Zioła na atopowe zapalenie skóry u dzieci. Czy zioła pomagają w leczeniu AZS?

2020-10-01 11:51

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba przewlekła i nawrotowa, rozpoznawana u dzieci i dorosłych. Ze względu na skomplikowany przebieg wymaga wdrożenia indywidualnej terapii. Dowiedz się, czy w jej leczeniu rekomendowane i pomocne są zioła.

Zioła na atopowe zapalenie skóry u dzieci.
Autor: Getty images Czy zioła pomagają w leczeniu AZS?

Spis treści

  1. Czy w leczeniu AZS stosuje się zioła?
  2. Jakie rośliny mogą łagodzić zmiany wywołane AZS?
  3. Dermokosmetyki z roślinnym składem w leczeniu atopowego zapalenia skóry

Czy w leczeniu AZS stosuje się zioła?

Najnowsze rekomendacje dotyczące diagnozy oraz leczenia dzieci i dorosłych z AZS nie uwzględniają wdrożenia do terapii ziół. Wskazują jednak, że zioła chińskie, jak również homeopatia, biorezonans, akupunktura i akupresura to metody alternatywne, które nie są zalecane w leczeniu atopowego zapalenia skóry. W rekomendacjach podkreślono, że obecnie nie ma żadnych dowodów skuteczności tych metod.

Aby skutecznie leczyć atopowe zapalenie skóry, należy wyeliminować zmiany zapalne, świąd i zakażenia skóry, przywrócić właściwe funkcje bariery skórnej, a także unikać alergenów zaostrzających chorobę. Leczenie AZS u dzieci i dorosłych będzie tylko wtedy skuteczne, gdy terapia będzie prowadzona według rekomendowanego przez specjalistów schematu.

Warto zatem pamiętać, że picie ziół, a także stosowanie ich wewnętrznie w innej postaci lub bezpośrednio na zmiany skórne nie jest zalecane. Jest to istotne, gdyż zioła zawierają silne substancje, które mogą nasilać objawy i tym samym wywoływać progresję choroby. Oprócz tego zioła mogą wywoływać szereg działań niepożądanych, które mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie chorego.

Jakie rośliny mogą łagodzić zmiany wywołane AZS?

Chociaż stosowanie ziół nie jest zalecane w leczeniu AZS, to można z nich korzystać pośrednio. Co to oznacza w praktyce? W leczeniu tego schorzenia bardzo istotna jest właściwa pielęgnacja skóry. Dlatego też stosowane kosmetyki lecznicze w swoich składach zawierają substancje różnych roślin, w tym także ziół.

W przypadku pielęgnacji skóry z AZS przydatne są dermokosmetyki, które zawierają pochodzące z roślin nienasycone kwasy tłuszczowe, saponiny oraz polifenole. Należy jednak pamiętać, że są one skuteczne, gdyż ich składy zostały skrupulatnie przebadane i po licznych testach uznane za bezpieczne. Tym samym zawarte w nich substancje roślinne są skuteczne i nieszkodliwe tylko w uznanej, konkretnej recepturze.

WAŻNE! Warto przy tym pamiętać, że jeśli konkretna roślina znajduje się w składzie dermokosmetyku zalecanego chorym z AZS, nie oznacza to, że warto jej używać także oddzielnie np. do nakładania na skórę.

Stosowanie osobno poniżej wymienionych roślin nie jest zasadne i nie zostało umieszczone w rekomendacjach specjalistów dotyczących leczenia chorych z atopowym zapaleniem skóry. Należy zawsze o tym pamiętać, gdyż pojedynczy składnik roślinny, chociaż w dermokosmetyku może być pomocny, to stosowany oddzielnie, może wywołać pogorszenie stanu skóry, a także progresję choroby.

Dermokosmetyki z roślinnym składem w leczeniu atopowego zapalenia skóry

Stosowane kosmetyki na AZS lecznicze muszą zawierać podwyższone stężenie substancji natłuszczających, nawilżających i leczniczych. Dlatego też w ich składzie powinny znaleźć się nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które zabezpieczają naskórek przed utratą wody, wzmacniają barierę lipidową naskórka, a także minimalizują odczuwanie świądu. Ich cennym źródłem są oleje roślinne, w tym szczególnie:

Warto zwrócić uwagę także na znajdujące się w tych kosmetykach łagodne substancje oczyszczające. Należą do nich saponiny, które nie podrażniają i nie wysuszają skóry, a delikatnie ją myją.

W składach kosmetyków przeznaczonych do skóry z AZS najczęściej znajdują się saponiny z kwiatów i korzeni pierwiosnków, korzenia mydlnicy lekarskiej, owoce kasztanowca, kwiaty dziewanny, bluszcz pospolity, korzeń lukrecji itp.

W składach kosmetyków można znaleźć także ekstrakty roślinne bogate w polifenole. Są to substancje, które działają między innymi antyutleniająco, przeciwzapalnie i przeciwświądowo. Ich bogatym źródłem jest np. szczaw japoński, aloes, cynamonowiec chiński oraz tarczyca bajkalska.

Czytaj również: Pielęgnacja skóry atopowej niemowlaka: 12 zasad pielęgnacji skóry z AZS

Atopowe zapalenie skóry w ciąży: jak sobie z nim radzić?

Jakie są objawy AZS? Czy wysypka i krostki to objaw atopowego zapalenia skóry?

Zioła na katar – 10 skutecznych ziół w walce z katarem

Zioła dla dziecka - napary roślinne zamiast leków

ZIOŁA W CIĄŻY. Przewodnik po ziołach dla kobiet w ciąży

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - diagnostyka i leczenie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza