GRZYBICA SKÓRY: czy grzybica może atakować także dzieci?

2014-07-23 14:24

Panuje błędne przekonanie, że grzybica skóry nie dotyka dzieci, że to problem dorosłych. Tymczasem grzybica występuje nawet u małych dzieci. Warto wiedzieć jak najwięcej o grzybicy u dzieci. Co powoduje grzybicę u dzieci, jakie są objawy grzybicy i jak się grzybicę leczy. Zaczynamy!

GRZYBICA SKÓRY atakuje także DZIECI
Autor: _photos.com|photos.com GRZYBICA SKÓRY atakuje także DZIECI

Spis treści

  1. Skąd bierze się grzybica skóry u dzieci?
  2. Sprawdź: >> Wysypka i swędzenie skóry u dziecka – jakie mogą być przyczyny wysypki? <<
  3. Grzybica skóry u dzieci: objawy
  4. Co może wzbudzić twój niepokój i podejrzenie, że dziecko ma grzybicę skóry?
  5. Zobacz też: >> CIEMIENIUCHA: jak szybko się jej pozbyć i co musisz o niej wiedzieć? [WYWIAD Z EKSPERTEM] <<
  6. Leczenie grzybicy u dzieci
  7. Czytaj: >> Pleśniawki u dziecka. Jak leczyć pleśniawki w jamie ustnej? <<

Grzybica skóry u dzieci lubi rozwijać się wolno i na początku bez wyraźnych objawów. Ta choroba skóry jest umiarkowanie zaraźliwa, ale gdy się pojawi, należy z nią bezwzględnie walczyć.

Skąd bierze się grzybica skóry u dzieci?

Dziecko może złapać grzybicę na basenie, w sklepie obuwniczym (mierząc buty, które zakładało inne chore dziecko), w sali zabaw, która wyłożona jest wykładziną (tu lubią kolonizować się grzyby) a nawet w piaskownicy (wilgotny piasek w cieniu to idealne miejsce dla grzybów). Nie sposób wymienić wszystkie miejsca, w których istnieje ryzyko zakażenia grzybicą. Poza tym grzybica przenosi się także przez kontakt z chorymi osobami lub zwierzętami. Dziecko może zarazić się grzybicą bawiąc się zabawkami chorego dziecka albo dotykając szczotki chorego zwierzęcia.

Sprawdź: >> Wysypka i swędzenie skóry u dziecka – jakie mogą być przyczyny wysypki? <<

Grzybica skóry u dzieci: objawy

Nie licz na nagłą wysypkę, jak przy pokrzywce albo też wyraziste zmiany, gdy zaatakuje ospa. Grzybicę stóp trzeba wytropić. Najlepiej jak najwcześniej. Bo gdy choroba zacznie dawać wyraźne objawy, to będzie znak, że jest mocno zaawansowana i jej wyleczenie będzie trwało dłużej.Dlatego uważnie oglądaj skórę dziecka. Grzybica atakuje niemalże każdy skrawek skóry. Najczęściej wybiera naskórek na stopach i dłoniach, paznokcie oraz owłosioną skórę głowy.

Dobrze wiedzieć

Grzybica skóry (tinea corporis) to powierzchniowa infekcja grzybicza wywołana przez grzyby - najczęściej dermatofity.Uwaga! Nieleczona grzybica skóry głowy może prowadzić do stałej utraty włosów.

Co może wzbudzić twój niepokój i podejrzenie, że dziecko ma grzybicę skóry?

  • okrągła plamka (jedna lub kilka) z wypukłymi i szorstkimi brzegami. Wokół jest zaczerwieniona, zaś w środku blada (obwódka tworzy jakby pierścień). Plamka się powiększa;
  • wokół plamek mogą pojawić się małe krostki i grudki oraz łuszcząca się skóra;
  • obok (lub zamiast) plamek mogą występować po prostu wykwity skórne z owrzodzeniami;zainfekowana skóra swędzi i dziecko mocno się drapie, więc mogą pojawić się ranki i strupy;
  • dziwne małe wygolone miejsca na głowie - okrągłe placki łuszczącej się skóry i oderwane blisko skóry włosy.

Zobacz też: >> CIEMIENIUCHA: jak szybko się jej pozbyć i co musisz o niej wiedzieć? [WYWIAD Z EKSPERTEM] <<

Leczenie grzybicy u dzieci

Nie czekaj, aż objawy same miną i nie kupuj na własną rękę preparatów bez recepty. Konieczna jest konsultacja u lekarza. On zaleci kurację domiejscową, czyli smarowanie chorej skóry lekiem przeciwgrzybiczym. W przypadku grzybicy skóry głowy zaleca się przeciwgrzybicowe leki doustne.  Uzbrój się w cierpliwość – leczenie zwykle trwa kilka tygodni. Poza tym choroba lubi wracać. Natomiast po wyleczeniu bądź czujna, czy nie pojawia się inna infekcja, bo skóra po grzybicy jest osłabiona i uszkodzona, więc łatwo mogą ją zaatakować bakterie.Co istotne, leczenia grzybicy nie wolno przerwać, nawet gdy ustąpią zmiany skórne.W trakcie leczenia zakaźność dziecka maleje lub ustaje.

Czytaj: >> Pleśniawki u dziecka. Jak leczyć pleśniawki w jamie ustnej? <<

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza