Zielony katar nawet przy alergii? Lekarz rozwiewa wątpliwości

2023-03-02 16:34

Teoria tego lekarza przeczy wiedzy, którą od lat powtarzają rodzice na całym świecie. Zielony katar często stanowi podstawę decyzji w kwestii zatrzymania dziecka w domu, czy nawet odesłania go z przedszkola, by nie zarażało innych.

katar u dziecka
Autor: Getty Images Co w rzeczywistości oznacza zielony katar u dziecka? Część lekarzy ma co do niego inne zdanie.

Co w rzeczywistości oznacza zielony katar u dziecka? Czy zawsze musi być sygnałem alarmowym świadczącym o silnej infekcji bakteryjnej bądź wirusowej? I czy katar alergiczny zawsze jest wodnisty i przezroczysty, tak jak to zwykło się powtarzać? Część lekarzy ma co do tej kwestii inne zdanie. - Nie oceniaj kataru po jego kolorze - radzi na łamach Harvard Health Publishing, dr Robert H. Shmerling. 

Dowiedz się: W ten sposób dokładnie oczyścisz nosek niemowlęciu - skuteczna metoda z Azji

Jak walczyć z katarem u niemowlęcia?

Sprawdź: Jak nauczyć dziecko czyścić nos? Rozmowa z otolaryngologiem

Skąd i po co w organizmie jest śluz?

Dr Shmerling zaczyna swój wywód od tego, że śluz sam w sobie jest organizmowi potrzebny. To nic innego jak środek ochrony immunologicznej. Śluz jest gęsty i lepki, więc może zatrzymywać kurz, bakterie lub wirusy z naszego otoczenia i zapobiegać ich przedostawaniu się do organizmu.

Śluz zawiera również elementy układu odpornościowego (takie jak białe krwinki i przeciwciała), które robią wszystko by unieszkodliwić bakterie i wirusy, a także alergeny, które dostaną się do organizmu. By tego dokonać, śluz zmienia zarówno swój kolor, jak i konsystencję. Ma się tak dziać przy infekcjach, jak i alergiach. 

Dlaczego katar staje się zielony?

- Kiedy białe krwinki w błonie śluzowej napotykają drażniący lub zakaźny organizm, reagują wytwarzając enzymy, które odpychają najeźdźców. Enzymy te zawierają żelazo i to właśnie nadaje wydzielinie z nosa zielony kolor. A jeśli śluz zalega w miejscu (jak podczas snu), staje się bardziej skoncentrowany i może wydawać się ciemniejszy, żółty lub zielony. Jest to naturalna kolej rzeczy, bez względu na to, co jest czynnikiem sprawczym - wyjaśnia dr Robert H. Shmerling w swoim artykule.

Teorię lekarza dotyczącą koloru kataru popiera wielu medyków. Zaprezentowano ją między innymi na instagramowym profilu o tematyce zdrowia dzieci - @CPRkids.

- Ważne jest, aby zrozumieć, że określony kolor kataru NIE musi oznaczać, że dziecko bardziej zaraża lub ma infekcję bakteryjną wymagającą antybiotyków – oznacza to po prostu, że organizm z czymś walczy (może być to wirus, bakteria, ale także alergia) i wykonuje pracę, by zwalczyć problem - czytamy w jednym z postów @CPRkids. 

Odsyłanie z przedszkola przez katar jest nagminne?

Nie jest zaskoczeniem, że to wiedza bardzo przydatna dla rodziców przedszkolaków, którzy często borykają się z koniecznością ciągłego tłumaczenia się co do kataru swoich dzieci.

- Chciałabym, żeby przedszkola zaktualizowały swoje zasady dotyczące wykluczania dzieci z przedszkola tylko wtedy, gdy ich smarki są kolorowe… - napisała jedna z mam pod postem na Instagramie.

- Mało kto o tym wie, więc ja i tak jutro muszę wziąć wolne w pracy, ponieważ mój syn ma podobny katar do tego z obrazka i nie zostanie wpuszczony do żłobka - żaliła się inna mama. 

Dowiedz się: Lekarz POZ a lekarz rodzinny, internista a pediatra - jaka jest między nimi różnica?