Uczulenie na orzechy: objawy, jak leczyć alergię na orzechy

2021-09-21 11:59

Uczulenie na orzechy to jedna z najczęstszych alergii pokarmowych u dzieci i u dorosłych. Dlatego warto wiedzieć, jak objawia się alergia na orzechy i jak ją leczyć. 

Uczulenie na orzechy: objawy, jak leczyć alergię na orzechy
Autor: Getty images Uczulenie na orzechy: objawy, jak leczyć alergię na orzechy

Statystycznie na alergię na orzechy cierpi nawet 1 proc. całej ludzkiej populacji. Orzechy – zarówno ziemne, jak i nasze rodzime: włoskie i laskowe – zaliczane są do najczęstszych alergenów pokarmowych na świecie (tzw. wielkiej ósemki alergenów pokarmowych, odpowiedzialnej za ponad 90 proc. uczuleń). 

Powód jest prosty: orzechy, zawierające je produkty i tłoczone z nich oleje coraz częściej i coraz wcześniej pojawiają się w dziecięcym menu. A nawet jeśli niemowlak orzechów jeszcze nie próbował, to mógł się z nimi zetknąć przy okazji spożywania innych produktów, zanieczyszczonych orzechami w procesie produkcji.

Jak objawia się alergia na orzechy?

Spis treści

  1. Co uczula w orzechach?
  2. Które orzechy najczęściej uczulają?
  3. Jakie są objawy uczulenia na orzechy?
  4. Jak rozpoznać alergię na orzechy?
  5. Jak leczy się uczulenie na orzechy?
O czym świadczy wysypka u niemowlaka?

Co uczula w orzechach?

Uczulenie na orzechy pojawia się wówczas, kiedy układ immunologiczny dziecka nadmiernie reaguje na zawarte w orzechach pewne składniki, głównie białka. W rezultacie takiej reakcji tworzą się przeciwciała IgE, które wywołują przykre objawy uczulenia. 

Które orzechy najczęściej uczulają?

Najczęściej uczulają orzechy ziemne (arachidowe) – zarówno te zjadane w całości, jak i jako dodatek do potraw, np. w formie masła arachidowego (warto wiedzieć, że masło takie jest również składnikiem niektórych kosmetyków, dlatego może też być przyczyną alergii kontaktowej).

Nie uczula natomiast olej tłoczony z tych orzechów – dzieje się tak dlatego, że w procesie produkcji został on pozbawiony białek. Rzadziej uczulają inne gatunki orzechów: nerkowca, pistacjowe, laskowe, włoskie, migdały, a także kasztany.

Czytaj: Testy pokarmowe: objawy alergii, rodzaje testów, kiedy wykonać testy alergiczne

Jakie są objawy uczulenia na orzechy?

Objawy alergii na orzechy pojawiają się bardzo szybko (już w ciągu kilku minut po zjedzeniu orzecha), gdyż są one bardzo silnym alergenem.

Najczęściej pojawia się swędząca, czerwona wysypka – pokrzywka skórna, zarówno w okolicy ust, jak i na rękach, nogach, tułowiu. U wielu uczulonych na orzechy występuje też obrzęk warg, uczucie swędzenia i szczypania w okolicy ust i w gardle, łzawienie oczu i wodnisty katar.

Objawem alergii na orzechy jest też biegunka, bóle brzucha, wymioty i nudności. W przypadku bardzo silnej alergii może dojść do zaburzeń zachowania i utraty świadomości, a nawet do wstrząsu anafilaktycznego, który może prowadzić do śmierci. 

Czytaj: Objawy alergii pokarmowej u niemowlaka

Jak rozpoznać alergię na orzechy?

Uczulenie na orzechy potwierdzić może tylko lekarz, a pierwszym krokiem w kierunku postawienia właściwej diagnozy jest szczegółowy wywiad lekarski, w trakcie którego lekarz pyta m.in. o okoliczności pojawienia się objawów alergii, czas ich pojawienia się, rodzinne skłonności do alergii. By potwierdzić uczulenie, może też zlecić testy alergiczne.

  • Jednym z najczęściej zlecanych są punktowe testy skórne, w trakcie których na skórę dziecka nanoszony jest preparat zawierający alergeny z orzechów, a następnie obserwowana reakcja na nie (im zmiana, jaka pojawi się na skórze, będzie większa, tym silniejsze uczulenie).
  • U starszych dzieci stosuje się również testy z krwi, oceniające poziom przeciwciał klasy IgE i przeciwciał swoistych. Jeśli te dwa testy nie dadzą odpowiedzi, a objawy nadal występują, lekarz może zlecić również testy prowokacyjne, które ze względu na duże ryzyko pojawienia się silnych objawów alergii przeprowadzane są w szpitalu. Małemu pacjentowi pod kontrolą lekarzy podaje się wówczas coraz większe ilości alergenu, obserwując reakcję organizmu – a następnie odstawia. Jeśli dokuczliwe objawy pojawią się po podaniu alergenu, a po jego ostawieniu osłabną albo wręcz znikną, alergia na orzechy zostanie potwierdzona. 

Zobacz: Po czym poznać, że dziecko jest alergikiem?

Jak leczy się uczulenie na orzechy?

Nie ma leku na uczulenie na orzechy, w przypadku tej alergii nie ma również możliwości odczulania. Tak jak w przypadku innych form alergii pokarmowych, tak i uczulenie na orzechy leczy się, całkowicie eliminując z diety zarówno orzechy, jak i produkty, które je zawierają lub zostały nimi zanieczyszczone w trakcie produkty.

Z tego względu należy bardzo dokładnie czytać etykiety, orzechy mogą być bowiem nawet w produktach, w których ich obecności można byłoby się najmniej spodziewać: np. w pasztetach, pieczywie, biszkoptach, niektórych mieszankach modyfikowanych, a nawet w sucharach.

Jeśli mimo prób wyeliminowania orzechów z diety dziecku zdarzy się zjeść coś, co je zawiera, i pojawią się dokuczliwe objawy uczulenia, można mu podać lek przeciwhistaminowy (o jego przepisanie „na wszelki wypadek” najlepiej poprosić lekarza).

W przypadku ciężkiej reakcji alergicznej, w tym wstrząsu anafilaktycznego, konieczne jest podanie adrenaliny. Ponieważ nie jest to lek, który zwyczajowo jest na wyposażeniu rodzinnych apteczek, a uczulonemu na orzechy może uratować życie nim przyjedzie pogotowie, warto mieć ją zawsze pod ręką.

Zobacz: Alergia - czy to choroba dziedziczna?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza