Podajesz TO dziecku na śniadanie? Takie parówki są dla niego jak trucizna

2024-02-13 11:56

Dzieci uwielbiają parówki - a wielu rodziców uwielbia to, jak łatwy do podania jest to posiłek. Jeśli jednak chcemy podawać parówki dzieciom, powinnyśmy wybierać takie, które mają odpowiedni skład i jak największą ilość mięsa. Kluczowe jest też właściwe przygotowanie - inaczej podajemy dzieciom praktycznie truciznę.

Podajesz TO dziecku na śniadanie? Takie parówki są dla niego jak trucizna
Autor: Getty Images Podajesz TO dziecku na śniadanie? Takie parówki są dla niego jak trucizna

Parówka jest na tyle popularna w diecie dzieci, że została wybrana jedną z bohaterek najnowszego Gangu Mocniaków Biedronki. Parówka Patrycja wzbudziła wiele emocji wśród rodziców. Popularna sieć podkreślała jednak, że chodzi przede wszystkim o zrównoważoną dietę. Istotne jest również rozmawianie z dziećmi o najbardziej wartościowych produktach spożywczych i zachowaniu zdrowych proporcji.

Nie chodzi o to, aby parówki gościły na dziecięcym talerzu codziennie. Ze względu na szybkie przygotowanie i pewność, że nawet najbardziej wybredny osobnik zje choć jedną, od czasu do czasu wielu rodziców podaje je dzieciom.

Warto jednak zwrócić uwagę na sposób, w jaki je przygotowujemy. Jeżeli robimy to tak, to zamieniamy parówki w truciznę.

Zobacz także: Niektóre to sam tłuszcz i sól! Dietetyk radzi: tych parówek z Biedronki nigdy nie kupuj

Spis treści

  1. Jakie parówki wybrać?
  2. Złe przygotowanie zmienia parówki w truciznę
  3. Jak ugotować parówki?
Parówki – wszystko, czego nie chcecie o niech wiedzieć, ale powinniście. Jak wybrać dobre parówki?

Jakie parówki wybrać?

Parówki mogą stanowić szybkie i łatwe do przyrządzenia śniadanie. Zdarza się, że stanowią one jedno z bardziej ulubionych dziecięcych potraw i trudno z nich całkowicie zrezygnować. Dietetycy zwracają jednak uwagę, że parówki należy wybierać świadomie.

Specjaliści przestrzegają przed parówkami zawierającymi duże ilości tłuszczu, soli, konserwantów, substancji zapachowych oraz chrząstek i skóry zwierzęcej. Te ostatnie umieszczane są w składzie pod nazwą „mięso oddzielone mechanicznie”.

Według dietetyków parówki dla dzieci powinny być wybierane spośród produktów ekologicznych, przeznaczonych dla najmłodszych i z jak najlepszym składem.

Na dobrej jakości parówkach, po które lepiej sięgać, znajduje się informacja o procentowej ilości mięsa. Najmniejsza jego ilość powinna wynosić 90%. Co więcej, parówki nie powinny zawierać konserwantów, aromatów i żadnych sztucznych dodatków.

Złe przygotowanie zmienia parówki w truciznę

Parówki często po prostu wrzucamy do garnka z wodą i czekamy, aż woda się zagotuje. Niekiedy nie możemy ich wyjąć od razu, bo jesteśmy zajęci przygotowywaniem drugiego śniadania dla dziecka do szkoły lub coś innego rozproszy naszą uwagę. Wbrew pozorom czas gotowania parówek ma ogromne znaczenie dla zdrowia.

Jeżeli gotujemy parówki zbyt długo, możemy doprowadzić do powstania szkodliwych substancji, np. nitrozoaminy. Substancja ta zwiększa ryzyko nowotworów – jelita grubego, wątroby, nerek, żołądka. Dotyczy to szczególnie parówek, które zawierają azotany i azotyny.

Jak ugotować parówki?

Chcąc, aby parówki zachowały swój smak i nie stały się trucizną dla organizmu, należy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim warto wyjąć je kilkadziesiąt sekund przed gotowaniem. Będą miały lepszy smak, a do tego unikniemy pękania skórki w trakcie gotowania.

Dodatkowo, parówki powinno wkładać się do wrzącej wody, a nie do zimnej. Czas gotowania powinien oscylować w granicach 3-5 minut w przypadku małych parówek, oraz w okolicach 5-7 minut w przypadku tych większych. Dzięki temu unikniemy powstawania szkodliwych substancji.

Zobacz także: Bułki, parówki, naleśniki... "Złota zasada" od dietetyczki pomoże przekonać dziecko do odkrywania nowych smaków

Jem co chcę! Spróbuj dogadać się z niejadkiem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza