Biegunka pędraków. Co to z dolegliwość i jak leczyć biegunkę pędraków?

2020-10-12 9:15 lek. Tomasz Nęcki
Biegunka pędraków.
Autor: Getty images Co to z dolegliwość i jak leczyć biegunkę pędraków?

Biegunka pędraków to termin brzmiący dość obco, tymczasem określa się nim zjawisko, które jest często spotykane u najmłodszych pacjentów i którym jest przewlekła biegunka. Jakie są jej przyczyny, jakie leczenie stosuje się w biegunce pędraków i czy jej wystąpienie powinno martwić rodziców?

Biegunka pędraków, to przewlekły rodzaj biegunki. Sama biegunka to wbrew pozorom bardzo ogólny termin – wyróżnia się bowiem wiele jej różnych rodzajów. Znane są biegunki sekrecyjne, osmotyczne i biegunki poinfekcyjne.

Na wymienione pojęcia raczej nietrudno się natknąć, zdecydowanie rzadziej słyszy się jednak właśnie o biegunce pędraków. Jedno trzeba tutaj zaznaczyć z całą mocą – biegunka pędraków występuje zdecydowanie częściej, niż można by tylko przypuszczać. Czym jest biegunka pędraków i jak ją leczyć?

Spis treści

 1. Biegunka pędraków: co to za choroba?
 2. Przyczyny biegunki pędraków
 3. Objawy biegunki pędraków
 4. Rozpoznawanie biegunki pędraków
 5. Leczenie biegunki pędraków

Biegunka pędraków: co to za choroba?

Biegunka pędraków to problem spotykany u najmłodszych dzieci – typowo pojawia się ona pomiędzy 6. miesiącem a 5. rokiem życia. Należy ona do grupy biegunek przewlekłych, czyli takich, w których przypadku objawy utrzymują się u pacjenta przez co najmniej dwa tygodnie.

Rodzice maluchów, u których wystąpiła biegunka pędraków, zazwyczaj są bardzo zmartwieni – szczęśliwa informacja jest taka, że mogą oni spać spokojnie. Biegunka pędraków jest niegroźna, a czynnik, który doprowadza do jej wystąpienia, jest stosunkowo łatwo modyfikowalny.

Przyczyny biegunki pędraków

Do biegunki pędraków dochodzi przez nieprawidłową dietę dziecka. Mówiąc dokładniej, problemowi sprzyja nadmiar węglowodanów i niedobór tłuszczu w jadłospisie małego pacjenta. Do jednostki dochodzić może chociażby u tych dzieci, których rodzice podają im duże ilości soków – są one bogate m.in. właśnie w cukry, które w przewodzie pokarmowym mogą ulegać fermentacji i przez to znacząco wzrastać może ilość wypróżnień u dziecka.

Czasami rodzice niezamierzenie doprowadzają do nasilenia objawów biegunki pędraków. Z obawy przed odwodnieniem podają oni dziecku dodatkowe płyny – nierzadko są nimi właśnie soki owocowe, których spożycie, jak to wyjaśniono już powyżej, nasilać może związane z problemem dolegliwości.

Czasami zdarza się, że biegunka pędraków jest efektem stosowania przez rodziców jakiejś diety eliminacyjnej. Tutaj zdecydowanie warto podkreślić, że takie należy wdrażać u malucha wyłącznie wtedy, gdy tak zaleci lekarz opiekujący się dzieckiem.

W sytuacji, gdy rodzice decydują się na dietę eliminacyjną z obawy np. przed rozwojem alergii, zapobiec uczuleniu wcale może się nie udać, a dojść może do wystąpienia jakiegoś innego problemu zdrowotnego, np. właśnie biegunki pędraków.

Objawy biegunki pędraków

Biegunka pędraków związana jest z występowaniem takich dolegliwości, jak:

 • zwiększona częstość wypróżnień (więcej niż 3 na dobę)
 • oddawanie wodnistych stolców, w których widoczne mogą być niestrawione resztki pokarmowe
 • jej objawy utrzymują się przez minimum dwa tygodnie.

Charakterystyczne jest to, że w kale dziecka w przypadku biegunki tego rodzaju nieobecne powinny być śluz oraz krew. Warto tutaj dodać, że biegunka pędraków prowadzi wyłącznie do zwiększonej częstości oddawania stolców – maluchy, które się z nią zmagają, nie skarżą się na inne dolegliwości, takie jak np. bóle brzucha czy spadek apetytu.

Rozpoznawanie biegunki pędraków

Tak naprawdę każda biegunka jest groźna – sprzyja ona bowiem chociażby odwodnieniu – dlatego też dziecko, które oddaje stolce ze zwiększoną częstością, powinno zostać zbadane przez lekarza. Pediatra przede wszystkim zbierze z rodzicami wywiad, polegający m.in. na określeniu, jakie dokładnie dolegliwości pojawiają się u małego pacjenta.

Później dziecko zostanie zbadane – lekarz poszukiwać u niego będzie m.in. różnych przejawów odwodnienia. Charakterystyczne dla biegunki pędraków jest to, że rozwój dziecka przebiega prawidłowo – nie wpływa ona chociażby na tempo wzrastania czy na stopniowe zwiększanie się wraz z wiekiem masy ciała małego pacjenta.

Warto podkreślić, że najistotniejszym celem wizyty u lekarza jest wykluczenie innych przyczyn zwiększonej częstości wypróżnień – w diagnostyce różnicowej biegunki pędraków uwzględnić należy m.in.:

 • biegunkę związaną z jakimś schorzeniem, np. niewydolnością trzustki, przewlekłym nieswoistym zapaleniem jelit czy celiakią,
 • biegunkę poinfekcyjną,
 • biegunkę wynikającą z jakiejś alergii pokarmowej.

W razie zaistnienia jakichkolwiek wątpliwości lekarz z pewnością zaleci rodzicom wykonanie podstawowych badań. Mogą to być badania krwi, ale i badanie kału, test oddechowy po obciążeniu węglowodanami czy – w rzadkich przypadkach – badania endoskopowe przewodu pokarmowego.

Leczenie biegunki pędraków

Tak naprawdę biegunka pędraków nie wymaga zastosowania u dziecka jakiegokolwiek leczenia – najczęściej dochodzi do jej ustąpienia w okolicy 4.-5. roku życia dziecka. Jedyne, co może zostać zalecone rodzicom, to modyfikacja jadłospisu dziecka.

Istotne jest zmniejszenie udziału węglowodanów w jego diecie – ograniczenie soków owocowych i owoców w innych postaciach. Ważne jest także zwiększenie ilości tłuszczu w jadłospisie. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że rodzice powinni sięgać wtedy po produkty zawierające odpowiednie tłuszcze – zdecydowanie niewskazane jest karmienia dziecka salcesonem czy smalcem.

Dziecięce posiłki wzbogać można za to oliwą z oliwek czy masłem, wskazane jest także podawanie dziecku odpowiednich mięs (szczególnie drobiu). Po modyfikacji diety objawy biegunki pędraków powinny zmniejszyć swoje nasilenie w stosunkowo krótkim czasie.

Czytaj również: Biegunka u niemowlaka: jak pomóc dziecku? 5 sposobów na biegunkę

Biegunka u niemowlaka: zupa z marchewki i inne domowe sposoby na biegunkę

Rotawirusy. Objawy zakażenia u niemowląt: gorączka, wymioty, biegunka rotawirusowa

Jak komponować dietę dziecka z alergią na mleko, jajka lub gluten?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE