodziców?

Powikłania po grypie u dzieci
Autor: Getty Images Powikłania po grypie u dzieci mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego nie można ich bagateliozwać.

Grypa to choroba wirusowa, która atakuje Polaków przede wszystkim jesienią oraz zimą. Objawy tej jednostki – wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni i poczucie ogólnego rozbicia – są zazwyczaj dość uciążliwe, lecz po krótkim czasie ustępują. U niektórych jednak pacjentów dochodzić może do rozwoju różnych komplikacji.

W praktyce powikłania grypy u dzieci bywają bardzo różne i mogą nimi być zarówno takie problemy, które łatwo wyleczyć, jak i bardzo poważne, zagrażające życiu schorzenia.

Spis treści

 1. Powikłania po grypie u dzieci: zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc i zapalenie krtani
 2. Powikłania po grypie u dzieci: zapalenie ucha środkowego
 3. Rzadsze powikłania grypy u dzieci
 4. Zapobieganie powikłaniom po grypie u dzieci

Powikłania po grypie u dzieci: zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc i zapalenie krtani

Najczęstszymi powikłaniami po grypie u dzieci są problemy ze strony układu oddechowego. Konsekwencją tej choroby wirusowej mogą być takie jednostki, jak:

 • zapalenie oskrzeli – w przebiegu infekcji początkowo pojawia się suchy kaszel, który z upływem czasu od zachorowania stawać się może wilgotny; u chorych występować mogą także duszność, pogorszenie tolerancji wysiłku oraz gorączka (raczej niezbyt wysoka),

 • zapalenie krtani – groźne powikłanie po grypie u dzieci, które może skutkować obrzękiem krtani i stanowić stan zagrożenia życia; objawami zapalenia krtani mogą być m.in. chrypka, duszność oraz suchy kaszel, określany jako szczekający,

 • zapalenie płuc – jedna z najpoważniejszych infekcji układu oddechowego, którą charakteryzują przede wszystkim nasilony kaszel, duszność, przyspieszony oddech oraz poczucie ogólnego rozbicia i wysoka gorączka, sięgająca nawet 40 stopni Celsjusza.

Powikłania po grypie u dzieci: zapalenie ucha środkowego

Jednym z częstszych powikłań grypy u najmłodszych pacjentów jest zapalenie ucha środkowego. O tym, że dziecko zmaga się z takim problemem, rodzic najprawdopodobniej będzie wiedział – objawy są w tym przypadku na tyle dokuczliwe, że malec z pewnością poinformuje o swoich dolegliwościach opiekuna. Sugerować zapalenie ucha środkowego, stanowiące powikłanie po grypie, mogą takie objawy, jak:

 • pocieranie lub pociąganie ucha przez dziecko (wyraźne przede wszystkim u najmłodszych pacjentów),
 • ból ucha,
 • pogorszenie słuchu,
 • szumy uszne,
 • gorączka (wysoka, zazwyczaj sięgająca nawet 40 stopni Celsjusza).

Warto tutaj podkreślić, że u niemowląt zapalenie ucha środkowego przebiega zazwyczaj dość niespecyficznie. W przypadku tej grupy wiekowej w przebiegu choroby pojawiać się mogą bowiem takie dolegliwości, jak m.in. wymioty, biegunka czy rozdrażnienie – ze względu na taką możliwość u niemowląt należy zachować szczególną ostrożność i udawać się do lekarza w każdym przypadku pojawienia się u nich jakichś nietypowych dolegliwości.

Rzadsze powikłania grypy u dzieci

Tak jak wyleczyć zapalenie ucha czy zapalenie oskrzeli zazwyczaj można dość szybko, tak już inaczej może być z rzadszymi, aczkolwiek znacznie poważniejszymi powikłaniami grypy.

Nie wszyscy wiedzą o tym, że konsekwencją zarażenia się wirusem grypy mogą być bowiem takie zagrażające życiu jednostki, jak zapalenie mózgu, zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W następstwie zachorowania na grypę problemy te, szczęśliwie, rozwijają się rzadko, trzeba jednak mieć na uwadze możliwość ich wystąpienia, a najlepiej podejmować próby zmniejszenia ryzyka zachorowania na grypę.

Zapobieganie powikłaniom po grypie u dzieci

Całkowicie uniknąć zachorowania na grypę zwyczajnie się nie da, istnieją jednak sposoby na to, aby ograniczyć możliwość zarażenia się wirusem wywołującym tę jednostkę. O higienę osobistą trzeba dbać o każdej porze roku, szczególnie jednak warto o niej pamiętać w okresie jesienno-zimowym, kiedy najłatwiej jest stać się ofiara jakiegoś drobnoustroju. Częste mycie rąk, używanie płynów dezynfekcyjnych, unikanie zatłoczonych miejsc w czasie wzrostu ilości zachorowań na grypę – przestrzeganie samych tylko takich prostych zasad naprawdę może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Nie można tutaj nie wspomnieć o innej jeszcze metodzie zapobiegania powikłaniom grypy – o szczepieniu. Niektórych pacjentów zniechęcać może do nich to, że szczepić się przeciwko grypie – ze względu na to, że wirus regularnie mutuje – trzeba co roku, dodatkowo skorzystanie ze szczepionki nie gwarantuje tego, że na grypę rzeczywiście nie zachorujemy. Z drugiej jednak strony zaszczepienie się redukuje ryzyko ciężkiego przebiegu grypy, a co za tym idzie również i wystąpienia powikłań tej jednostki. Warto więc co roku rozważyć szczepienie przeciwko grypie u dzieci – szczególnie polecane jest ono pacjentom zmagającym się z jakimiś chorobami przewlekłymi.

Ograniczyć możliwość wystąpienia powikłań po grypie u dzieci może także odpowiednie postępowanie w sytuacji, gdy maluch zachoruje już na tę jednostkę. Przede wszystkim niezbędne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich – pacjent absolutnie powinien odpoczywać, rodzice muszą dbać o to, aby spożywał on odpowiednią ilość płynów i by najzwyczajniej w świecie jego organizm miał szanse na to, aby pokonać tego groźnego wirusa.

Lek. Tomasz Nęcki
Absolwent kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Wielbiciel polskiego morza (najchętniej przechadzający się jego brzegiem ze słuchawkami w uszach), kotów oraz książek. W pracy z pacjentami skupiający się na tym, aby przede wszystkim zawsze ich wysłuchać i poświęcić im tyle czasu, ile potrzebują.