Czy twoje dziecko też ma zgrubienie na palcu? Wyjaśniamy, skąd się bierze

2022-02-28 9:01

Jeśli na serdecznym palcu ręki twojego dziecka pojawiła się dziwna kulka, to możesz być pewna, że ma guzek, inaczej kalus pisarski. To charakterystyczne zgrubienie będące skutkiem długotrwałego nacisku, czyli po prostu odcisk od długopisu. Czy jest groźny i jak się go pozbyć?

Czy twoje dziecko też ma zgrubienie na palcu? Wyjaśniamy, skąd się bierze
Autor: Getty Images Czy twoje dziecko też ma zgrubienie na palcu? Wyjaśniamy, skąd się bierze

Guzek pisarki jest odciskiem, który pojawia się często na paluszkach dzieci w wieku szkolnym, które uczą się pisać i dużo rysują. Mechanizm jego powstawania jest podobny do powstawania odcisków na stopach.

Długotrwały nacisk jednego miejsca wywołany trzymaniem długopisu (lub tarciem fragmentu obuwia w przypadku stóp), powoduje nagromadzenie się martwych tkanek skóry, które po jakimś czasie tworzą zgrubienie. Zadaniem takiego guzka jest ochrona ciała przed czynnikiem zewnętrznym w tym wypadku uciskiem.

Spis treści

  1. Jak powstaje guzek pisarski?
  2. Co robić z guzkiem na palcu?
  3. Jak zapobiegać powstawaniu odcisku na palcu? 
M jak mama - Nauka literek nie jest trudna!

Jak powstaje guzek pisarski?

W przypadku dzieci za pojawienie się stwardnienia odpowiedzialny jest długopis lub kredka, którą dziecko często się posługuje. Szczególnie w pierwszych latach nauki pisania, kiedy malec nie ma jeszcze wprawy w trzymaniu długopisu, może chwytać go zbyt mocno, co zwiększa ryzyko powstania odcisku.

Guzki tworzą się najczęściej na środkowym, ale czasem i na serdecznym palcu lub wszędzie tam, gdzie przybory do pisania wywierają nacisk na dłoń – w przypadku praworęcznych dzieci na prawej dłoni, w przypadku leworęcznych – na lewej.

Co robić z guzkiem na palcu?

Nic: guzek nie jest groźny ani bolesny, stanowi tylko estetyczny problem. Można próbować go nawilżać i delikatnie złuszczać, ale uwaga – nadmierne ścieranie może spowodować odwrotny skutek – organizm zacznie produkować większą liczbę komórek, bo ścierania uzna za kolejny czynnik ryzyka. Nie wolno ścinać guzka, bo można w ten sposób zrobić dziecku krzywdę.

Wśród produktów nawilżających, które zmniejsza guzek, można wymienić żel aloesowy, olej kokosowy, oleje z drzewa herbacianego lub zwykłą oliwę z oliwek. Niektórzy specjaliści polecają stosowanie kwasu salicylowego, który rozkładając martwe komórki skóry, ale to metoda przeznaczona nie dla małych dzieci.

Jak zapobiegać powstawaniu odcisku na palcu? 

W ich przypadku lepiej zapobiegać powstawaniu kuleczki na palcu. W sklepach internetowych można znaleźć specjalne miękkie nakładki na długopis, które zmniejszają ryzyko powstania kulusa pisarza. Można też podczas odrabiania lekcji zakładać dziecku na palec ucięty kawałek rękawiczki ze skóry (na zwykłym materiale długopis będzie się ślizgał).

Naucz też dziecko, aby luźniej chwytało długopis i nie ściskało go za mocno – im mniejszy nacisk, tym guzek będzie mniejszy. Staraj się też, aby dziecko robiło częste przerwy w pisaniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza