Azoospermia: brak plemników w nasieniu - czy jest szansa na dziecko?

2021-03-31 12:13

Azoospermia, czyli brak plemników w nasieniu wykrywana jest podczas badania nasienia. Jest przyczyną niepłodności męskiej. Dowiedz się, jakie są przyczyny i sposoby leczenia azoospermii. Czy mężczyźni z azoospermią mają w ogóle szansę na dziecko?

in vitro
Autor: Getty images W przypadku par borykających się z azoospermią jedyną możliwą metodą zajścia w ciążę może być in vitro. Niestety nie w każdym przypadku.

Spis treści

  1. Azoospermia - kiedy są rokowania, a kiedy nie? 
  2. Azoospermia - diagnostyka
  3. Azoospermia leczenie: czy jest szansa na dziecko?

Azoospermia, czyli brak plemników w ejakulacie stwierdzona podczas badania nasienia to dysfunkcja występująca u ok. 1 procenta wszystkich mężczyzn oraz w 5-10 procentach niepłodności męskiej. Niestety rośnie liczba osób dotkniętych azoospermią.

Azoospermia - kiedy są rokowania, a kiedy nie? 

Azoospermia to stan, który charakteryzuje się brakiem plemników w nasieniu. O tym, że mamy z nią do czynienia, możemy mówić, kiedy w dwóch niezależnych badaniach nasienia lekarz potwierdzi wstępną diagnozę. Przypadki azoospermii dotyczą dwóch możliwości, które cechują się odmiennym rokowaniem w zakresie szansy na posiadanie potomstwa:

  • Bardzo niekorzystną sytuacją w leczeniu niepłodności mężczyzn jest ta, gdy wyniki badań nasienia wskazują, że doszło do całkowitego zahamowania produkcji plemników. To sytuacja z nielicznymi wyjątkami nieodwracalna.
  • Dobre rokowania na leczenie azoospermii są wtedy, kiedy produkcja plemników jest zachowana bądź jedynie upośledzona. Z przyczyn wrodzonych lub nabytych (najczęściej pozapalnych) plemniki nie wydostają się wraz z ejakulatem na zewnątrz.

Przeczytaj: Dlaczego nie mogę zajść w ciążę - najczęstsze przyczyny

Leczenie męskiej niepłodności

Azoospermia - diagnostyka

Jeśli u mężczyzny podczas ogólnego badania nasienia zostanie stwierdzona azoospermia, wtedy lekarz przeprowadza: dokładny wywiad, w którym pyta się o choroby przebyte w przeszłości (np. świnka) mogące mieć wpływ na niepłodność mężczyzny, badanie ogólne oraz szczegółowe badanie andrologiczne, badania hormonalne oraz indywidualnie dobierane badania dodatkowe.

Azoospermia leczenie: czy jest szansa na dziecko?

W tych przypadkach, w których wykonane badania nasienia określą istotne prawdopodobieństwo zachowanej produkcji plemników, rozważa się możliwość wykonania biopsji diagnostycznej jąder. Jeżeli w pobranym materiale uzyska się plemniki, to po wstępnej ocenie, zamraża się je. W kolejnym etapie parę przygotowuje się do leczenia metodą in vitro (IVF-ICSI). Liczba plemników uzyskanych w wyniku biopsji jest niewielka, dlatego zabieg in vitro to jedyna skuteczna metoda leczenia niepłodności stosowana w przypadku azoospermii. Jeśli jednak u mężczyzny nie uzyska się plemników, pary mogą skorzystać z banku nasienia.

Przeczytaj: Dawcy nasienia: 7 faktów, które warto o nich wiedzieć