Chrypka u dziecka: co jest jej przyczyną i jak ją wyleczyć? PRZEPIS NA SYROP

2020-09-24 10:36

Chrypka u dziecka najczęściej jest wynikiem chorób dróg oddechowych, np. zapalenia gardła. Wówczas chrypce towarzyszą dokuczliwe objawy, takie jak utrudnione mówienie, drapanie albo pieczenie w gardle, kaszel. Jak leczyć chrypkę u dziecka? Co podać najmłodszym, by złagodzić tę uciążliwą dolegliwość?

Zapalenie gardła, chrypka u dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Chrypka u dziecka może być objawem alergii.

Chrypka u dziecka może być spowodowana infekcją albo podrażnieniem gardła spowodowanym różnymi czynnikami, np. krzykiem lub płaczem. Chrypę u dziecka na szczęście łatwo wyleczyć i to domowymi sposobami. Zobacz, jakie mogą być przyczyny chrypki u dziecka i jak ją leczyć?

Spis treści

  1. Przyczyny chrypki u dziecka
  2. Jak leczyć chrypkę u dziecka?
  3. Domowe sposoby na chrypkę

Przyczyny chrypki u dziecka

Chrypka u dziecka to dolegliwość, której najczęstszą przyczyną są infekcje górnych dróg oddechowych, np. zapalenie gardła czy zapalenie krtani. Chorobom tym zwykle towarzyszy kaszel u dziecka, drapanie albo pieczenie w gardle.

Inną częstą przyczyną chrypki u najmłodszych jest nadużywanie przez nich głosu (np. krzyczenie, śpiewanie, płacz), co doprowadza do przeforsowania strun głosowych. Niski, chropowaty głos może być także wynikiem obecności ciała obcego w drogach oddechowych. W takiej sytuacji uwagę rodziców powinien zwrócić napad kaszlu u dziecka lub narastająca duszność.

O chrypce u dziecka może świadczyć również refluks żołądkowo-przełykowy, w przebiegu którego dziecko może się skarżyć na uczucie palenia w gardle, pieczenie w klatce piersiowej (za mostkiem) czy ból w górnej części brzucha.

Jednak najpoważniejszą, bo najniebezpieczniejszą, przyczyną chrypki u dziecka jest alergia, ponieważ może doprowadzić do obrzęku krtani i uduszenia. Na reakcję uczuleniową wskazuje chrypka, której towarzyszą świszczący oddech, duszność i załamywanie się głosu dziecka. Objawy te pojawiają się krótko po kontakcie z alergenem.

Jak leczyć chrypkę u dziecka?

Leczenie chrypki u dziecka polega przede wszystkim na zwalczeniu jej przyczyny. Na przykład, jeśli za chrypkę odpowiadają infekcje górnych dróg oddechowych, dziecku podaje się leki przeciwwirusowe lub antybakteryjne przepisane przez lekarza.

Poza tym łagodzi się chrypkę i objawy jej towarzyszące. W tym celu można wykorzystać preparaty z apteki. Dzieciom od 3. roku życia można podać specjalne lizaki, a tym o rok starszym – tabletki do ssania. W przypadku chrypki u małych dzieci sprawdzą się także aerozole, syropy i maści rozgrzewające, przeznaczone do smarowania gardła, a u starszych - roztwory do płukania gardła.

Najlepiej, aby były to środki na bazie aloesu, tymianku, porostu islandzkiego lub prawoślazu, które jednocześnie łagodzą chrypkę, odkażają gardło i je nawilżają.

W przypadku chrypki wywołanej stanem zapalnym gardła chyba najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów działających miejscowo i trafiających dokładnie w źródło bólu. Preparaty w aerozolach, działające przeciwbólowo, odkażająco i nawilżająco, nakładamy na chore miejsce za pomocą aplikatora.

Domowe sposoby na chrypkę

Można wykorzystać także domowe sposoby na chrypkę u dziecka, takie jak:

  • ciepła herbata z cytryną lub sokiem owocowym, np. malinowym
  • mleko z miodem – do szklanki ciepłego, pełnotłustego mleka (nigdy gorącego, gdyż miód traci swoje lecznicze właściwości w temperaturze powyżej 40 st. C) wlej 1 -2 łyżeczki miodu i wymieszaj
  • syropy na chrypkę (własnoręcznie przygotowane), np. z miodu i cytryny lub z cebuli. Ten ostatni można podawać najmłodszym po jednej łyżeczce co 2-3 godziny
  • płukanki na gardło, np. ciepła woda z solą kuchenną, przestudzony napar z rumianku czy świeży sok z buraka. Są one przeznaczone dla starszych dzieci. Aby płukanki przyniosły oczekiwany efekt, należy płukać gardło często (3-4 razy dziennie), ale krótko (wystarczą max. 4 ruchy). Długotrwałe „gulgotanie” może podrażnić błonę śluzową gardła. Należy pilnować, aby płyn do płukania miał taką samą temperaturę jak ciało dziecka
  • okłady z ziemniaków do rozgrzewania gardła – ugotuj ziemniaki i jeszcze ciepłe zgnieć na gładką masę. Następnie zawiń ją w lniany ręcznik i przyłóż do gardła dziecka. Całość można jeszcze owinąć szalikiem. Ziemniaki należy trzymać na skórze do wystygnięcia
  • okłady z ciepłej wody – namocz kawałek bawełnianej tkaniny w ciepłej wodzie, lekko wyciśnij i przyłóż do gardła dziecka

Poza tym należy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. W tym celu można położyć na kaloryferach mokre ręczniki lub zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Ważne jest także picie odpowiedniej ilości płynów przez najmłodszych i oszczędzanie ich głosu.

Pamiętaj - jeśli chrypce u dziecka towarzyszą niepokojące objawy, takie jak gorączka, świszczący oddech, „szczekający” kaszel czy duszności, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Interwencja pediatry jest konieczna także wtedy, gdy chrypka u dziecka przedłuża się, mimo prób domowego leczenia.

Czytaj: Domowe sposoby na kaszel u dziecka: 9 sprawdzonych sposobów

Rodzaje kaszlu. Co oznacza kaszel suchy, mokry, alergiczny, krtaniowy

Kaszel u niemowlaka: jak pomóc pokasłującemu niemowlęciu

Suchy kaszel w nocy - jakie są przyczyny nocnego kaszlu u dzieci i jak sobie z nim radzić?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza