Nasze mamy chętnie go stosowały, ale dziś wiemy, że może szkodzić. Lekarze wymieniają zagrożenia

2023-02-03 14:22

Puder, czyli zasypka dla niemowląt, była kiedyś produktem numer jeden w wyprawce dla noworodka, jako podstawowy kosmetyk stosowany przy oparzeniach skóry. Obecnie mamy kupują puder mniej chętnie, a wszystko przez informacje o jego szkodliwości. Jaka jest prawda i czy puder na odparzenia jest bezpieczny dla dziecka?

mama zmieniająca niemowlęciu pieluszkę na łóżku
Autor: Getty images To popularny kosmetyk dla niemowląt, budzący wiele kontrowersji. Lekarze wymieniają kilka zagrożeń

Wszystko zaczęło się od wycofania pudru popularnego producenta kosmetyków dziecięcych, na skutek pozwów. Ich autorzy uważali, że stosowanie kosmetyku zawierającego w składzie talk zanieczyszczony z azbestem, przyczyniło się do zachorowania na raka jajnika.

Po tych zarzutach pojawiły się jednak inne, dotyczące nie samego produktu znanej marki, ale ogólnie produktu, jakim jest zasypka dla niemowląt. Zdaniem lekarzy podczas używania kosmetyku drobinki pudru przedostają się do układu oddechowego dziecka, co może prowadzić do trudności z oddychaniem.

To nie wszystko. Wielu pediatrów uważa, że stosowanie pudru na wilgotną skórę w okolicach pod pieluszką tworzy warstwę zatrzymują dostęp tlenu, który jak wiadomo przyspiesza gojenie. A to tylko pogarsza sprawę.

Spis treści

  1. Czy to wszystko prawda i czy talk powoduje raka?
  2. Czy puder podrażnia drogi oddechowe?
  3. Czy puder powoduje podrażnienia skóry?
Przewijanie dziewczynki

Czy to wszystko prawda i czy talk powoduje raka?

Puder dla niemowląt jest kosmetykiem stosowanym od lat i tak naprawdę skutecznym w radzeniu sobie z oparzeniami. Nie jest szkodliwy, o ile kupuje się dobry produkt i stosuje go prawidłowo.

Zacznijmy od najpoważniejszego oskarżenia, jakimi jest zwiększenie ryzyka zachorowania na raka jajnika. Puder dla niemowląt produkowany jest na bazie talku, czyli związku mineralnego, który zawiera pierwiastki magnezu, krzemu i tlenu. Stosowany w latach 70. ubiegłego wieku talk marki Johnson&Johnson był zanieczyszczony azbestem (który ma działanie rakotwórcze), do czego po latach przyznała się firma. Niewielkie ilości tej substancji znaleziono również w ich pudrze w 2019 roku. 

Obecne produkty z talkiem są wolne od azbestu - od lat substancja ta jest na czarnej liście, a producent wycofał się w ogóle z produkcji pudru na bazie talku, zastępując go skrobią kukurydzianą. Co więcej - badania prowadzone nie były jednoznaczne co do wpływu talku na nowotwory jajnika. Badanie z 2014 roku wykazało, że puder nie zwiększa ryzyka raka jajnika, podczas gdy badanie z 2016 roku sugerowało, że zwiększać ryzyko o 33 proc. 

Mimo to eksperci twierdzą, że istnieje niewiele przekonujących dowodów na to, że puder dla niemowląt powoduje raka. Warto tutaj wspomnieć, że pudry dostępne na rynku polskim zawierają talk wolny od azbestu, a dodatkowo również skrobię kukurydzianą lub ziemniaczaną - w zależności od producenta.

Czytaj również: Pieluszkowe zapalenie skóry: co robić, gdy niemowlak ma czerwoną pupę?   

Odparzona szyja u niemowlaka. Sposoby na odparzoną szyję

Czy puder podrażnia drogi oddechowe?

Stosowanie zamienników talku w postaci skrobi ziemniaczanej i kukurydzianej nie powoduje jednak odrzucenia kolejnego zarzutu, jakim jest podrażnienie dróg oddechowych niemowlęcia.

Zdaniem wielu lekarzy, także Amerykańskiej Akademii Pediatrii, zasypka dla niemowląt może być szkodliwa, jeśli jest często wdychana przez maluchy. Dotyczy to zarówno pudru z zawartością talku, jak i jego zamienników. Problemem są bowiem same mikroskopijne drobinki zasypki, które przedostają się do powietrza, a następnie do organizmu malca.

Wdychanie zasypki może podrażniać płuca i powodować problemy z oddychaniem, podrażnienie lub kaszel, a nawet zapalenie płuc u niemowlaka, szczególnie u dzieci, które mają problemy z oddychaniem np. są wcześniakami. Jeśli malec nawdycha się zbyt dużo pudru — nawet czystej skrobi kukurydzianej — może dojść do uszkodzenia płuc lub zadławienia.

Czy puder powoduje podrażnienia skóry?

Amerykańska Akademia Pediatrii odradza stosowanie pudru dla niemowląt, ponieważ dzieci tak naprawdę go nie potrzebują (ani większości innych balsamów czy kremów). Prawidłowa pielęgnacja i zachowywanie higieny nie powinno prowadzić do odparzeń, jednak jeśli już się zdarzą, lekarze odradzają jego stosowanie. Dlaczego?

Odparzenia to rodzaj uszkodzenia skóry, na który nie powinno się stosować pudru: skrobia zwarta w produkcie może być pożywką dla bakterii rozwijających się w rankach. Nie zaleca się też stosowania talku na uszkodzoną skórę, bo może to powodować strupy, infekcje i ziarniniaki skóry. Dodatkowo wiadomo, że talk w proszku zlepia się na wilgotnym lub posmarowanym kremem ciele, blokuje pory i utrudnia gojenie odparzeń oraz powoduje nowe.  

Dlatego warto pamiętać, aby stosować puder tylko na lekko podrażnioną skórę, nigdy na otwarte ranki, a także aby nie stosować go w nadmiarze. Większość rodziców posypuje talkiem okolice pod pieluszką, tymczasem wystarczy nałożenie pudru na wacik i delikatne oprószenie nim okolic intymnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza