Azoospermia: brak plemników w nasieniu - czy jest szansa na dziecko?

in vitro
Autor: Getty images W przypadku par borykających się z azoospermią jedyną możliwą metodą zajścia w ciążę może być in vitro. Niestety nie w każdym przypadku.

Azoospermia, czyli brak plemników w nasieniu wykrywana jest podczas badania nasienia. Jest przyczyną niepłodności męskiej. Dowiedz się, jakie są przyczyny i sposoby leczenia azoospermii. Czy mężczyźni z azoospermią mają w ogóle szansę na dziecko?

Azoospermia, czyli brak plemników w ejakulacie stwierdzona podczas badania nasienia to dysfunkcja występująca u ok. 1 procenta wszystkich mężczyzn oraz w 5-10 procentach niepłodności męskiej. Niestety rośnie liczba osób dotkniętych azoospermią.

Azoospermia - kiedy są rokowania, a kiedy nie? 

Azoospermia to stan, który charakteryzuje się brakiem plemników w nasieniu. O tym, że mamy z nią do czynienia, możemy mówić, kiedy w dwóch niezależnych badaniach nasienia lekarz potwierdzi wstępną diagnozę. Przypadki azoospermii dotyczą dwóch możliwości, które cechują się odmiennym rokowaniem w zakresie szansy na posiadanie potomstwa:

  • Bardzo niekorzystną sytuacją w leczeniu niepłodności mężczyzn jest ta, gdy wyniki badań nasienia wskazują, że doszło do całkowitego zahamowania produkcji plemników. To sytuacja z nielicznymi wyjątkami nieodwracalna.
  • Dobre rokowania na leczenie azoospermii są wtedy, kiedy produkcja plemników jest zachowana bądź jedynie upośledzona. Z przyczyn wrodzonych lub nabytych (najczęściej pozapalnych) plemniki nie wydostają się wraz z ejakulatem na zewnątrz.

Przeczytaj: Dlaczego nie mogę zajść w ciążę - najczęstsze przyczyny

Leczenie męskiej niepłodności

Azoospermia - diagnostyka

Jeśli u mężczyzny podczas ogólnego badania nasienia zostanie stwierdzona azoospermia, wtedy lekarz przeprowadza: dokładny wywiad, w którym pyta się o choroby przebyte w przeszłości (np. świnka) mogące mieć wpływ na niepłodność mężczyzny, badanie ogólne oraz szczegółowe badanie andrologiczne, badania hormonalne oraz indywidualnie dobierane badania dodatkowe.

Azoospermia leczenie: czy jest szansa na dziecko?

W tych przypadkach, w których wykonane badania nasienia określą istotne prawdopodobieństwo zachowanej produkcji plemników, rozważa się możliwość wykonania biopsji diagnostycznej jąder. Jeżeli w pobranym materiale uzyska się plemniki, to po wstępnej ocenie, zamraża się je. W kolejnym etapie parę przygotowuje się do leczenia metodą in vitro (IVF-ICSI). Liczba plemników uzyskanych w wyniku biopsji jest niewielka, dlatego zabieg in vitro to jedyna skuteczna metoda leczenia niepłodności stosowana w przypadku azoospermii. Jeśli jednak u mężczyzny nie uzyska się plemników, pary mogą skorzystać z banku nasienia.

Przeczytaj: Dawcy nasienia: 7 faktów, które warto o nich wiedzieć

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
grzegorz be
|

Witam wszystkich ludziska opowiem wam mój przypadek zaczęliśmy się starać o bobasa i było ciężko w zasadzie nic się nie działo zdecydowałem się na badanie nasienia i... Tu zaskoczenie bo zawsze byłem zdrowy bez nałogów wynik okazał się kiepski nawet nie wzięli do badania po pierwszy teście odpadlem. Byłem załamany ale zrobiłem te badania jeszcze dwa razy w sumie 3 badania wszystkie negatywne... Już straciłem nadzieję o on vitro nawet tematu tego nie podejmowałem.
I co się stało zaczolem trenować siłownia do tego zmieniłem diametralnie moje żywienie bardzo zmodyfikowalem bardzo zwróciłem uwagę na warzywa owoce itp i po kilku miesiącach chyba po pół roku okazało się iż moja żona jest w ciąży teraz cieszymy się Gdy mamy syna 5 miesięczny zdrowy jak rybka.

Tak że panowie nie łamcie się na moim przykładzie, negatywne wyniki bezpłodności nie są wymierne 3 badania w klinice i wszystkie mnie wykluczyły jako ojca a tu zmiana życia Sprawiła że wszystko skończyło się cudownie życzę wam tego samego i trzymam kciuki