Zielony katar nawet przy alergii? Lekarz rozwiewa wątpliwości

2023-03-02 16:34

Teoria tego lekarza przeczy wiedzy, którą od lat powtarzają rodzice na całym świecie. Zielony katar często stanowi podstawę decyzji w kwestii zatrzymania dziecka w domu, czy nawet odesłania go z przedszkola, by nie zarażało innych.

katar u dziecka
Autor: Getty Images Co w rzeczywistości oznacza zielony katar u dziecka? Część lekarzy ma co do niego inne zdanie.

Co w rzeczywistości oznacza zielony katar u dziecka? Czy zawsze musi być sygnałem alarmowym świadczącym o silnej infekcji bakteryjnej bądź wirusowej? I czy katar alergiczny zawsze jest wodnisty i przezroczysty, tak jak to zwykło się powtarzać? Część lekarzy ma co do tej kwestii inne zdanie. - Nie oceniaj kataru po jego kolorze - radzi na łamach Harvard Health Publishing, dr Robert H. Shmerling. 

Dowiedz się: W ten sposób dokładnie oczyścisz nosek niemowlęciu - skuteczna metoda z Azji

Jak walczyć z katarem u niemowlęcia?

Sprawdź: Jak nauczyć dziecko czyścić nos? Rozmowa z otolaryngologiem

Skąd i po co w organizmie jest śluz?

Dr Shmerling zaczyna swój wywód od tego, że śluz sam w sobie jest organizmowi potrzebny. To nic innego jak środek ochrony immunologicznej. Śluz jest gęsty i lepki, więc może zatrzymywać kurz, bakterie lub wirusy z naszego otoczenia i zapobiegać ich przedostawaniu się do organizmu.

Śluz zawiera również elementy układu odpornościowego (takie jak białe krwinki i przeciwciała), które robią wszystko by unieszkodliwić bakterie i wirusy, a także alergeny, które dostaną się do organizmu. By tego dokonać, śluz zmienia zarówno swój kolor, jak i konsystencję. Ma się tak dziać przy infekcjach, jak i alergiach. 

Dlaczego katar staje się zielony?

- Kiedy białe krwinki w błonie śluzowej napotykają drażniący lub zakaźny organizm, reagują wytwarzając enzymy, które odpychają najeźdźców. Enzymy te zawierają żelazo i to właśnie nadaje wydzielinie z nosa zielony kolor. A jeśli śluz zalega w miejscu (jak podczas snu), staje się bardziej skoncentrowany i może wydawać się ciemniejszy, żółty lub zielony. Jest to naturalna kolej rzeczy, bez względu na to, co jest czynnikiem sprawczym - wyjaśnia dr Robert H. Shmerling w swoim artykule.

Teorię lekarza dotyczącą koloru kataru popiera wielu medyków. Zaprezentowano ją między innymi na instagramowym profilu o tematyce zdrowia dzieci - @CPRkids.

- Ważne jest, aby zrozumieć, że określony kolor kataru NIE musi oznaczać, że dziecko bardziej zaraża lub ma infekcję bakteryjną wymagającą antybiotyków – oznacza to po prostu, że organizm z czymś walczy (może być to wirus, bakteria, ale także alergia) i wykonuje pracę, by zwalczyć problem - czytamy w jednym z postów @CPRkids. 

Odsyłanie z przedszkola przez katar jest nagminne?

Nie jest zaskoczeniem, że to wiedza bardzo przydatna dla rodziców przedszkolaków, którzy często borykają się z koniecznością ciągłego tłumaczenia się co do kataru swoich dzieci.

- Chciałabym, żeby przedszkola zaktualizowały swoje zasady dotyczące wykluczania dzieci z przedszkola tylko wtedy, gdy ich smarki są kolorowe… - napisała jedna z mam pod postem na Instagramie.

- Mało kto o tym wie, więc ja i tak jutro muszę wziąć wolne w pracy, ponieważ mój syn ma podobny katar do tego z obrazka i nie zostanie wpuszczony do żłobka - żaliła się inna mama. 

Dowiedz się: Lekarz POZ a lekarz rodzinny, internista a pediatra - jaka jest między nimi różnica?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza