Biopsja jąder – na czym polega i kiedy wykonuje się biopsję jąder

2012-11-28 13:15 Konsultacja:: dr n. med. Dariusz Wójcik, specjalista położnictwa i ginekologii, prezes i dyrektor medyczny kliniki Gameta Gdynia

Biopsja jąder to badanie, dzięki któremu diagnozuje się niepłodność u mężczyzny. Ponadto podczas tego badania lekarz może pobrać plemniki, do wykonania zabiegu in vitro. Dowiedz się, na czym polega i kiedy przeprowadza się biopsję jąder?

Biopsja jąder to przezskórna punkcja igłowa. Polega na pobraniu z jądra lub najądrzy – specjalnym urządzeniem biopsyjnym – tkanki do badania histopatologicznego dla wykazania obecności lub braku komórek plemnikotwórczych w jądrach. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Wykonywany jest w przypadku dwukrotnego stwierdzenia braku plemników w nasieniu, czyli azoospermii. U części pacjentów zabieg pozwala na uzyskanie bezpośrednio z jądra lub najądrzy takiej liczby plemników, aby możliwe było przeprowadzenie procedury in vitro (IVF – ET ICSI). Biopsja jąder to także szansa dla mężczyzn, u których w nasieniu w ogóle nie ma plemników.

Męskie problemy z płodnością

Problem z poczęciem dziecka ma już co piąta para. Jeśli po rocznych, intensywnych próbach zajścia w ciążę - efektów brak - warto zgłosić się do lekarza i poszukać przyczyn tych kłopotów. U prawie połowy par, które mają problem z płodnością diagnoza wskazuje na obniżone parametry nasienia. Zapytaliśmy eksperta jakie problemy z płodnością mogą mieć mężczyźni, w jaki sposób badane są parametry nasienia oraz jakie inne badania przechodzi mężczyzna starający się o dziecko.

Diagnostyka niepłodności

Wiele par ma problem z poczęciem dziecka. Statystyki są bezlitosne - będzie coraz trudniej. Na szczęście współczesna medycyna oferuje coraz badań, które pomagają w postawieniu właściwej diagnozy, a co za tym idzie - zwiększa szanse na wyleczenie. Zapytaliśmy eksperta o to, co może być powodem do niepokoju i kiedy należy zgłosić się do lekarza.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE