Azoospermia: brak plemników w nasieniu - czy jest szansa na dziecko?

2021-03-31 12:13

Azoospermia, czyli brak plemników w nasieniu wykrywana jest podczas badania nasienia. Jest przyczyną niepłodności męskiej. Dowiedz się, jakie są przyczyny i sposoby leczenia azoospermii. Czy mężczyźni z azoospermią mają w ogóle szansę na dziecko?

in vitro
Autor: Getty images W przypadku par borykających się z azoospermią jedyną możliwą metodą zajścia w ciążę może być in vitro. Niestety nie w każdym przypadku.

Spis treści

  1. Azoospermia - kiedy są rokowania, a kiedy nie? 
  2. Azoospermia - diagnostyka
  3. Azoospermia leczenie: czy jest szansa na dziecko?

Azoospermia, czyli brak plemników w ejakulacie stwierdzona podczas badania nasienia to dysfunkcja występująca u ok. 1 procenta wszystkich mężczyzn oraz w 5-10 procentach niepłodności męskiej. Niestety rośnie liczba osób dotkniętych azoospermią.

Azoospermia - kiedy są rokowania, a kiedy nie? 

Azoospermia to stan, który charakteryzuje się brakiem plemników w nasieniu. O tym, że mamy z nią do czynienia, możemy mówić, kiedy w dwóch niezależnych badaniach nasienia lekarz potwierdzi wstępną diagnozę. Przypadki azoospermii dotyczą dwóch możliwości, które cechują się odmiennym rokowaniem w zakresie szansy na posiadanie potomstwa:

  • Bardzo niekorzystną sytuacją w leczeniu niepłodności mężczyzn jest ta, gdy wyniki badań nasienia wskazują, że doszło do całkowitego zahamowania produkcji plemników. To sytuacja z nielicznymi wyjątkami nieodwracalna.
  • Dobre rokowania na leczenie azoospermii są wtedy, kiedy produkcja plemników jest zachowana bądź jedynie upośledzona. Z przyczyn wrodzonych lub nabytych (najczęściej pozapalnych) plemniki nie wydostają się wraz z ejakulatem na zewnątrz.

Przeczytaj: Dlaczego nie mogę zajść w ciążę - najczęstsze przyczyny

Leczenie męskiej niepłodności

Azoospermia - diagnostyka

Jeśli u mężczyzny podczas ogólnego badania nasienia zostanie stwierdzona azoospermia, wtedy lekarz przeprowadza: dokładny wywiad, w którym pyta się o choroby przebyte w przeszłości (np. świnka) mogące mieć wpływ na niepłodność mężczyzny, badanie ogólne oraz szczegółowe badanie andrologiczne, badania hormonalne oraz indywidualnie dobierane badania dodatkowe.

Azoospermia leczenie: czy jest szansa na dziecko?

W tych przypadkach, w których wykonane badania nasienia określą istotne prawdopodobieństwo zachowanej produkcji plemników, rozważa się możliwość wykonania biopsji diagnostycznej jąder. Jeżeli w pobranym materiale uzyska się plemniki, to po wstępnej ocenie, zamraża się je. W kolejnym etapie parę przygotowuje się do leczenia metodą in vitro (IVF-ICSI). Liczba plemników uzyskanych w wyniku biopsji jest niewielka, dlatego zabieg in vitro to jedyna skuteczna metoda leczenia niepłodności stosowana w przypadku azoospermii. Jeśli jednak u mężczyzny nie uzyska się plemników, pary mogą skorzystać z banku nasienia.

Przeczytaj: Dawcy nasienia: 7 faktów, które warto o nich wiedzieć

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza